Građanski aktivizam

Eko forum: Pustite rijeku da slobodno teče! (VIDEO)

Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine, koju čini 30 organizacija, uputila je zahtjeve Elektroprivredi BiH, Vladi i Skupštini ZDK, Vladi FBiH i potencijalnim izvođačima radova na planiranoj hidroelektrani na rijeci Bosni, kod Janjića.

Javno preduzeće Elektroprivreda BiH objavilo je na portalu javnih nabavki BiH 9.12.2022. godine tender za projektovanje, isporuku opreme, izgradnju i puštanje u pogon hidroelektrane Janjići snage 16,22 MW. Procijenjena ukupna vrijednost ugovora je 122 miliona KM (bez PDV-a). Tender je otvoren do 25.1.2023. godine.

Studija o uticaju na okoliš za ovaj objekat pokazala je da bi njegova izgradnja negativno uticala na više aspekata okoliša, od kojih se izdvajaju:

  • Potapanjem slapova, nestalo bi prirodno pročišćavanje rijeke Bosne od nitrata i fosfata i rijeka Bosna bi postala zagađenija
  • Promijenila bi se mikroklima u zeničkoj kotlini, koja zbog nepovoljne konfiguracije terena ima problem sa zagađenjem zraka, čime bi se to zagađenje dodatno pogoršalo
  • Spriječila bi se migracija riba od Dunava do vrela rijeke Bosne
  • Došlo bi do izumiranja ugroženih životinjskih vrsta sa crvene liste

Svi ovi razlozi bili su dovoljni njemačkoj banci KfW da pokrene postupak raskidanja sporazuma o dodjeli kredita u iznosu od 30 miliona eura za izgradnju hidroelektrane Janjići, ali rukovodstvo JP Elektroprivreda BiH ne odustaje od namjere da uništi rijeku Bosnu.

Izgradnja hidroelektrane Janjići koštala bi skoro tri puta više od prosječne cijene vjetroelektrane i preko pet puta više od prosječne cijene solarne elektrane. Dok Bosna i Hercegovina ubrzano izdaje koncesije za izgradnju solarnih i vjetroelektrana stranim kompanijama, državna elektroprivreda se okomila na rijeke! Sva obnovljiva energija koju strane kompanije proizvedu u BiH vodiće se u bilansu drugih država, a mi nećemo više moći izvoziti električnu energiju proizvedenu u termoelektranama. Prošle godine, Bosna i Hercegovina izvezla je čak 42% proizvedene električne energije.

Zahtjevi

Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine, koju čini 30 organizacija, upućuje sljedeće zahtjeve:

  • Zahtijevamo od JP Elektroprivreda BiH da zaustavi realizaciju projekta hidroelektrane Janjići i da preusmjeri planirana sredstva na izgradnju novih solarnih i vjetroelektrana, koje su daleko jeftinije i manje su štetne po okoliš.
  • Zahtijevamo od Vlade i Skupštine ZDK da brišu hidroelektrane na rijeci Bosni iz prostornog plana.
  • Zahtijevamo od potencijalnih izvođača da ne šalju svoje ponude na objavljeni tender, jer će u toku realizacije naići na brojne probleme
  • Zahtijevamo od Vlade FBiH da od JP Elektroprivreda BiH traži informaciju i pokrene postupak utvrđivanja odgovornosti za niz propalih projekata na koje su utrošeni milioni KM, a za koje niko nije odgovarao: blok 7 TE Tuzla, HE Vranduk, HE Janjići.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije