U Izvještaju o utrošku sredstava Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH za 2021. godinu, koji je Vlada ZDK usvojila na svojoj 146. sjednici održanoj 17.03.2022. godine, utvrđena su sredstva za zaštitu okoliša za 2021. godinu u iznosu od 8 miliona KM, s tim da se tu uključena sredstva od oko 3 milona KM po presudi Vrhovnog suda Federacije BiH koja su uplaćena od JP Elektroprivreda BiH. Odlukom o načinu raspodjele sredstava Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH dostavljena sredstva se raspoređuju tako da 30% sredstava pripadaju Kantonu, a 70% sredstava se uplaćuje u budžete općina/gradova u ZDK.
Podsjetimo da Fond za zaštitu okoliša Fedracije BiH, kao neprofitna javna ustanova, obezbjeđuje prihode od četiri vrste naknada: Opća i posebna vodna naknada, Naknada za okoliš pri registraciji motornih vozila, Naknade od zagađivača zraka i Naknade upravljanja ambalažom, ambalažnim otpadom i otpadom od električnih i elektroničkih proizvoda.
“SVE JE PO ZAKONU”
Prema podacima Fonda za period 2016.-2018. Fond je prikupio oko 70 milona KM sredstava od naknada, a od toga je kantonima uplaćeno oko 50 miliona. Naviše na račun ZDK – oko 14,1 milon KM. Prema dostupnim podacima iz Izvještaja Vlade ZDK u zadnjih 5 godina (2017.-2021.) Fond je na račun Vlade ZDK uplatio čak 28 miliona KM.
Pošto se radi o velikim sumama novca, logično je za pretpostaviti da vlade kantona Fondu podnose precizne izvještaje na šta je taj novac utrošen.
No, kao što znamo, vlast u našoj zemlji baš i ne drži do logike i transparentnosti. Ili ima “neku svoju logiku”, koja podrazumijeva da misli da novac može da troši kako joj padne na pamet – pa se, da odemo malo u digresiju, dešavalo i da ambasade nekih država prekinu saradnju sa ovdašnjim vlastima, zbog nenamjenskog utroška sredstava iz donacija koje su im dali za tačno određenu namjenu.
Izvještaje, naime, prema podacima s kojim raspolažemo, šalju svega tri kantona. Među kojima nije ZDK, koji, kako rekosmo dobija najviše sredstava od Fonda.
Pritom, “sve je po zakonu” kako to vole reći naši političari, kad rade sporne stvari, koje ne bi trebali raditi.
Zakonom o Fondu, naime, u Članu 26. kao prva stavka stoji da se sredstva od naknada koriste za finansiranje zaštite okoliša, a posebno zaštitu, očuvanje kvaliteta zraka, ali u zakonu ne postoji eksplicitna obaveza kantona da šalju izvještaje o utrošku sredstava Fondu. Što je očigledan previd kreatora i usvajača Zakona.
U svojoj „Analizi transparentnosti principa Zagađivač plaća“ iz 2019. godine Eko forum iz Zenice se bavio, pored ostalog, i raspodjelom sredstava Fonda, pri čemu je konstatovano da se ova sredstva troše netransparentno i nenamjenski, a jedna od preporuka Analize bila je da se stvori zakonski okvir da se transferi iz Fonda prema kantonima uvjetuju redovnim i blagovremenim izvještajima o utrošku namjenskih sredstava.
GDJE SU PARE NAMJENJENJE ZA SMANJENJE ZAGAĐENOSTI ZRAKA?
U Izvještaju Vlade ZDK o utrošku sredstava Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH za 2021. godinu navedeni su sljedeći troškovi, uplate:
- Tekući transferi općinama/gradovima u ZDK iz sredstava Fonda izdvojeno 1,4 miliona KM, od toga Gradu Zenici je uplaćeno najviše, 362.800 KM.
- Naknade za zagađivače zraka i naknade za plastične kese tregerice u ukupnom iznosu od 2 miliona KM, od kojih je najviše uplaćeno općini Kakanj, 1,57 milona KM, a Gradu Zenici oko 390.000 KM.
- Uplata po presudi Vrhovnog suda FBiH općini Kakanj je po osnovu zagađenja zraka dostavljeno 2,44 milona KM.
Jednostavnom matematikom dolazima do podatka da je Gradu Zenici tokom 2021. godine na raspolaganju bilo više od 750.000 KM sredstava od naknada. Prema podacima iz izvještaja Grad Zenica je potrošio na projekte ukupno 563.000 KM, i to najviše, oko 300.000 za sufinansiranje projekata energetske efikasnosti, za projekte nabavke spremnika za odvajanje otpada, čišćenje korita rijeka, dok je za projekte NVO-a utrošenih tek simboličnih 20.000 KM. Kao i do sada Grad Zenica ponovo nije finansirao niti jedan veći projekat za smanjenje zagađenosti zraka, ali ćemo pomenuti jedan projekat iz 2021. godine koji samim nazivom sve kaže: Povećanje komunalne higijene u Gradu Zenici usljed prekomjerne zagađenosti zraka. I za tu svrhu je izdvojeno oko 30.000 KM.
Općini Kakanj, po osnovu naknada za zagađenje zraka, u 2021. godini uplaćeno je 2,44 milona KM sredstava. Na projekte koji su započeti u 2020. godini utrošeno je oko 760.000 KM, a najveći iznos bio je za nadogradnju kamiona za smeće, oko 200.000 KM. Za projekte iz 2021. godine ukupno je utrošeno 1 milon KM, od kojih je najveća i redovna stavka ručno i mehaničko čišćenje ulica, javnih površina u iznosu od oko 350.000 KM. Pitanje koje se nameće, je: ako građani Kaknja plaćaju opšte komunalne naknade za ovu svrhu, zašto se za iste radove troše sredstva po dva osnova? Za projekte NVO-a u 2021. godini izdvojeno je – 0 KM. I na kraju, pod nazivom „Novi projekti u 2021. godini“ potrošeno je 1,8 milona KM i to 1,48 milona KM za otplatu kamata i duga kredita za vodosnabdjevanje za 2020. i 2021. godinu. Dakle, naknade od zagađenja utrošene su – za kamate i kredit za vodosnabdjevanje??? Osim utroška sredstava za održavanje mobilne stanice za mjerenje parametara zagađenosti zraka, za koju se redovno uplaćuje oko 32.000 KM, općina Kakanj nije provela niti jedan veći projekat za direktno poboljšanje kvaliteta zraka u gradu.
Vladi ZDK, tj. resornom ministarstvu u 2021. godini pripalo je oko 1,9 milona KM za projekte koji se planiraju Programom utroška sredstava. Oko 1 milon KM je utrošeno kao pomoć općinama u ZDK uglavnom za problem upravljanja otpadom, nabavka vozila, kanti, kontejnera idr. Za sanaciju općinskih odlagališta, čišćenja divljih deponija i čišćenje rijeke Bosne pomoć općinama je doznačena u iznosu od 450.000 KM. Za projekte iz oblasti zaštite okoliša NVO-a , putem Javnog poziva, ukupno je utrošeno 185.000 KM. Programom utroška sredstava u 2021. godini regionalnoj deponiji je uplaćeno 200.000 KM za sufinansiranje izgradnje odlagališne kasete, kao i redovna tranša Institutu „Kemal Kapetanović“ od 300.000 KM. Niti jedan veći projekat za poboljšanje kvaliteta zraka nije realizovan 2021. godine.
REZIME TROŠENJA ŠAKOM I KAPOM
Čuvari zraka kao neformalna grupa građana iz Zenice su tokom marta mjeseca organizovali dva događaja, Prezentaciju „Utrošak sredstava za zaštitu zraka je tvoja stvar“ i tematski okrugli stol „Namjenski Fond za namjensko trošenje sredstava od okolišnih naknada“ na koje su pozvani svi zaintertesovani akteri, predstavnici kantonalnih i općinskih vlasti, predstavnici Fonda za zaštitu okoliša FBiH, korisnici sredstava Fonda, predstavnici NVO-a, stručni ljudi i pojedinci, kako bi kroz dijalog i diskusiju pokušali dati odgovore na pitanja: zašto u proteklom periodu nije bilo značajnijih projekata za poboljšanje kvaliteta zraka, koje su to prepreke bile kod apliciranja projekata za zaštitu zraka i koji projekti bi se mogli što prije realizirati namjenskim sredstvima Fonda? Međutim, očekivanog odziva i zainteresovanosti – nije bilo!
„Pozvani predstavnici općina i gradova u ZDK, kao i predstavnici Vlade ZDK, očigledno nemaju interes da se regulišu pitanja namjenskog utroška sredstava za jedno od najvažnijih pitanja za sve građane ovog kantona – pitanje kvaliteta zraka. Po javno dostupnim podacima o trošenju novca, finansiraju se stavke koje nisu od presudne važnosti ni za zrak, ni uopšte za okoliš. Sa druge strane, veći projekti koji bi riješili ove probleme, jednostavno – nisu ni planirani ni realizovani. Imali smo dobru namjeru i pozive smo poslali ranije, poštujući radne obaveze pozvanih predstavnika, ali ovo je očigledno odgovor za sve građane, ne samo Zenice, već i čitavog kantona.“ – zaključili su „Čuvari zraka“.
A, podsjetimo:
- Fond za zaštitu okoliša je u zadnji pet godina prikupio više od 100 miliona KM naknada za okoliš
- 70% tih sredstava se dostavlja kantonima na njihove račune
- Najviše sredstava se dostavlja u tri kantona KS, ZDK i TK
- ZDK-u je u posljednjih 5 godina uplaćeno 28 milona KM
Na kraju treba spomenuti da, u izvještaju revizije učinka “Aktivnosti nadležnih institucija u Federaciji BiH na smanjenju zagađenosti zraka” iz 2019. godine, koji je radio Ured za reviziju institucija u FBiH, stoji zaključak da dostupni podaci za period 2016.-2018. g. ukazuju na nedovoljnu transparentnost informacija o utrošku sredstava od okolišnih naknada u oblasti zaštite zraka kod većine kantona, pa i ZDK, kao i činjenica da nema evidencije o sredstvima utrošenim za smanjenje zagađenosti zraka. Kako se iz godine u godinu prikupljaju značajna sredstva od okolišnih naknada, pitanje efikasnosti i efektivnosti tih sredstava bi trebalo biti predmetom zasebne revizije učinka.
„S toga se pozivaju odgovorni u Uredu za reviziju institucija u Federaciji u BiH da u svom Planu u narednom periodu planiraju zasebnu reviziju učinka sredstava od okolišnih naknada s fokusom na efikasnost i efektivnost utroška tih sredstava u tri najzagađenija kantona – ZDK, TK i KS“, poručuju aktivisti neformalne grupe građana Čuvari zraka.