Demonstranti su bacali molotovljeve koktele na policiju koja je odgovorila suzavcem u centru Atine, na protestu protiv privatnih fakulteta na kojem su se 8. marta okupile hiljade studenata.
Protest je održan uoči sednice parlamenta, na kojem se očekuje usvajanje zakona koji će omogućiti stranim privatnim univerzitetima da otvore ogranke u zemlji.
Hiljade studenata već nedeljama mirno protestuju protiv reforme koja bi, kako kažu, umanjila vrednost diploma sa državnih univerziteta, ali je bes kulminirao kada je premijer Kirijakos Micotakis pozvao poslanike da usvoje zakon.
“Bojimo se da … ako i uspemo da završimo fakultet, nikada nećemo moći da nađemo posao bilo gde”, rekao je 25- godišnji Stratos Kacelis za Rojters.
“Nijedna mlada osoba danas ne može da napravi bilo kakav plan za budućnost. Sve što vidimo su ćorsokaci”, dodaje.
Micotakis, koji je osvojio drugi mandat u junu prošle godine, rekao je da će zakon pomoći da se zaustavi odliv desetina hiljada grčkih studenata na univerzitete u inostranstvu, što opterećuje ekonomiju koja se još oporavlja od desetogodišnje finansijske krize.
On je rekao da će zakon takođe pomoći da se Grčka uskladi sa ostatkom Evropske unije i da se poveća konkurencija u visokom obrazovanju.
Očekuje se da će zakon biti odobren jer konzervativna vlada kontroliše 158 poslanika u 300-članom parlamentu.
“Parlament nije samo pozvan da glasa o ključnom zakonu, već da odobri radikalnu i hrabru reformu obrazovanja za rast i socijalnu pravdu,” rekao je Micotakis.
Opozicione partije se protive donošenju zakona tvrdeći da se njime krši Ustav.
Poslanik najveće opozicione stranke, levičarske Sirize, Haris Mamulakis je poručio tokom trodnevne debate u parlamentu da “Vlada time uvodi koncept meritokratije koja se plaća školarinom. Ko ima novca, učiće predmet: Moć privilegija”.
Grčka troši između tri i četiri odsto svojih godišnjih ekonomskih prihoda na obrazovanje, što je ispod evropskog proseka.
Iako je privatno visoko obrazovanje legalno u Grčkoj, novi zakon bi učinio da diplome privatnih institucija budu jednake s javnim univerzitetima. Inostranim univerzitetima bi bilo dozvoljeno da otvaraju filijale u Grčkoj, uz neprofitni status uprkos naplaćivanju školarine.
Po podacima Ministarstva obrazovanja, više od 650.000 studenata pohađa nastavu na državnim univerzitetima u Grčkoj, a 40.000 studira u inostranstvu.
Micotakisova vlada je u poslednje vreme uvela niz progresivnih reformi u Grčkoj kao što je legalizacija istopolnih brakova i uvođenje glasanja poštom za predstojeće izbore za Evropski parlament u junu.