Građanski aktivizam

fea: Spora reagovanja na prijave o ilegalnoj sječi šuma, naročito u Kantonu Sarajevo

Nelegalna sječa šume (Foto: Lj.Đ.)
Očekivano za oblast za koju se sumnja da je izložena ozbiljnim kriminalnim radnjama i obilježena sistemskom korupcijom, stvari ne idu lako i jednostavno. Jer zainteresovani za status quo zaziru od svakog pokušaja da se u ovu oblast unese više transparentnosti i kontrole, odnosno poštovanja zakona.

Krenuvši sa ciljem da daju svoj doprinos smanjenju ilegalne sječe šuma i korupcije unutar institucija koje bi trebale da vode brigu o šumskom bogatstvu BiH, regionalna nevladina mreža “Inicijativa za šumarstvo i okoliš” (Forestry and Environmental Action – fea) kreirala je mobilnu aplikaciju „Čuvajmo šume“, koja omogućava da svaki građanin preko mobilnog telefona anonimno i besplatno prijavi ilegalnu sječu i na taj način se uključi u zaštiti prirodnih resursa BiH, borbu protiv korupcije i jačanje pravne države.

Aplikacija se zasad koristi na području Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona.

Inače, 63% ukupne površine BiH čine šume i šumska zemljišta. Njihov značaj je izuzetan. Ali je upravljanje ovim bogatstvom već desetljećima neadekvatno. I problemi brojni: nepostojanje razvojne strategije u šumarstvu, podijeljena ovlaštenja između različitih nivoa vlasti, mala otvorenost šuma, uzurpacije šumskog zemljišta, ilegalne sječe šuma,…

Kako je aplikacija „Čuvajmo šume“ u upotrebi relativno kratko vrijeme, rezultati su još skromni, ali pokazuju potencijal, te izazivaju interes i izvan dva pomenuta kantona. Već je planirana prezentacija aplikacije i prenošenje primjera dobre prakse nadležnim institucijama u USK i SBK, a direktna zainteresiranost za primjenu mobilne aplikacije je iskazana i od strane javne šumarske administracije BPK.

„Smanjenje korupcije i širenja ilegalnih sječa od velikog je značaja, a posebno jer su građani putem mobilne aplikacije u mogućnosti da na jednostavan način izvrše adekvatnu prijavu. Zamišljeno je da prikupljeni podaci nadležnim šumarskim institucijama posluže kao adekvatan nadzor onih koji bi u okviru svog posla trebali prijaviti i evidentirati ilegalne sječe, te postojanje dokaza koji potvrđuju ilegalnu aktivnost. Realizacijom ovog projekta, FEA ispunjava osnovni princip rada, a to je podrška vlastima i zajednicama, kao i privatnom sektoru u odgovornom korištenju prirodnih resursa“ – pojašnjavju iz fea-e principe svog rada.

No, očekivano za oblast za koju se sumnja da je izložena ozbiljnim kriminalnim radnjama i obilježena sistemskom korupcijom, stvari ne idu lako i jednostavno. Jer zainteresovani za status quo zaziru od svakog pokušaja da se u ovu oblast unese više transparentnosti i kontrole, odnosno poštovanja zakona. Pa iz fea-e ukazuju na svoje iskustvo sa institucionalnom pasivnošću u pogledu reagovanja na zaprimljene prijave.

„I dalje se bilježe spora reagovanja po pitanju prijava, naročito u Kantonu Sarajevo. Situacija u ZDK se može opisati kao bolja iz ugla reagovanja javnog šumarskog preduzeća i kantonalne uprave za šumarstvo. Međutim, i dalje je prisutna pasivnost šumarske inspekcije. Podjednako, izazov s kojim smo se susreli jeste bila nemogućnost direktne komunikacije sa predstavnicima nadležnih institucija (u konkretnom slučaju, šumarskih inspekcija) u dijelu dobijanja informacija o reagovanju na zaprimljene prijave.“, navode iz fea-e.

No, i pored svega, iz Inicijativa za šumarstvo i okoliš – fea ističu da su zadovoljni početnim rezultatima, u ohrabrenju i unaprijeđenju građanskog aktivizama, na području ZDK, dok se na području KS na taj pozitivni pomak još uvijek čeka.

„Prijavljeni su slučajevi iz KUŠ ZDK, Odjeljenje Žepče, Zenica, Zavidovići i Kakanj, a radi se o bespravnoj sječi šume u državnoj i privatnoj svojini u pet slučajeva, dok se dva odnose na prijavu namjernog loženja otvorene vatre u blizini šuma ili šumskog zemljišta 18. i 19.3.03.2022. godine. Time smo postigli da kroz zajedničko i koordinirano djelovanje sa nadležnima pokažemo praktičnu primjenu on-line mehanizama za prijavu ilegalnih sječa šume.“ – kažu iz fea-e.

Iz ove nevladine mreže najavljuju da će, u mjesecu aprilu, s ciljem poboljšanja stanja i zaživljavanja aplikacije „Čuvajmo šume“, pojačati napore za uspostavu saradnje sa nadležnima u ZDK i KS. A u cilju širenja primjene ove aplikacije, sa nadležnim u USK, SBK i BPK.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije