Građanski aktivizam

Federalno ministarstvo okoliša i turizma odbilo Studiju uticaja na okoliš firmi BH Magnezij&Minerali d.o.o. Kupres?

"Kako je utvrđeno na osnovu službenog akta broj 07-01-19-159/24 od 09.10.2024. godine, predmetni projekat se ne nalazi u Prostornom planu Hercegbosanske županije za period od 20 godina... Upravna akta izdata u suprotnosti sa Prostornim planom odnosnog područja predstavljaju grubo kršenje zakona i ništavna su."

S obzirom da nas je vlast naučila da od nje očekujemo samo loše, gore i najgore, vijest iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma nas je dočekala pomalo nespremne.

Federalno ministarstvo okoliša i turizma je naime, 03.12.2024., donijelo, a danas, 05.12., na svojoj web stranici objavilo Rješenje o odbijanju studije uticaja na okoliš privrednog društva BH Magnezij&Minerali d.o.o. Kupres za projekat otvaranje postrojenja za proizvodnju magnezija na Kupresu.

Zasad se radi o nacrtu Rješenja, koje je, u skladu sa zakonskim obavezama, dostavljeno podnosiocu zahtjeva i zainteresovanim stranama, te, objavljeno na internet stranici Federalnog ministarstva i time stavljeno na uvid javnosti.

Radi se o projektu koji je izazvao ozbiljnu zabrinutost tamošnjeg stanovništva i reakciju eko udruženja, koja su tim povodom najavljivali i podizanje tužbi, ukoliko Ministarstvo ne odgovori negativno na zahtjev pomenute firme.

“Kako je utvrđeno na osnovu službenog akta broj 07-01-19-159/24 od 09.10.2024. godine, predmetni projekat se ne nalazi u Prostornom planu Hercegbosanske županije za period od 20 godina („Narodne novine Hercegbosanske županije“, broj 8/23), u Tekstualnom dijelu: Treći dio: Projekcija razvoja prostornih sistema, Poglavlje 1.4. „Sanacija degradiranih područja“, stavak 3. gdje je navedeno da „U planskom periodu neohodno je pristupiti mjerama sanacije, rekultivacije napuštenih eksploatacionih površina mineralne sirovine“, među navedenim je i redni broj 6. Banov Majdan – Osmanlije, općina Kupres (prostor separacije bivšeg operatora „Dolomit“ d.o.o. Kupres), dok u Grafičkom dijelu karta „11. Mineralne sirovine“, navedena lokacija označena je simbolom kao napuštena eksploataciona površina – Banov Majdan (Označeno simbolom kladiva i macole okrenuti za 1800). Odluka o dodnošenju Prostornog plana Hercegbosanske županije za period 20. godina, prostorni plan Hercegbosanske županije za period 20 godina, Odluka o provođenju Prostornog plana Hercegbosanske županije za period od 20. godina i Grafički prilozi objavljeni su u Narodnim novinama Hercegbosanske županije broj 8/23 dana 26.9.2023. godine, a dostupan je i u elektronskom obliku na web stranici Vlade Hercegbosanskoe županije u rubrici „Propisi ministarstva“ Ministarstvo graditeljstva, obnove, prostornog uređenja i zaštite okoliša.”, navedeno je u Rješenju Ministarstva, uz dodatak:

“Upravna akta izdata u suprotnosti sa Prostornim planom odnosnog područja predstavljaju grubo kršenje zakona i ništavna su.”

S druge strane, u Rješenju je navedeno i da:

“Odbijanje zahtjeva za ocjenu studije uticaja na okoliš iz naprijed navedenih razloga, privredno društvo BH Magnezij&Minerali d.o.o. Kupres ne gubi pravo da ponovo u skladu sa članom 78. stav (7) Zakona podnese novi zahtjev za predmetne aktivnosti sa novom studijom i tom prilikom priloži dokumentaciju na način propisan Uredbom o projektima za koje je obavezna procjena uticaja na okoliš i projektima za koje se odlučuje o potrebi procjene uticaja na okoliš (“Službene novine Federacije BiH”, broj: 51/21, 33/22 i 104/22), odnosno otkloni sve nedostatke vezano za studiju uticaja na okoliš kako je to navedeno u ovom rješenju, a na osnovu istih ulaznih parametara.”

Dakle,… Borba se nastavlja.

Inače, na kraju dvadeset i četiri stanica dugog obrazloženja Rješenja, stoji:

“Na osnovu informiranja i uključivanja javnosti u postupak donošenja konačne odluke, na osnovu čl. 40. stav (5), čl. 75., čl. 76. i čl. 77.   Zakona o zaštiti okoliša („Službene novine Federacije BiH“ broj: 15/21), na osnovu javne rasprave održane u Općini Kupres dana 08.08.2024. godine, dostavljenih pisanih komentara i primjedbi na studiju uticaja na okoliš – Marija Lovrić Mijoč, Udruge za poduzetništvo, agroturizam i žene Attivo, Kupres, Planinarskog ekološka Udruga “Stožer” Kupres, konstatovano je grubo nepoštivanje interesa građana Kupresa u strateškom opredjeljenju ovog kraja ka turizmu, stočarstvu i poljoprivredi, odnosno čistoj i zdravoj prirodi, vodi, zraku, zemljištu.

Na osnovu stručnih mišljenja članova stručnog povjerenstva imenovanog Rješenjem Federalnog ministarstva 06.9.2024. godine gdje su stručni eksperti dali negativno mišljenje na studiju uticaja na okoliš za predmetni projekat, na način da studija sadrži veće nedostatke i manjkavosti, a kako je navedeno u obrazloženju ovog.

U skladu sa članom 79. stav (2) alineja a) utvrđeno je da bi projekt mogao izazvati znatno zagađivanje okoliša ili u znatnoj mjeri ugroziti okoliš i u suprotnosti je sa strateškim opredjeljenjima razvoja Općine Kupres i šire.

Kako su manjkavosti studije uticaja na okoliš znatne, zahtijevaju značajne izmjene studije, u predmetnom slučaju značajniji pravni učinak ne bi bio postignut primjenom člana 70 stav (5) Zakona, te rješenje o prihvatanju studije uticaja na okoliš ne bi moglo biti donešeno iz razloga kako je naznačeno u dispozitivu ovog rješenja tj. iz razloga što projekat nije sadržan u Prostorno-planskim aktima. U skladu sa  Zakonom o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na nivou Federacije Bosne i Hercegovine (“Službene novine Federacije BiH”, broj 2/06, 72/07, 32/08, 4/10, 13/10, 45/10, 85/21, 92/21 i 72/24) pripremi i izradi planskih dokumenata vodi se računa o: javnom interesu, općim i posebnim ciljevima prostornog razvoja, vrši koordinacija sektorskih politika, usklađivanje pojedinačnih interesa sa javnim interesom, neophodnim mjerama zaštite stanovnika i materijalnih dobara od prirodnih i ljudskim djelovanjem izazvanih nepogoda i katastrofa, strategijskoj procjeni uticaja na okoliš (SEA), te omogućava provjera opravdanosti, usklađenosti i provodivosti planiranih prostornih rješenja.

Na osnovu utvrđenih činjenica u upravnom postupku, odredbi Zakona o zaštiti okoliša („Službene novine Federacije BiH“ broj: 15/21) i Uredbe o projektima za koje je obavezna procjena uticaja na okoliš i projektima za koje se odlučuje o potrebi procjene uticaja na okoliš (“Službene novine Federacije BiH”, broj: 51/21, 33/22 i 104/22), utvrđeno je da predmetni projekat nije planiran Protornim planom HBŽ, što bi u suprotnom predstavljalo grubo kršenje odredbi Zakona o zaštiti okoliša, tako da je valjalo odlučiti kao u dispozitivu ovog Rješenja.”.

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije