Građanski aktivizam

Eko-aktivisti, nakon usvajanja zakona koji zabranjuje planiranje i izgradnju novih mini hidroelektrana u BiH, najavljuju borbu protiv onih koje nisu obuhvaćene ovim zakonom

„Uskoro informacije o predstojećim koracima, s obzirom na to da se ovim Zakonom ne zaustavlja izgradnja mHE za koje postoje zaključeni koncesioni ugovori, a tih slučajeva je mnogo. “, poručili su iz Fondacije Atelje za društvene promjene - ACT.

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH, danas, 07.07., usvojio je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o električnoj energiji, u istovjetnom tekstu u kome je početkom prošlog mjeseca usvojen u Predstavničkom domu. Time je omogućeno da ovaj zakon stupi na snagu osmog dana od objave u Službenim novinama Federacije BiH.

Zakonom se se zabranjuje izgradnja malih hidroelektrana instalisane snage do 10 MW.

Novim stavom u članu 78. precizirano je i da se obustavlja izdavanje energetskih dozvola za male hidroelektrane, izuzev za one na gravitacionim vodovodima.

Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT, na Facebook stranici Koalicije za zaštitu Rijeka objavila je, ovim povodom kraće saopštenje, koje su počeli porukom: “Adio mHE: Usvojen historijski, narodski zakon!” Nakon toga su naveli:

“Dom naroda Parlamenta FBiH danas je, sa 33 glasa ZA, jedan suzdržan i bez glasova protiv, usvojio Zakon o dopunama Zakona o električnoj energiji u FBiH, koji predviđa zabranu planiranja i izgradnje novih malih hidroelektrana u FBiH.

Ova historijska odluka došla je kao rezultat pritiska i desetogodišnje borbe aktivista i aktivistica u brojnim lokalnim zajednicama koje su se odlučno suprotstavile izgradnji ekocidnih mHE.

Čestitamo svim ljudima koji su dali doprinos konačnom usvajanju zakonskog rješenja kojim će biti onemogućeno planiranje novih mHE te posebno zahvaljujemo Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije, Vladi FBiH i svim poslanicima i delegatima oba doma Parlamenta FBiH, koji su pokazali odgovornost i ovaj proces uspješno priveli kraju.

Uskoro informacije o predstojećim koracima, s obzirom na to da se ovim Zakonom ne zaustavlja izgradnja mHE za koje postoje zaključeni koncesioni ugovori, a tih slučajeva je mnogo.

Idemo dalje!!!”

I predsjednik ekološkog udruženja „Majski cvijet“, Oliver Arapović je pozdravio izglasavanje Zakona, ali i upozorio da on ima određene manjkavosti.

„On daje određenu mogućnost svim investitorima koji su krenuli u proceduru, da u roku od tri godine prikupe svu dokumentaciju za izdane koncesije, kako bi mogli graditi još 100 minihidroelektrana na našim rijekama. To je vrlo opasno i nama predstoji bitka za očuvanje svakog metra rijeke“, naveo je Arapović, u izjavi za Hercegovina.info. I istakao:

„Izdane koncesije je trebalo preispitati.“

Dodavši:

„Nama predstoji borba da donesemo sve moguće dokaze kako bi spriječili te moguće investitore.“

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije