Zvanično obavještenje grupacije Lykos Metals Limited da dosadašnji Generalni direktor i glavni izvršni direktor Miloš Bošnjaković odlazi sa funkcije i prelazi na funkciju neizvršnog direktora, nije ražalostilo eko aktiviste sa područja Ozrena i Sinjakova, već su, naprotiv, pozdravili njegov odlazak.
Upravni odbor Lykosa je objavom datiranom 6. decembra na glavnu rukovodnu funkciju imenovao dosadašnjeg izvršnog direktora Petra Tomaševića, koji je odmah stupio na dužnost i preuzeo ulogu odgovorne osobe u Društvu.
“Gospodin Miloš Bošnjaković je bio sastavni dio djelovanja Lykosa u Bosni i Hercegovini od samog početka, čak i prije nego što je tvrtka uvrštena na ASX u listopadu 2021. godine. Odbor mu se želi zahvaliti na njegovoj predanosti istraživačkim aktivnostima Društva i sposobnosti izgradnje snažnih odnosa sa lokalnom zajednicom. Radujemo se nastavku zajedničkog rada na stvaranju vrijednost za naše dioničare” – stoji u objavi Upravnog odbora Lykos Metals Limited na njihovoj zvaničnoj internet stranici.
Podsjećamo, predratni policijski inspektor u Tuzli se, nakon dužeg poratnog boravka u Australiji, vratio u BiH, računajući da je naša zemlja bogata plemenitim metalima, pa je prvo pokrenuo kompaniju Eastern Mining, koja je 2013. godine učestvovala u privatizovanju Rudnika “Rupice” kod Vareša, gdje su najavljena iskopavanja cinka, olova, barita, zlata, srebra i bakra. Iako su vijesti iz ovog gradića da su otkrivena potencijlana nalazišta zlata “svjetske klase”, što je očigledno bilo dovoljno da se od kantonalnih vlasti dobiju koncesije za iskopavanje rude, ipak, Bošnjaković je istupio iz ove kompanije i osnovao novu – „Seven Plus“ – sa kojom je namjeravao iskopavanje rude hroma na prostoru Tribije, takođe u blizini Vareša.
Međutim, ni od tog posla nije vjerovatno za njega bilo koristi, pa je Bošnjaković prije tri godine u Bijeljini osnovao za područje Republike Srpske “Lykos Balkan Metals” d.o.o. Bijeljina, kćerku australijske kompanije “Lykos Metals Limited”, čime su u tri projekta formirali, takođe u Bijeljini, tri preduzeća, „Medeni brijeg“, „SNK Metali“ i „Braha Resources”.
Projekat “Sočkovac” u ozrenskoj opštini Petrovo “Medenom brijegu” je propao jer su se stanovnici ove ozrenske opštine pobunili i pritiscima natjerali Ministarstvo energetike i rudarstva RS da 31.05.2022. godine poništi datu saglasnost za geološka istraživanja. Bez prethodnih planova, a zahvaljujući poslovičnoj snishodljivosti vlasti Doboj, ovo preduzeće dobilo je kasnije istražnu licencu za dobojski dio Ozrena. Potom je novu “zlatnu groznicu” Bošnjaković najavio i na teritoriji opštine Jezero gdje je istražna prava dobila njegova podružnica “SNK Metali” u okviru projekta „Sinjakovo“, u koji su još bili uključeni Šipovo i Mrkonjić Grad. I na području Čajniča, gdje projekat provodi članica „Lykosa“, preduzeće „Braha Resources”, takođe je “otkriveno” zlato.
Na novu “zlatnu groznicu” reagovali su eko aktivisti koji se protive geološkim istraživanjima u RS, tvrdnjama da se radilo o klasičnoj kampanji investitora usmjerene prema vlastima da ne podlegnu pritiscima mještana Petrova, Jezera, Šipova i Mrkonjić Grada, kao i Čajniča, da ministarstvo donese akt o nastavku geoloških istraživanja, a zatim dodijeli i koncesiju za otvaranje rudnika.
A da bi tvrdnje o velikim potencijalima nalazišta zlata bile što uvjerljivije, fabrikovani su senzacionalistički podaci o pronađenom zlatu u opštini Jezero, precizirajući da se radi o koncentraciji zlata u rudi „i do nevjerovatnih 27,5 grama po toni u kontinuitetu od čak 60 metara, što je neuobičajeno visok sadržaj i za svjetski poznate rudnike zlata“. Iz Lykosa su još tvrdili da su rezultati pouzdani i da su objavljeni na australijskoj berzi, a takođe i da je u opštini Čajniče u nalazištu Majdan u uzorku stijena prijavljeno do 1,91 g/t zlata, 220 g/t srebra i 13,26 posto olova. U nalazištu Pisonica, takođe u ovoj opštini na jugoistoku BiH, u uzorku stijena nađeno je do 51 g/t srebra i 2,78 posto olova.
Međutim, unazad godinu dana utihnula je i smirila se “zlatna groznica”, a da nije baš sve sjajno kada je u pitanju poslovanje ove kompanije vidljivo je po tome što baš zavidno ne kotiranju dionica te kompanije na Australijskoj berzi, gdje je ona listirana. Uostalom, kažu eko aktivisti, da za 2023. godinu, prema registrima Agencije za posredničke i informatičke usluge (APIF) i Centralne banke BiH, uopšte nema podataka o ostvarenim prihodima i poslovanju.
“U pitanju je naravno medijski spin i pokušaj da se odobrovolje stanovnici opštine Jezero i Čajniča, kao i njihova rukovodstva i da dozvole Lykosu da nastavi da radi. Finta sa zlatom je bila aktuelna dvije godine i kod nas na Ozrenu, čak je ovaj kontroverzni gospodin pominjao i platinu na Ozrenu. Kotiranje njihovih dionica i pad na Australijskoj berzi dovoljno govori za sebe, a smatramo da im neće pomoći dovođenje u upravu Grupacije ni Mihajla Matkovića, koji ima iskustvo u komercijalnom savjetovanju brojnih klijenata, a među njima i kineskog Zijin Mining Group, koji u Boru u Republici Srbiji iskopava rudu zlata” – kažu aktivisti sa Ozrena.
Kada je riječ o odlasku Bošnjakovića sa čelne funkcije u “Lykosu”, ozrenski aktivisti kažu da ih nije uspio obmanuti kada je, kako navode, prije tri godine pokucao na vrata sočkovačkih domaćina i u prvih pet rečenica pokušao da ih uvjeri da je on čovjek u čijim rukama je budućnost Ozrena. Nasuprot ovome, kažu, želio je da na Ozrenu napravi rudnik kancerogenih metala, te se drznuo da povede rat protiv Ozrenaca koji nisu bili zainteresovani za takvu vrstu razvoja.
“Gospodinu Milošu želimo da svoje staračke dane provede u miru, sa porodicom, daleko od crnih poslova, podmuklih podmićivanja i prevara. On takav, teško bolestan od srebroljublja, za nas, Ozrence, bi ispit, kušnja i u neznanju nam pomože. Neka mu to bude znak da i za njegovu dušu ima nade, kroz duboko i teško pokajanje” – poručili su javno Bošnjakoviću iz Ekološkog udruženja “Ozrenski studenac” Sočkovac iz Petrova.