Na Trgu Srpskih boraca u Vlasenici je održano mirno okupljanje na kojem je preko 500 građana jasno poručilo da u svom gradu ne žele objekat za hemijsko-termičku preradu plastike. Građani su na mirnom okupljanju istakli da je u centru Vlasenice planirano puštanje u rad postrojenja za obradu plastičnog otpada iz čitave Evrope, s namjerom da se uveze preko 100.000 tona otpadne plastike godišnje iako je učinjen niz nepravilnosti.
Naime, Opština Vlasenica je na javnoj raspravi održanoj u oktobru 2020. godine dala pozitivno mišljenje za postrojenje hemijsko-termičkog tretmana otpadne plastike dnevnog kapaciteta 288 tona, iako predstavnici lokalne zajednicu nisu bili pozvani na javnu raspravu. Nakon toga je Ministarstvo građevine i ekologije odobrilo Studiju, rješenjem iz decembra 2021. godine i pokrenut je postupak izdavanja ekološke dozvole. Cijeli proces zajedno sa građanima, Centar za životnu sredinu dovodi u pitanje pred Okružnim sudom u Banjaluci od kojeg se traži da poništi ovo rješenje, ali Sud to odbija. Zbog toga od Vrhovnog suda traže vanredno preispitivanje odluke Okružnog suda u Banjaluci uz obrazloženje koje sve zakonske obaveze nisu ispoštovane prilikom izradi Studije, uključujući učešće javnosti u proces odlučivanja, pravilno utvrđivanje postojećeg stanja životne sredine kao i pravilan opis planirane tehnologije, njeno funkcionisanje i uticaj koji bi imala na životnu sredinu. Prvi korak neformalne grupe građana “Eko aktivisti”, koja je organizovala mirno okupljanje, je bilo sprovođenje građanske inicijative koju je potpisalo preko 1676 građana, a kojom je traženo od Skupštine Opštine da donese Odluku kojom se zabranjuju otvaranja postrojenja. Inicijativa je odbijena od strane opštinskih službi, tako da je logičan korak bilo mirno okupljanje.
„Tokom sprovođenja inicijative bili smo izloženi pritiscima, pozivani smo u policijsku stanicu na saslušanje, ali to nas nije obeshrabrilo i zastrasilo, naprotiv bili smo jos sigurniji da radimo ispravnu stvar. Nakon toga je i sama najava okupljanja i određivanje datuma izazvala dosta polemike i odstupanja od same teme, a to je objekat za preradu plastike. Od strane lokalnih vlasti i vladajuće partije mogli smo da čitamo razna saopštenja gdje je sve usmjereno bilo na stvaranje tenzija, ratnohuškačke retorike, raspirivanje nacionalnih tenzija, a skup je ocijenjen kao visoko rizičan. Medjutim građani Vlasenice, kao i okolnih opština su, na ovaj način, pokazali da ne žele da postanu evropska deponija smeća“, istakli su predstavnici neformalne grupe građana “Eko aktivisti”.
Građani su istakli da je protiv odgovornih službenika podnesena krivična prijava, a podnesena je i žalba vrhovnom sudu za nepropisno postupanje Opštine. U međuvremenu, Ministarstvo je prekinulo izdavanje ekološke dozvole dok se ne okonča sudski postupak pred Vrhovnim sudom.
Mi ćemo našu borbu, prije svega pravnu, nastaviti i nećemo odustati dok investitori ne odustanu od toga da Vlasenicu pretvore u mjesto u kome će se odlagati evropsko smeće.