Građanski aktivizam

Građani predali zahtjeve Vladi: Rok od 14 dana za zaustavljanje hidroelektrane na Plivi ili kreću narodni protesti!

“Ovo je naš pokušaj da zaštitimo prirodu i našu zajednicu od štetnih projekata koji nisu u interesu lokalnog stanovništva.”

Predstavnici Inicijativnog odbora „Ne damo Plivu i Janj“ predali su zvanične zahtjeve Vladi Republike Srpske i resornom ministarstvu u vezi sa izgradnjom minihidroelektrane na reci Plivi. Nakon niza protesta lokalnog stanovništva i peticije sa više od 2.000 potpisa, predsjednik Inicijativnog odbora, Draženko Prole, izjavio je da bi izgradnja hidroelektrane nepovratno ugrozila prirodne resurse reke Plive i okolni ekosistem.

Zahtevi koje su danas predali, uključuju hitnu obustavu svih aktivnosti vezanih za izgradnju HE, kao i sprovođenje dodatnih ekoloških studija.

“Ovo je naš pokušaj da zaštitimo prirodu i našu zajednicu od štetnih projekata koji nisu u interesu lokalnog stanovništva”, rekao je Prole nakon predaje zahteva dodajući: „Na sjednici  Skupštine Opštine Šipovo, smo izdejstvovali negativno mišljenje Skupštine o izdavanju ekološke dozvole za hidroelektrane Jovići na rijeci Plivi, a danas smo se, kao što smo i obećali građanima Šipova obratili višim nivoima vlastima, a to su resorno ministarstvo i Vlada Republike Srpske. Tražimo da ponište zaključak Vlade u kome je dio rijeke Plive izdvojen iz zaštićenog područja rijeke Plive, rijeke Janj i rezervata Janski otoci“.

Vladi je dat rok od 14 dana da da adekvatan odgovor. U slučaju da isti izostane adekvatan odgovor i rješenje, građani i građanke izlaze na velike narodne proteste.

Prole je podsjetio da u Šipovu, na rijeci Plivi, u neposrednoj blizini gdje se planira gradnja HE, već postoji jedna i zbog nje građani jako dobro znaju koje će posljedice biti.

„Mi koncesionarima i investitorima ne vjerujemo, jer i hidroelektrana koja danas postoji na Plivi, u neposrednoj blizini ove protiv čije se gradnje borimo, je dobila dozvolu za snagu od  0,9, megavata, a izašla je na kraju na snagu od preko 3 megavata. Mi znamo da će korito rijeke Plive završiti u betonu oko 120 metara, da će se nivo rijeke podići za nekoliko metara, a to će imati ogroman negativan uticaj na okolne kuće, parcele, seoski turizam u Šipovu, eko sistem, biljne i životinjske vrste, klimu….“, istakao je Prole dodajući da je načelnik Šipovao dao zeleno svjetlo za gradnju još nekoliko malih midrocentrala na rijekama Plivi i Janj.

Milan Plavšić, odbornik u skupštini opštine Šipovo za trenutno stanje krivi načelnika Šipova Milana Kovača, koji je, kaže, istu situaciju priredio i prije nekoliko godina tokom gradnje prve male hidroelektrane na Plivi.

“Kada sam bio predsjednik Skupštine sazvao sam dvije sjednice na temu izgradnje hidrocentrala, napisao sam desetine dopisa, upozoravao resornog ministra Đokića i na sve pravne načine pokušavao da zaustavim izgradnju na rijekama Pliva i Sokočnica. Međutim, prevario nas je načelnik Kovač koji je u tišini odobrio sve moguće dozvole i saglasnosti koje su ubrzale puštanje u rad postojeće elektrane”, objašnjava Plavšić.

Na konferenciji je govorio odbornik i predsjednik Sportsko-ribolovačkog društva ŠipovoDragan Vujković koji je upozorio da će izgradnja mini heroelektrane na kraju dovesti isključivo do  gubitka vrijednih resursa i zemljišta, ali i mještana, koji će biti prinuđeni da se isele.

Vujković je pozvao sve koji vole Šipovo, Plivu i Janj da se pridruže njihovoj borbi: „Branićemo izgradnju hidroelektrane svojim životima. Ovo je politika, i ovo treba jasno reći. Politika je njihova da grade hidrocentrale, naša politika je da branimo naše rijeke“.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije