Građanski aktivizam

Ekolozi štite Drinu, umjesto nadležnih za održavanje vodotoka u RS

"Mještani nam tvrde da nije samo njima poznato ko su ti šljunkari koji su bahato, sa bagerima i kamionima, ulazili i ulaze u korito rijeke Drine i sa priobalja nesmetano izvlače šljunak, ostavljajući prošireno korito i kratere. To znaju i nadležni za upravljanje vodotokom i inspektori.”

Ekološko udruženje “Eko Put” u Bijeljini je 15.12.2023. organizovalo završnu konferenciju na projektu ”Zaštitimo barski sistem Drinice”, na kojem su predstavili aktivnosti koje su realizovali tokom trajanja projekta u svrhu podizanja svijesti o potrebi zaštite barskog sistema koji se tu formirao i sistema bara Starača.

Područje koje obuhvata tok Drinice i sistem bara Starača nalazi se u donjem toku i ušću rijeke Drine u Savu na teritoriji Grada Bijeljina i bilo je devastirano negativnim uticajem čovjeka, prevashodno nekontrolisanim vađenjem šljunka, a zatim i sječom šume, dovoženjem otpada i pravljenjem divljih deponija. Ekološko udruženje “Eko Put” je 2013. godine dobilo na upravljanje ovo područje, pretvoreno u veliku divlju deponiju, neprohodno od otpada i šikare. Za deset godina to područje su pretvorili u Eko-vizitor centar ”Jezera”, očistili od otpada, mulja, šikare i svega što je ljudska ruka mogla nanijeti na oko dva kilometra toka Drinice i u četiri bare Starače.

“Poslednje četiri godine vršili smo biološka istraživanja vrsta flore i faune, gdje je otkriveno puno vrsta koje se nalaze na listama zaštićenih ili strogo zaštićenih. To je bio razlog da pokrenemo Inicijativu za zaštitu područja, koja je prihvaćena i od strane Ministarstva za prostorno uređenje,  građevinarstvo i ekologiju RS. Puno posla smo uradili i još puno posla nas čeka, jer ta priroda, voda, drveće, biljke i životinje nemaju nikoga osim nas da ih zaštite i sačuvaju od uništenja i istrebljenja. A danas nam na žalost preti nova opasnost, do sada najveća po eko sistem ne samo područja donjeg toka i ušća Drine u Savu, već i područja čitave Semberije i Majevice. Nalazimo se između dvostruke opasnosti, dva opasna projekta, a to su projekat ”Jadar” u Loznici i projekat ”Lopare” u Loparama. Oba projekta su potencijalni izvori zagađenja vode, zemlje i vazduha teškim metalima i kiselinama, oba projekta su rudnici litijuma planirani u područjima visokih prirodnih vrednosti, izvora čiste, zdrave vode i izvora zdrave hrane” – kaže za portal Antikorupcija.info predsjednica Ekološkog udruženja “Eko Put” Snežana Jagodić Vujić.

Projekat je podržan od Gradske uprave Bijeljina, čiji predstavnici su prisustvovali prezentaciji rezultata projekta, kao i mjesnih zajednica, ekoloških i drugih udruženja građana.

Nažalost, nije bilo i predstavnika šljunkarskih preduzeća, koja su u prethodnom periodu ovdje u velikom broju nemilice vadila šljunak i pijesak, ostavivši iza sebe bare. Aktivisti ih od “milja” zovu “krokodilima”, aludirajući da ih je bio veliki broj, a nedovoljno za sve njih prirodnih resursa.

“Po poznatoj narodnoj krilatici “puna bara krokodila”, naši “krokodili” su samo napravili bare i pobjegli. Ti nezasiti šljunkari su dvije decenije unazad skidali površinski sloj zemlje, kopali i odvlačili šljunak, ostavivši iza sebe pustoš i više bara, koje su konstatno punjene vodom. Prilikom većih padavina nivo vode u barama naraste i razlije se po okolnom zemljištu do samog magistralnog puta Bijeljina – Zvornik” – kažu ekološki aktivisti.

Dodaju i da su upozoravali nadležne za upravljanje vodotokom da se na ovom području o obali rijeke Drine ne može više ni govoriti, jer je nepovratno uništena. Ne samo u Popovima, već i u susjednim Amajlijama, a posebno kod Pavlović mosta.

Aktivisti “Eko Puta”, ali i drugi građani, ljubitelja prirode i zdrave životne sredine, su u velikoj mjeri očistili Drinicu, uklanjanjem otpada, šikare, trulog drveća, odmuljavanjem i otvaranjem začepljenih izvora, istražili su biljni i životinjski svijet.

“Mještani nam tvrde da nije samo njima poznato ko su ti šljunkari koji su bahato, sa bagerima i kamionima, ulazili i ulaze u korito rijeke Drine i sa priobalja nesmetano izvlače šljunak, ostavljajući prošireno korito i kratere. To znaju i nadležni za upravljanje vodotokom i inspektori, a da je u tome prednjačio upiru prstom u preduzeće lidera jedne od ovdašnjih stranaka, ali ne žele da ga imenuju dok najavljenu optužnicu, kako kažu, ne objelodani Tužilaštvo” – informacije su iz NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”, čiji predstavnik je takođe prisustvovao završnoj konferenciji u Bijeljini.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije