Dok se zvanično priča o stabilnosti budžeta i istorijskom minimumu kada je ukupan dug Republike Srpske u pitanju, u Vladi više ne mogu ni da zašiju šavove iz kojih cure informacije o debelim minusima. I to nezaustavljivo. Donosimo pregled ukupnih kratkoročnih i dugoročnih obaveza Republike Srspke, zaključno sa posljednjim danom prošle godine.
Iako je ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović, obrazlažući prošlogodišnji budžet pred narodnim poslanicima, nedavno rekla da je ukupan dug 6,2 milijarde maraka, brojke govore malo drugačije.
Revozorski tim koji je prečešljao finansije Srpske navodeći kolike su kratkoročne i dugoročne obaveze, došao je do brojke od preko 6,5 milijardi.
Pa da krenemo redom. Kratkoročne obaveze, zaključno sa posljednjim danom decembra iznosile su skoro 820 miliona maraka. Očekivano, uglavnom se odnose na zaduženja.
KRATKOROČNE OBAVEZE REPUBLIKE SRPSKE
zaključno sa 31.12.2023. 819.577.739 KM
– po osnovu HOV 403.727.183 KM
– dugoročni zajmovi do godinu dana 414.974.389 KM
– kratkoročni zajmovi 821.220 KM
“Vrlo je složena situacija. Ne bih bio u koži Ministarstva finansija i uopšte Vlade. Ali me čude da se oni ne bave tim problemom kao primarnim, bez obzira što je izborna kampanja. Ta situacija se mora riješiti.”, smatra ekonomista Zoran Pavlović.
Još složenije cifre su kod dugoročnih obaveza RS, koje dostižu skoro 5 milijardi maraka.
DUGOROČNE OBAVEZE REPUBLIKE SRPSKE
(zaključno sa 31.12.2023.)
4.889.140.350 KM
– dugoročne obaveze po osnovu HoV 2.134.769.954 KM
– zajmovi 2.754.370.396 KM
“To se jednostavno ne može vratiti iz unutrašnjih rezerviniti ovim malim zaduživanjima po 10, 15 miliona. Još je strašnije što tamo piše da je dug u prošloj godini prema dobavljačima bio oko 200 miliona, a u ovoj godini se ništa ne plaća. Samo čekam kraj izbora, pa da vidite kako će da krenu tužbe protiv RS.”, poručuje Igor Crnadak.
Ono što je zanimljivo je da Vlada Srpske nije isplaćivala redovno ni plate, subvencije i slično pa su po tom osnovu ostale obaveze za plaćanje, zaključno sa 31. decembrom prošle godine, u ukupnom iznosu od skoro 800 miliona maraka. I to obaveze za lična primanja od 126 miliona, iz poslovanja 200 mioliona maraka, dok se za rashode finansiranja duguje 55 miliona, a za subvencije, grantove i socijalne doznake čak 400 miliona maraka.
“Tako da je objektivno gledajući situacija vrlo teška. Ja lično mislim da bi Vlada morala angažovati mudre, pametne i sposobne ljude koji bi mogli da doprinesu da se ovaj problem počne rješavati.”, smatra Zoran Pavlović.
“E sad, šta je izlaz. Izlaz je da se zaustavi korupcija i da se uđe u restruktuiranje duga. To treba da urade odgovorni ljudi. A mi imamo imena kao Dodik, Cvijanović, Višković koja kad se pomenu negdje popale se svi alarmi i ne mogu da pristupe nijednom normalnom izvoru finansiranja.”, kaže Igor Crnadak.
Kada se uporede obaveze i jedan budžet Republike Srpske u iznosu od oko 5,7 milijardi, koliko je predviđen za ovu godinu, vidi se da dugove Republike Srpske ne bi mogao da pokrije ni jedan godišnji budžet, čak i kada bi sve stalo.