Iako je proteklo dvije godine od kad je TI BiH pokrenuo inicijativu “Političari izađite sa časa” koja za cilj ima suzbijanje uticaja politike u školama, Ministarstvo prosvjete i kulture RS je Narodnoj skupštini Republike Srpske dostavilo prijedlog Zakona o izmjenama zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju koji ne sadrži ni jednu odredbu kojom se tretira navedenim problem.
Transparency International u BiH je u junu 2021. Ministarstvu prosvjete i kulture RS uputio inicijativu za promjenu zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju kako si se smanjio i spriječio politički uticaj prilikom izbora novih uposlenika i direktora kao i načina rada organa u školama.
Povod za takvu inicijativu je bio značajan porast broja prijava koje je TIBiH Centar za besplatnu pravnu pomoć građanima dobio od roditelja koji su izražavali sumnju na partijsko zapošljavanje nastavnog kadra u školama koje pohađaju njihova djeca.
Osim toga, prijavljene su česte zloupotrebe položaja, nepotizam i manjak konkurencije pri zapošljavanju pri čemu stranačko zapošljavanje postaje sve očiglednije. Navedene pojave i problemi su svojevrjemeno dovele i do protesta roditelja koji su čak bojkotovali nastavu.
TI BiH je tim povodom uputio inicijativu za drugači model upravljanja školama sa mjerama koje predlažu smanjenje uticaja politike u školama te uspostavljanje principa meritornosti, kvaliteta i demokratske kontrole.
U inicijativi je predložen paket mjera koje za cilj imaju smanjenje uticaja politike u upravljanju školama te uspostavljanja principa meritornosti, kvaliteta i demokratske kontrole. Neke od mjera uključuju:
- Predvidjeti da Školski odbor kao heterogeno i participativno tijelo upravljanja ima ključnu ulogu u izboru i imenovanju direktora osnovnih i srednjih škola. Od ministra se može zahtijevati prethodno ili naknadno odobrenje, ali Školski odbor mora imati ključnu ulogu.
- Uvesti kao obavezu da kandidati na mjesto direktora moraju dostaviti uz prijavu na konkurs prijedlog programa rada za mandatni period na koji konkurišu. Zahtijevati da kandidati prijedlog programa rada moraju predstaviti Školskom odboru.
- Predvidjeti da Školski odbor mora zahtijevati stručno mišljenje o kvalitetu programa rada kandidata na mjesto direktora od Republičkog pedagoškog zavoda.
- Isključiti Vladu iz postupka odlučivanja ili postupka izbora i imenovanja direktora školskih ustanova.
- Ograničiti mandat direktora na najviše dva uzastopna mandata, ili predvidjeti da su uopšte moguća najviše dva mandata od pet godina.
- Mandatni period predvidjeti na period od pet godina kao vid garancije političke neutralnosti.
- Inicijativa je upućena i članovima Odbora za obrazovanje Narodne skupštine RS, svim poslaničkim klubovima i Republičkom pedagoškom zavodu RS čime je TI BiH započeo zagovaračku kampanju pod nazivom „Političari izađite sa časa!“ sa ciljem eliminisanja koruptivnih rizika obrazovnim ustanovama.
Izmjene zakona koje je predložilo Ministarstvo a koje su se našle na dnevnom redu NSRS ne sadrže niti jednu odredbu koje se tiču prijedloga za depolitizaciju škola u Republici Srpskoj, što pokazuje nespremnost nadležnih da se riješe problemi koji su prouzrokovani neprimjerenim uticajem politike na proces imenovanja direktora i rukovođenjem školama.