Građanski aktivizam

Grad zna šta je bolje za građane: Oni žele drveće i travu, a dobiće “ćirilična slova”

Banjalučanin Dario Adamović, član Odbora za zaštitu parka “Kupusište”, kaže da su radovi nelegalni i da građani zahtijevaju da se park vrati u prvobitne stanje. “Naši zahtjevi su da se park vrati u prvobitno stanje, nikakvo betoniranje ne dolazi u obzir. Grad radi nelegalno, jer je regulacioni plan tek od danas na javnom uvidu, a radovi već uveliko traju. Nisu ispoštovane pravne procedure”

U četvrtak, 01.08., je u parku “Kupusište” u centru Banjaluke održan sastanak između građana i gradonačelnika Draška Stanivukovića zbog protesta građana protiv preuređenja ove zelene površine.

Radovi u parku su već započeli, iako grad nije dobio saglasnost mjesne zajednice za preuređenja parka, a građani tvrde i da je, nestručnim izvođenjem radova, postojećem drveću pričinjena velika šteta.

Dok građani žele da zadrže sadašnji izgled parka, sa travnjakom i drvećem, gradonačelnik im obećava “aktraktivan muzej na otvorenom”.

Banjalučanin Dario Adamović, član Odbora za zaštitu parka “Kupusište”, kaže da su radovi nelegalni i da građani zahtijevaju da se park vrati u prvobitne stanje.

“Naši zahtjevi su da se park vrati u prvobitno stanje, nikakvo betoniranje ne dolazi u obzir. Grad radi nelegalno, jer je regulacioni plan tek od danas na javnom uvidu, a radovi već uveliko traju. Nisu ispoštovane pravne procedure”, tvrdi Adamović.

Što se tiče instalacije azbučnih slova, koju je Grad najavio u ovom parku, građani imaju drugi prijedlog.

“Mi imamo kontrainicijativu, prijedlog Gradu da instalaciju azbučnih slova premjesti u novi park kod Delte. Mi smo mišljenja da za takvu instalaciju ovdje nema dovoljno prostora. Ovo je mali, lokalni park. Kod Delte ima puno više prostora”, kazao je Adamović.

Građani su ogorčeni zbog štete koja je dosadašnjim radovima nanesena drveću u parku.

“Ne daju nam uvid u plan, radovi nisu dobro izvedeni, staza je preširoko kopana, pa je kopanje došlo preblizu drveću. Jutros smo dobili nalaz i mišljenje šumarskog tehničara da je ovo ekocid, čovjek je ogorčen, uništeni su korijenski sistemi”, priča Adamović.

Da se radovi izvode neplanski i nestručno, tvrdi i Sanda Vukojević, takođe član Odbora za zaštitu parka Kupusište.

“Ovako se izvode radovi: ujutru se pojave bageri sa radnicima, nešto malo rade, ne zna se tačno ni šta, nemaju jasne ciljeve, nemaju radni nalog, počnu radove, onda se okupimo mi građani, onda oni odu i tako već nekoliko dana. Prvo su kopali za stazu, oštetili su drveće, sljedeći dan su posuli pijesak, pa su se povukli, tako i danas, čovjek je došao, ne zna se ni ko je, ni šta je, ni u kojoj firmi radi, ni šta mu je cilj, ni posao… Tako se izvršavaju radovi u parku Kupusište po nalogu Gradske uprave”, priča Vukojević.

Grad zna šta je bolje za građane

Odgovarajući na kritike građana, gradonačelnik Draško Stanivuković obećao je da će, po završetku radova, ovaj park biti “najljepša lokacija u gradu”.

“Ja vam garantujem jednu stvar, upišite da sam ovdje bio 1. avgusta, na mjestu koje se zove Kupusište, i kada ovaj posao završimo, svi će se diviti šta smo uradili, pa i vi. Ovo će biti najljepša lokacija i ovo mjesto će ostati upisano gdje se jedan dio građana bunio, mislio da to ne valja, čak ćete reći da niste znali da je ovo za vas mnogo ljepše, mnogo bolje. Ovo će biti jedna od najatraktivnijih zelenih površina, oaza, gdje ništa neće biti oštećeno, biće uljepšano”, izjavio je Stanivuković.

Park Kupusište je jedina zelena površina u ovom dijelu grada, sa travnjakom i drvećem, gdje mnogi Banjalučani traže hlad tokom vrelih ljetnih dana. Građani zahtijevaju da sve ostane kako jeste.

Međutim, Stanivuković insistira da ovu površinu treba preurediti u nešto “atraktivnije”. Na protivljenje građana odgovorio je da se novi projekti na uređenju grada “ne mogu svakome svidjeti”, te da je to “stvar ukusa”.

“Vi koji ovdje živite, želite da ovo bude samo za vas. Upamtite, ovo je centar grada i mi želimo da ovo bude atraktivno mjesto, da ljudi koji dođu u Banjaluku dođu ovdje, da ovo bude jedan muzej u prirodi na otvorenom, muzej prelijepih 30 ćiriličnih slova”, ističući da park neće izgubiti zelenilo, već da će uz, azbučna slova, dobiti uređene staze, klupe, osvjetljenje i dječji mobilijar.

Oštećena samo jedna šljiva

Gradonačelnik je prihvatio da je “možda, ljudskim faktorom”, došlo do oštećenja drveća, te obećao da će sva šteta biti sanirana. Ipak, tvrdi da je u pitanju “samo jedna šljiva”.

“Nijedno drvo neće biti oštećeno, ja sam se konsultovao sa više stručnjaka, rekli su mi da postoji ovdje jedna šljiva kojoj je korijen zagreban, oni smatraju da to nije oštećenje koje može da bude štetno po tu šljivu. Ostalo je sve kako treba. Ako se desilo, ljudski je faktor, popravićemo, naći ćemo šljivu staru 15 godina i zasaditi”, kazao je gradonačelnik.

“Nisam ponosan na naziv Kupusište”

Gradonačelnik je komentarisao i naziv parka, te izrazio svoje nezadovoljstvo istim.

“Vi kažete da se ovdje nekad sadio kupus, pa se sad ovo zove Kupusište. Nisam ponosan kao gradonačelnik da u centru grada imamo neku zelenu površinu koja nosi naziv kupusište”, izjavio je Stanivuković.

“Centar grada nije mjesto gdje djeca treba da igraju fudbal”

Park “Kupusište” je popularno igralište među djecom, jer ima dovoljno travnate površine za slobodnu igru loptom.

Međutim, gradonačelnik smatra da u centru grada “djeca ne treba da igraju fudbal”.

“Neko kaže ‘ostavite to našoj djeci da igraju fudbal’. Oprostite, ovo nije za fudbal, lopta ode na put, dijete istrči. Ne može se živjeti u epicentru grada Banjaluke i da imate zelenu oazu gdje djeca igraju fudbal. Djeca mogu igrati fudbal kod Delta planeta, u Parku Mladen Stojanović, a ovdje ćemo napraviti ćirilični park, muzej na otvorenom”, isključiv je Stanivuković.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije