GI „Jer nas se tiče“ danas je u Mostaru održala konferenciju za medije na kojoj su obavijestili javnost kako su uputili tužbu Kantonalnom sudu u Sarajevu radi poništenja rješenja Federalnog ministarstva okoliša i turizma (FMOIT) kojim se odobrava Plan prilagođavanja JP Deponiji d.o.o. Mostar za upravljanje otpadom na regionalnoj deponiji Uborak- Buđevci.
Početkom aprila 2023. godine, FMOIT je dostavilo GI “Jer nas se tiče” Rješenje o odobrenju ažuriranog Plana prilagođavanja JP Deponiji d.o.o. Mostar. Prethodno je JP Deponija d.o.o. Mostar ažurirani Plan prilagođavanja dostavilo ministarstvu koje je imalo obavezu upoznati javnost i stranke u postupku sa sadržajem ažuriranog plana, što nije učinjeno. Naime, GI “Jer nas se tiče” je još jednom samo informisana kada je postupak završen, te nije imala priliku reagovati niti ostvariti svoja prava.
„U rješenju se jasno vidi da je uvid u ažurirani Plan prilagođavanja ostvarila samo Stručna komisija, ali ne i svi ostali sudionici u postupku što nije u skladu sa zakonom. Ističemo da je Plan prilagođavanja javni akt i njegova svaka izmjena ili ažuriranje podliježe upoznavanju javnosti i održavanju javne rasprave kako bi se građani mogli o njemu izjasniti.“ – izjavio je na konferenciji Edhem Čustović, aktivista GI “Jer nas se tiče”.
GI “Jer nas se tiče” ističe kako je Plana prilagođavanja trebao biti prvi kratkoročni korak ka zatvaranju deponije i izmještanju na novu lokaciju, međutim, navedenim rješenjem se dopušta i proširenje deponije i ostavlja mogućnost da JP Deponija d.o.o. izbjegne sačiniti Studiju uticaja na okoliš i izbjegne javnu raspravu u lokalnoj zajednici, te lakšim putem ishoduje novu okolinsku dozvolu i nastavi svoj rad u nedogled na štetu stanovništva koje živi u samoj blizini deponije, ali i ostalih stanovnika Mostara do kojih podzemnim vodama i zrakom stižu posljedice nelegalnog rada deponije Uborak-Buđevci.
Na konferenciji je istaknuto kako dodatno zabrinjava što je novim rješenjem predviđeno otvaranje dodatnih ploha kao i to što je sam rad regionalne deponije predviđen za period duži od 5 godina gdje će uslov za zatvaranje iste biti početak rada nove regionalne deponije na nekoj drugoj lokaciji. To znači da u slučaju da se ne pronađe nova lokacija, Plan prilagođavanja je mrtvo slovo na papiru, te deponija neće biti zatvorena, ali će se otvoriti vrata za otvaranje novih ploha. Rješenjem se ne uslovljava, ne naređuje niti planira vršenje kontrole postupka hitnog pronalaska nove lokacije.
Dodatno, prilikom donošenja Rješenja Federalno ministarstvo nije u obzir uzelo zaključak Studije o uticaju na okoliš za proširenje deponije Uborak u kojem stoji da se realizacijom projekta proširenja deponije ne mogu obezbijediti potrebni uslovi za zaštitu okoliša na lokaciji deponije i njenoj okolini, te da projekat proširenja deponije nije bezbjedan sa stanovišta uticaja na okolinu.
„Smatramo da je Federalno ministarstvo prilikom donošenja Rješenja trebalo posvetiti posebnu pažnju i osvrnuti se na brojne komentare stručnjaka koji su jasni i gdje svaki govori o negativnim posljedicama kako po okoliš, tako i po stanovništvo.“ – izjavio je na konferenciji za medije Fuad Hujdur, aktivista GI “Jer nas se tiče”.
Iz UG „Jer nas se tiče“ su još jednom podsjetili i na zahtjeve koje ponavljaju već godinama, a to su: zatvaranje i saniranje deponije Uborak u što kraćem roku; iznalaženje nove lokacije za deponiju i njeno upisivanje u prostorni plan Grada Mostara i kantona.