U fokusu

Ekološki incident u modričkoj “Gudronskoj jami” je posljedica funkcionisanja sistema stranačkog zapošljavanja i lažnih diploma

“Potpuno je jasno da Gudronska jama, koja nije riješena 40 godina, neće biti riješena ni u narednih deset dana, ali ovaj ekološki incident može da ima dalekosežne posljedice za koje će biti odgovorni oni kojima je bio zadatak da učine sve neophodno i hitno reaguju”, izjavio je načelnik opštine Modriče Jovica Radulović.

Prošlonedjeljni ekološki incident u Modriči, u kojem je požar zahvatio Gudronsku jamu, u kojoj se nalazi 25.000 tona toksičnog i otpada iz Rafinerije ulja Modriča, i koja predstavlja ekološku bombu za koju vlast desetljećima ne pronalazi rješenje, još nije dobio epilog.

U subotu (17.08.2024.) je na dijelu opštine u Mjesnim zajednicama Kladari i Modriča 5 proglašena vanredna situacija, jer požar još nije u potpunosti ugašen.

Načelnik opštine Modriče Jovica Radulović je, po odluci Štaba za vanredne situacije, proglasio vanredno stanje, a u ime opštinskih vlasti i građana poslao je alarmantno upozorenje pismom na adresu republičkih vlasti. Zvanični dopisi, sa traženjem dolaska u Modriču upućeni su predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, srpskom članu Predsjedništva BiH Željki Cvijanović, Republičkoj upravi Civilne zastite, kao i resornim ministrima.

U Modriči su, kako kažu, svjesni da neće najviši zvaničnici vlasti na nivou RS i BiH na njihov poziv pohrliti u Modriču, znajući kako se odnose prema lokalnim zajednicama gdje njihovi politički subjekti nisu na vlasti. Ali, upozorili su ih na moguće posljedice, ukoliko izostane hitna reakcija svih koji imaju uticaja i u čijoj je nadležnosti zaštita zdravlja i sigurnosti građana.

“Angažovali smo sa svoje strane sva raspoloživa materijalno tehnička sredstva, kako bi se odmah pristupilo gašenju ovog požara, angažovali ovlaštenu lincenciranu ustanovu da izvrši sva potrebna mjerenja kvalitete vazduha, kvalitete zemljišta oko Gudronske jame i više lokaliteta izvorišta vode. Potpuno je jasno da Gudronska jama, koja nije riješena 40 godina, neće biti riješena ni u narednih deset dana, ali ovaj ekološki incident može da ima dalekosežne posljedice za koje će biti odgovorni oni kojima je bio zadatak da učine sve neophodno i hitno reaguju” – izjava je načelnika opštine Radulovića.

U današnjem (18.08.2024.) obraćanju javnosti on je ovaj ekološki incident stavio u širi kontekst, rekavši da je on posljedica funkcionisanja sistema na ovaj način. Da je on, zapravo, rezultat stranačkog zapošljavanja i diploma koje su se sticale na koruptivan način.

“Pitam se dokle više i koliko košta to stranačko zapošljavanje i gledanje kroz prste izdavanju lažnih diploma, oligarhija koja bez skurpula vlada ovom zemljom. Iz ove države će otići svi koji mogu da odu, i to je posljedica slučaja Gudronska jama” – rekao je Radulović, dodajući da, i pored svega, već sutra (19.08.2024.) očekuje dolazak u Modriču svih koji su pozvani a i ne samo njih.

Inače, Modričani sa strahom i zabrinutošću tvrde da i nakon nekoliko dana od ugašenog žarišta odlagališta otpadnog ulja Rafinerije Modriče, ne samo oni u MZ Kladari i Modriča 5, već i u samom gradu, osjećaju užasan smrad, koji ih štipa za oči. Sumnjaju i da se sa isparavanjima iz Gudronske jame emituju i negativne čestice, koje mogu da imaju posljedice po stanovništvo, biodiverzitet, biljke i životinje.

“Dokle god ne dobijemo ta zvanična mjerenja, mi ne možemo ići u dalje mjere. Ali očekujemo u ponedjeljak konkretne rezultate sa svim mjerenjima, nakon čega ćemo, zajedno sa inistucijama sistema vlasti Republike Srpske, preduzeti određene mjere i o tome blagovremeno obavjestiti javnost” – rekao je Radulović, napomenuvši da je preporuka Štaba za vanredne situacije da stanovništvo, naročito u večernjim satima, ograniči svoj boravak na otvorenim prostorima, da ga svede na minimum i da po mogućnosti boravi u zatvorenim prostorima.

Ako ne bude odgovarajuće reakcije nadležnih, obratićemo se Tužilaštvu i SIPA-i, jer narod više ne može da čeka, poručio je Radulović.

Podsjećamo da je svojevremeno, govoreći za portal Capital, predsjednik Upravnog odbora Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta Jovica Sjeničić, koji i živi u blizini Gudronske jame upozorio da je problem postojanja ove ekološke bombe usložnjen činjenicom da je nakon rata na ovom prostoru napravljeno ogromno naselje i da danas veliki broj ljudi živi na svega stotinjak metara od te jame.

„Nakon rata ljudima su dodijeljeni placevi i tu se sada nalazi ogromno naselje Modriča 5 i neke kuće su vazdušnom linijom udaljene svega par desetina ili stotina metara od jame. Problem je smrad, nekad tu budu i požari, ali vjerovatno postoji i problem podzemnih voda. Ja ne znam da je rađena bilo kakva studija kako bi se ispitao uticaj tog otpada na podzemne vode ili na vazduh, ali ne treba biti stručnjak da se vidi da je to veliki ekološki problem“, rekao je Sjeničić.

A ne treba biti ni veliki stručnjak da se vidi da je na taj veliki ekološki problem vlast do sada reagovala isključivo obećanjima. “Intezivno radimo, iznalazimo najpovoljnije rješenje i finasijsku konstrukciju kako da to završimo”, poručivali su iz Vlade RS prije desetak godina. A 2018. godine, su čak, iz nadležnog ministarstva, izjavili do kraja te godine trebalo da počne uklanjanje Gudronske jame u Modriči.

No, do danas ništa nije urađeno kad je u pitanju ova opasna jama, za koju se ne zna ni kakve bi se tačno posljedice po okolinu desile u slučaju neke prirodne katastrofe. Pa ni s kakvim se opasnostima suočava okolno stanovništvo u situacijama povremenih požara i uticaja dima i isparavanja.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije