Građanski aktivizam

Federalna uprava za inspekcijske poslove reagovala na tekst „INSPEKCIJSKI ORGANI IGRAJU PING-PONG SA ZAHTJEVOM „POKRETA ZA PREOKRET“ IZ ZENICE. ALI AKTIVISTI NE ODUSTAJU.“

Zanimljivo je to kako su naše institucije osjetljive na pisanje o njihovom neradu i kako se umjesto ozbiljnim problemima na koje im ukazuju građani, bave birokratskim floskulama, navodnom nenadležnošću, prebacivanjem odgovornosti na druge i dopisivanjem sa medijima. Člankom novinara A.Z. i isticanjem fotografije vozila FUZIP potencira se odgovornost ove Uprave više nego drugih, nadležnih aktera u konkretnom predmetu, kažu iz Federalne uprave za inspekcijske poslove. U skandaloznom višemjesečnom odbijanju sistema da funkcioniše i pokušaju da građanske aktiviste ubijedi da je nemoguće provesti kontrolu zakonitosti, koju oni zahtjevaju, jer za to „niko nije nadležan“, FUZIP brine o pisanju medija i izboru fotografija za ilustrovanje teksta??? Misleći da će mu to sačuvati ugled? Zaboga... Riješite problem! Ali, ne... zaboravismo - vi ste nenadležni, jel tako? Kompletno reagovanje FUZIP-a objavljujemo sa zadovoljstvom. Uz napomenu, da zahtjev građana za inspekcijskim nadzorom i dalje odbijaju i gradska i kantonalna i entitetska inspekcija. I još će da ih tuže što im se uopšte obraćaju i od njih nešto zahtjevaju? A nas što njihove zahtjeve prenosimo i borbu sa kafkijanskim sistemom pratimo. Uglavnom... FUZIP! Koji kaže da sa kantonalnim, gradskim i općinskim inspekcijskim organima ima odnos saradnje, koordinacije i pružanja uzajamne pravne pomoći. Ali ne u ovom slučaju?

Poštovani,

Dana 31.3.2022. godine, na portalu Antikorupcija.info objavljen je članak koji potpisuje izvjesni/a A.Z. pod naslovom INSPEKCIJSKI ORGANI IGRAJU PING-PONG SA ZAHTJEVOM „POKRETA ZA PREOKRET“ IZ ZENICE. ALI AKTIVISTI NE ODUSTAJU. u kojem, između ostalog, stoji: „U svom obrazloženju Federalni inspektorat ne navodi činjenice da gradska i kantonalna uprava za inspekcijske poslove ZDK nemaju uposlenog urbanističkog inspektora, te bi u normalnoj državi viši nivo inspekcijskog organa trebao poduzeti određene aktivnosti po pitanju zahtjeva koji je upućen od strane predstavnika građana Zenice. Puno je lakše u obrazloženju navesti nadležnosti Federalne inspekcije što zauzima 90% prostora u odgovoru, nego pokušati stupiti u vezu s kantonalnom upravom i raditi posao za koji su plaćeni za dobrobit građana“,  navode iz Pokreta.

S obzirom da je autor teksta A.Z. svojim člankom javnosti predstavio isključivo mišljenje jedne strane, a da pri tom, radi tačnog, objektivnog i cjelovitog informisanja javnosti o temama od javnog interesa nije učinio legitiman napor da kontaktira ovaj organ kako bi nam pružio mogućnost iznošenja na zakonima utemeljenog institucionalnog stava i obrazloženja, koristimo priliku da informišemo javnost kako slijedi:

Federalna uprava za inspekcijske poslove je samostalni federalni organ uprave utvrđen  Zakonom o inspekcijama Federacije BiH, čijim odredbama je, između ostalog, utvrđen i djelokrug rada inspekcija u sastavu Federalne uprave, kao i opće odredbe koje utvrđuju nadležnost federalnih inspektora. Nadležnosti svakog od inspektora u ovisnosti od konkretne upravne oblasti dalje su precizirane  čitavim nizom materijalnih propisa, odnosno više od 800 zakona i podzakonskih akata.

Djelokrug rada federalnih inspekcija, definisan je članom 26. Zakona o inspekcijama FBiH, koji, između ostalog, propisuje da federalni inspektori FUZIP vrše nadzor nad primjenom federalnih i propisa BiH (donesenih od nadležnih organa Bosne i Hercegovine) kojim je utvrđeno da inspekcijski nadzor provode entitetski inspekcijski organi.

Izuzetno, federalna inspekcija može obaviti i nadzor iz nadležnosti kantonalnog inspektora po federalnom propisu, ako organ za inspekcijske poslove kantona nema inspektora iz te upravne oblasti.

Imajući u vidu nadležnosti inspekcijskih organa u Federaciji BiH kako su one utvrđene Ustavom Federacije i važećim pozitivnim propisima,  Federalna uprava nema naredbodavnu ulogu u odnosu na inspekcijske organe nižih nivoa vlasti u Federaciji. Odnos Federalne uprave i kantonalnih, gradskih i općinskih inspekcijskih organa  je odnos saradnje, koordinacije i pružanja uzajamne pravne pomoći, a ne odnos subordinacije.

U konkretnom premetu, Federalna uprava za inspekcijske poslove zaprimila je ponovni zahtjev predstavnika udruženja „Pokret za preokret“ od 28.3.2022. godine za inspekcijski  nadzor  i postupanje u smislu Zakona o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na nivou Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine  FBiH“ broj  2/06, 72/07, 32/08, 4/10, 13/10, 45/10, 85/21 I 92/21) i Uredbe o jedinstvenoj metodologiji za izradu  dokumenata  prostornog uređenja („Službene novine  FBiH“ broj  63/04), a vezano za odluke Gradskog vijeća Grada Zenice za izradu regulacionih planova u Zenici.

Po ovom pitanju, a temeljem akta Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Zeničko-dobojskog kantona broj: 18/01-19-13538-2/21 od 13.10.2022. godine kojim nam je, na znanje i eventualno postupanje proslijeđen zahtjev za inspekcijski nadzor (uz informaciju da je isti također proslijeđen Službi za inspekcijske poslove Grada Zenica na nadležno postupanje shodno Zakonu o prostornom uređenju i građenju – „Službene novine ZDK“, broj: 1/2014 i 4/2016), Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove ZDK smo aktom broj: 10-19-5/20121-1000-2 od 29.10.2021. godine, obavijestili da federalni urbanistički inspektor nije nadležan za nadzor planskih dokumenata koji se donose po Zakonu o prostornom planiranju Zeničko-dobojskog kantona. O istom smo obavijestili i podnosioca zahtjeva – predstavnika udruženja „Pokret za preokret“.

Naime, Zeničko-dobojski kanton ima važeći Zakon o prostornom uređenju i građenju (Službene novine ZDK“, broj 1/14 i 47/16), iz čega je vidljivo da je ova pravna stvar u nadležnosti kantonalnih organa. Nadzor nad provođenjem kantonalnog zakona iz člana 148. vrši nadležno ministarstvo ZDK, a inspekcijski nadzor obavlja urbanističko-građevinska inspekcija na nivou kantona i općine/grada.

Imajući u vidu gore navedeno, a na osnovu člana 24. stav 2. i člana 65. stav 3. Zakona o upravnom postupku FBiH (“Službene novine FBiH”, br. 2/98 i 48/99), postupajući federalni ubanistički inspektor je nakon zaprimanja podneska za čiji prijem nije nadležan, dana 7.4.2022. godine donio Zaključak o odbacivanju podneska zbog nanadležnosti, koji je upućen stranci.

Člankom novinara/novinarke A.Z. i isticanjem fotografije vozila FUZIP kao krivonavodećeg materijala kojima se u javnosti, pod etiketom korupcije, potencira odgovornost ove Uprave više nego drugih, nadležnih aktera u konkretnom predmetu prekršeni su članovi 1, 2, 3, 7, 8 i 9 Kodeksa za štampane i online medije BiH. Shodno tome, zahtijevamo da, u skladu s članom 10 Kodeksa, objavite naše reagovanje u cijelosti i iz osporavanog članka uklonite fotografiju vozila Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Federalna uprava za inspekcijske poslove stoji na raspolaganju medijima u izvještavanju o svim pitanjima i činjenicama od javnog interesa iz naše nadležnosti i ostaje strateški posvećena promociji načela otvorenosti i transparentnosti, što svakodnevno dokazujemo ažurnim plasiranjem informacija i izvještaja o radu uprave u javnosti, blagovremenim dostavljanjem odgovora na sve zaprimljene medijske upite, te skoro stopostotnim rješavanjem pristiglih zahtjeva po Zakonu o slobodi pristupa informacijama.

S poštovanjem,

Pomoćnik direktora i službenik za informisanje

Dr.sci. Merima Tanović         

______________________________________________________________

Tekst na koji je FUZIP reagovao:

INSPEKCIJSKI ORGANI IGRAJU PING-PONG SA ZAHTJEVOM „POKRETA ZA PREOKRET“ IZ ZENICE. ALI AKTIVISTI NE ODUSTAJU.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije