Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik američke administracije za Zapadni Balkan, tokom svedočenja u američkom Kongresu odgovorao je na pitanja zastupnika u vezi sa aktuelnom političkom situacijom u Bosni i Hercegovini.
Jedna od zastupnica u američkom Kongresu je okarakterisala člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika kao „remetilački faktor u BiH“, dodavši da je zadovoljna zbog toga što mu je američka administracija uvela sankcije krajem prošle godine.
Eskobaru je postavila pitanje o tome šta bi Sjedinjene Američke Države dodatno mogle uraditi, na šta je Eskobar poručio kako su njihove aktivnosti usmjerene prema lideru SNSD-a, te je konstatovao da je riječ o osobi sa kojom je „teško raditi“.
“Naše aktivnosti su usmjerene prema njemu, a ne prema Srbima ili Republici Srpskoj. Osnovni problem u BiH nije etnonacionalizam nego korpucija. To je najkorumpiranija država na Balkanu i treća u Evropi, i to je najveći razlog za odlazak mladih, te najveća prepreka za evroatlantske intregarcije”, rekao je Eskobar.
Na pitanje da li je SAD partner sa EU kada su u pitanju sankcije, Eskobar je odgovorio potvrdno, i dodao da su SAD u stalnom dijalogu s EU da oni iskoriste svoje sankcije, bolje prate tokove novca iz BiH, i uvedu zabrane putovanja za korumpirane zvaničnike BiH.
“Upravo ovih dana vodimo važne razgovore s našim britanskim kolegama koji su zainteresovani da svoje sankcije usklade s našima. To je jako važno jer mnogo novca iz BiH prolazi kroz važne finanasijske centre u Londonu i Njujorku i zato je to veoma važno”, rekao je Eskobar.
Govoreći o koracima koji bi mogli riješiti krizu u BiH, Eskobar je izneo dvije stvari koje treba uraditi.
“Rješenjem izborne reforme popraviti odnose između Bošnjaka i Hrvata i nastaviti dijalog kako bi se Srbi vratili u državne institucije. Takođe, spriječiti Dodika da nanese dodatnu štetnu institucijama”, kazao je on.
Eskobar je rekao da je u većini regiona ostvaren napredak, ali da je u BiH idalje prisutna velika politička kriza koju karakteriše endemska korupcija.
“Svi oni koji se upuštaju u destabilišuće koruptivne aktivnosti treba da znaju da će biti posljedica. Koristićemo sve alate koji nam stoje na raspolaganju kako bismo stali na put svima onima koji zaustavljaju regionalni napredak ostvarujući za sebe finansijsku i političku korist”, rekao je Eskobar. Dodao je da su SAD zajedno s Evropom idalje opredijeljene da pomognu da se ostvare reforme na putu zemalja ka EU i ka NATO-u za one koji se za to opredijele.
“Uvjereni smo da ćemo riješiti problem u BiH kroz naš angažman”, rekao je Eskobar i dodao da je cilj da se provede ograničena ustavna reforma i rješenje problema s Izbornim zakonom.
SAD podržavaju ulogu visokog predstavnika, ali on je samo jedan od alata na ostvarivanje uticaja u BiH a bonska ovlaštenja su zadnja opcija, rekao je Gabriel Eskobar.
“Mi se nadamo da će naši partneri koji su proevropski orjentisani biti u stanju da rješe izazove sami među sobom. Mi podržavamo bonska ovlaštenja ali to je zaista posljednja ‘nuklearna’ opcija. Mi mislimo da je politički sistem i da su politički lideri dovoljno zreli da probleme riješe sami unutrašnjim procesima”, ističe Eskobar.
Dodao je da pojedini analitičari pretjeruju kada kažu da je BiH na ivici rata, i podsjetio da u zemlji djeluje EUFOR, ni Srbija ni Hrvatska ne žele rat na svojoj teritoriji, a NATO ima svoje predstavnike.
“Što se tiče visokog predstavnika, već duže vrijeme je plan da se njegova uloga smanjuje i mi želimo da vidimo da su uslovi za završavanje misije ispunjeni”, rekao je Eskobar.
Na pitanje da li vjeruje da će Rusija spriječiti produžetak mandata EUFOR-a, Eskobar je rekao da je Rusija prošli put pristala na produženje mandata, i da vjeruje da se neće protiviti ni naredni put jer, kako je istako, u interesu svih je da region ostane stabilan.
“Barem kada su u pitanju sukobi. Osim toga, radimo s našim evropskim kolegama da pojačaju svoje kapacitete i da budu spremni na svaki scenario. Vjerujem da je EUFOR spreman da održi mir u BiH”, rekao je Eskobar.