Građanski aktivizam

Građani ogorčeni: 5 MHE na rijeci Gostović uništilo ovu nekadašnju zavidovićku ljepoticu. Slijedi atak na Bosnu i Krivaju?

„Živimo pokraj same rijeke Gostović, koja to praktično više i nije, jer je na njoj pet mini hidroelektrana. Svaki dan gledamo kako rijeka umire..."

U doba komunizma i zajedničke države, zavaljujući nekadašnjem industrijskom gigantu zavidovićkoj „Krivaji“ izgrađena izletišta Kamenica i brojna druga dolinom rijeke Gostović, sada su zapuštena i sve više zaboravljeni kraj, u koji osim prorijeđenog domicilnog stanovništva samo ponekad navraćaju vikendaši.

Od male rječice na području Zavidovića, nekadašnje prirodne ljepotice, pohlepni investitori su napravili potok koji, osim njima, zbog profita koji ostvaruju, ne služi nikome više.

Tako tvrde mještani i još uvijek brojni vikendaši, koji su u doba industrijalizacije i “zlatnog doba“ Industrijskog kombinata „Krivaja“ na ovom području sagradili svoje kućice za odmor. Na ovom području sagrađena je i reprezentativna Vila za predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita, u koju nikada nije kročio pa je to zdanje prenamjenjeno za dugogodišnjeg komunističkog funkcionera i Saveznog sekretara MUP-a Franju Herljevića, te je po njemu i dobilo ime „Dom Franje Herljevića“.

„Živimo pokraj same rijeke Gostović, koja to praktično više i nije, jer je na njoj pet mini hidroelektrana. Svaki dan gledamo kako rijeka umire, nemamo kome da prijavimo nelegalnu eksploataciju šljunka koji se nakupi u branama od mini centrala. Danima ga bageri vade i kamioni voze u nepoznatom pravcu, mijenja se vodostaj neprestalno i ono malo vode što još ostaje nakon tih mini hidroelektrana je mutna kao oranje“ – obratili su se mještani naselja duž rijeke Gostović portalu Antikorupcija.info i kao dokaz priložili brojne fotose koje su snimili sa svojih imanja.

Provjerom njihovih tvrdnji utvrdili smo da je u vodotoku Gostovića zaista pet mini hiroelektrana, koje su sagrađene ili su u pripremnoj i fazi gradnje, a da ih je planirano čak devet. Već su realizovana i priključena tri izvora električne energije, a to su mHE „Čardak“ priključne snage 945 kVA, mHE „Rujevica Ušće“ priključne snage 760 kVA i mHE „Botašnica Ušće“ priključne snage 980 kVA. Takođe, na cjevovodu gradskog vodovoda, u vlasništvu zavidovićkog JKP „Radnik“ su još dvije u realizaciji, mHE „Prekidna komora“ u naselju Čardak, snage 52 kVA i mHE „Hlorna stanica“ u naselju Kamenica, snage 54 kVA.

U svemu ovome treba istaći da je Dom naroda Parlamenta Federacije BiH 7. juna 2022.godine zabranio izgradnju mini hidroelektrana snage 10 megavata (MW). Zabrana je postala konačna jer je još u junu 2020. godine usvojena i u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH.

Ekološki aktivisti su izražavali optimizam nakon ove odluke, ali i upozoravali da borba nije završena, jer se zabrana ne odnosi na mHE za koje već postoje zaključeni koncesioni ugovori.

I zaista, na zavidovićkom području, investitori planiraju nastavak gradnje i ostalih mHE, planiranih Prostornim planom Zeničko-dobojskog kantona 2009-2029. god. Prostornim planom Zavidovića za period 2016-2036. godina su u planu kao potencijalne hidroelektrane HE i mHE na rijekama Bosni i Krivaji. Na rijeci Bosni u planu su HE „Zavidovići”, HE „Dolina” i  HE „Globarica” na granici između lokalnih zajednica Zavidovići i Žepče. Planirane HE/mHE na rijeci Krivaji su HE „Ribnica”,  HE „Velike Skroze”,  HE „Miljevići” i  HE „Vozuća”. Na ovoj rijeci HE „Ribnica” je planirana kao akumulaciona, a ostale tri kao protočne hidroelektrane.

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije