Komentari i analize

Gotovo istovremeno Glavna služba za reviziju RS objavila je izvještaj s negativnom ocjenom za Republičku upravu civilne zaštite a Sud potvrdio optužnicu protiv njenog bivšeg direktora

Milan Novitović, iz doba dok je bio v.d. direktora Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske (Foto: Vlada RS)
U revizorskom izvještaju, kao ključni argument, kojim se vodilo i Tužilaštvo, se navodi kršenje Zakona o platama i Zakona o javnim nabavkama.

Ovih dana, tačnije 11. jula 2024., Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske izrekla je svoje prve negativne ocjene za finansijsku reviziju, u ovoj godini – Republičkoj upravi civilne zaštite Republike Srpske i Nacionalnom parku Sutjeska Tjentište.

Obje ove institucije negativnu su ocjenu dobile za (ne)usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima, dok su za drugu komponentu finansijske revizije – finansijske izvještaje – dobile mišljenje s rezervom.

Zanimljivo je da se objava izvještaja sa negativnom ocjenom za Republičku upravu civilne zaštite vremenski poklapa sa odlukom Okružnog suda u Banjaluci da potvrdi optužnicu koju je Republičko javno tužilaštvo, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala podiglo 20.06.2024. godine, protiv bivšeg v.d. direktora RUCZ, Milana Novitovića, za djela za koja je predviđena zatvorska kazna do 10 godina.

Optužnica se odnosi na radnje koje je optuženi, na funkciji v.d. direktora RUCZ počinio 2019. godine. A ostaje da vidimo da li će biti proširena i elementima iz ovih dana objavljenog Izvještaja o finansijskoj reviziji ove institucije za 2023. godinu.

A u revizorskom izvještaju, kao ključni argument, kojim se vodilo i Tužilaštvo, se navodi kršenje Zakona o platama i Zakona o javnim nabavkama.

Startno, pravilnik o načinu utvrđivanja plata i drugih primanja državnih službenika i ostalih zaposlenih u Republičkoj upravi civilne zaštite, nije u potpunosti usklađen sa odredbama Zakona o platama zaposlenih u organima uprave i Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u Republičkoj upravi. Rad vikendom je evidentiran kao rad na državni praznik te primijenjen obračun plate uvećan za 50%, odnosno za dodatnih 35% za noćne sate za sve zaposlene, što nije u skladu sa pomenutim zakonom, a za obračun uvećanja plate po osnovu naknade za terenski dodatak u visini od 10% od najniže cijene rada za zaposlene u oblasti državne uprave, nisu propisani kriterijumi.

Dalje, obračun i isplate uvećanja osnovne plate za otežane uslove rada izvršen je na osnovu nevažećeg akta o procjeni rizika na radnom mjestu i u radnoj sredini.

Revizori su utvrdili i da je Republička uprava civilne zaštite vršila isplate zaposlenima u vidu naknade za smještaj u Sektoru za deminiranje prilikom rada na terenu, što, takođe, nije u skladu sa Zakonom o platama zaposlenih u organima uprave i Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u organima uprave.

Takođe je konstatovano da upotreba službenih vozila i vođenje evidencije o službenim vozilima, te postupci i procedure izdavanja i popunjavanje putnih naloga za službena vozila, nisu vršeni u skladu sa odgovarajućim pravilnicima.

Revizori su, u Republičkoj upravi civilne zaštite otkrili i nekoliko kršenja Zakona o javnim nabavkama.

„Izvršene su nabavke u vrijednosti od najmanje 65.216 KM putem direktnih sporazuma iako nisu planirane, niti je donesena posebna odluka o pokretanju postupka nabavke, a nabavka usluga obuke spasilaca procijenjene vrijednosti od 256.000 KM je izvršena na osnovu odluke direktora bez izmjene plana nabavki, što nije u skladu sa članom 17. stav (1.i 3.) Zakona o javnim nabavkama. Osim toga, nabavke roba i usluga u najmanjem iznosu od 88.013 KM (usluge redovnih i vanrednih ljekarskih pregleda zaposlenih i usluge prevoza u vezi preduzimanja mjera na suzbijanju afričke kuge svinja) su izvršene bez provođenja procedura propisanih Zakonom o javnim nabavkama, što nije u skladu sa članom 6. istog zakona. Kod više nabavki, nisu dokumentovane aktivnosti u vezi sa istraživanjem tržišta, što nije u skladu sa članom 14a. Zakona o javnim nabavkama. Kod nabavki rezervnih dijelova za vozila (26.600 KM) i računarske opreme (11.200 KM) izvršeno je dijeljenje predmeta nabavki na više direktnih sporazuma, što nije u skladu sa članom 15. stav (7) pomenutog zakona.“, navodi se Izvještaju.

Osim ovoga, konstatovane su brojne nepravilnosti u finansijskim izvještajima. Od neadekvatno urađenog popisa imovine i obaveza, preko precjenjenih transfera, potraživanja, rashoda po osnovu korištenja roba i usluga, obaveza iz poslovanja u zemlji, izdataka za otplatu neizmirenih obaveza iz ranijih godina, te, neto vrijednost postrojenja i opreme, do potcijenjenih izdataka za nabavku prevoznih sredstava i potraživanja za utvrđene manjkove.

U poslovanju Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske, tokom 2023. godine, detektovane su, dakle, značajne nepravilnosti, među kojima su i neke koje izazivaju osnovanu sumnju u namjeru sticanja protivpravne koristi.

Što je, po reakcijama Tužilaštva i Suda, sasvim u skladu sa prethodnim poslovanjem Uprave, jer je protiv njenog direktora, kako smo već naveli, podignuta i potvrđena optužnica i predstoji mu suđenje.

Pomenimo na kraju još i indikativan podatak da je Vlada RS Milana Novitovića, nakon što je podnio ostavku, 20.10.2023. postavila na mjesto v.d. zamjenika direktora RUCZ, a 30. maja ove godine za v.d. direktora šumskog gazdinstva „Drina“ Srebrenica. Iako je znala da je ovaj funkcioner, nekada Ujedinjene Srpske, a sada NPS-a, 2021. pravomoćno osuđen na uslovnu zatvorsku kaznu, zbog ugrožavanje tuđe sigurnosti a 2022. hapšen, pod sumnjom u zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, upravo kao direktor RUCZ.

U iole normalnoj zemlji odavno bi pljuštale ostavke iz moralnih razloga ili smjene odgovornih. No, u BiH, čiji je jedan od najozbiljnijih sistemskih problema, odmah do korupcije, negativna selekcija, prije možemo očekivati da pomenuti osvane kao savjetnik, zamjenik ili čak ministar u nekoj budućoj vladi. Kao „provjereni kadar“.

U svakom slučaju, povodom pomenutog izvještaja, očekuje se reakcija Odbora za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske, te, u nastavku, njegovo, za pretpostaviti burno, razmatranje u Skupštini.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije