Neformalna grupa građana “Spas u zadnji čas – Spasimo Dobrinju” danas je predala inicijativu Općinskom vijeću općine Novi Grad Sarajevo sa zahtjevom za zakazivanje tematske sjednice na temu problematike izgrađenog kompleksa koji sadrži terminal kerozina, benzinsku pumpu, punionicu plina i autopraonicu u naselju Dobrinja.
“Simbolično, na dan kada se širom svijeta obilježava Međunarodni dan borbe protiv korupcije, smo predali inicijativu OV općine Novi Grad Sarajevo sa zahtjevom da u roku od 20 dana zakaže tematsku sjednicu na temu „Problematika izgradnje Hifa-Oil d.o.o Tešanj kompleksa u naselju Dobrinja“ kako bi građani na toj sjednici dali svoje mišljenje po ovom pitanju. Osim toga tražimo da nadležna općinska služba prije sjednice pripremi i dostavi vijećnicima i zainteresovanim građanima svu dokumentaciju koja se tiče izdavanja dozvola od strane Općine za izgradnju spornog komplesa te da se na tematsku sjednicu uključe građane i zainteresovanu javnost. Krajnje od OV općine Novi Grad Sarajevo tražimo da, imajući u vidu da sumnje javnosti da učinjeni propusti prilikom izdavanja dozvola da OV, naloži nadležnim organima, Službi i pravobranilaštvu Općine preispitivanje izdatih dozvola.”, istakli su predstavnici neformalne grupe građana “Spas u zadnji čas – spasimo Dobrinju”.
U svom zahtjevu, građani Dobrinje su Općinsko vijeće općine Novi Grad Sarajevo informisali o svim uočenim nepravilnostima u ovom slučaju. Naime, Općina Novi Grad Sarajevo, odnosno Služba za urbanizam, stambene, imovinsko-pravne, geodetske poslove i katastar nekretnina, je za sporni kompleks 22.01.2020. godine izdala urbanističku saglasnost, a 20.08.2021. odobrenje za građenje iako nije ispoštovana hronologija izdavanja dozvola. Naime u trenutku izdavanja urbanističke saglasnosti nije priložena obavezna okolinska dozvola koja je izdata tek u julu 2021. godine od strane Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, samo mjesec dana prije izdavanja odobrenja za građenje.
Pored toga, zainteresovana javnost, prije svega građani Dobrinje, o ovim postupcima nisu bili na svrsihodan način na vrijeme upoznati o izdatim dozvolama, što nije u skladu sa zakonom.
Dodatno je istaknuto da prilikom ishodovanja dopune urbanističke suglasnosti Služba za urbanizam, stambene, imovinsko-pravne, geodetske poslove i katastar nekretnina Općine Novi Grad Sarajevo nije imala priložen primjerak Stručnog mišljenja od strane Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo koje je izdato tek 29.10.2021. godine. Inače, prema Zakonu o prostornom uređenju Kantona Sarajevo “urbanistička saglasnot donosi se na osnovu stručnog mišljenja Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo”. Nadalje, odobrenje za građenje je izdato za gradnju objekta na lokaciji koje je III vodozaštitna zona grada Sarajevo.
Zbog svega toga građani smatraju da je došlo do postupanja suprotno zakonu te suprotno očuvanju demokratskog i zakonskog poretka što će direktno utjecati na okoliš, zdravlje i sigurnost građana kao i direktno utjecati na kvalitet i sigurnost vodosnadbijevanja cjelokupnog glavnog grada BiH .
Za kraj poručujemo da nećemo odustati i da još jače nastavljamo našu borbu, jer je ovo borba za nas, našu djecu, za pitku vodu grada Sarajeva.