Mještani Gale osnovali su inicijativu “SOS GALA – KAMEŠNICA“’. U dopisu poslanom Ferati bave se tematikom izgradnje Reverzibilne elektrane “Blaca”, a prenosimo ga u cijelosti:
“U Gali su 14.3.2022. godine počela istraživanja tla koja provodi društvo INSTITUT IGH d.d. Nije poznato tko je angažirao navedeno društvo, međutim iz javno dostupnih podataka u Elektroničkom oglasniku javne nabave (EOJN) vidljivo je kako je HEP-proizvodnja d.o.o. u srpnju 2021. god. kao investitor provela otvoreni postupak nabave s ciljem izmjene i dopune Idejnog rješenja i provedbe procjene utjecaja na okoliš za reverzibilnu elektranu Blaca (RHE Blaca), te je odabrana ponuda zajednice ponuditelja ELEKTROPROJEKT d.d., Zagreb i Projektni biro Split d.o.o.
Na lokaciji istraživanja nisu vidljivi nikakvi podaci o radovima (iako Zakon o gradnji u članku 134. propisuje obvezu označavanja gradilišta pločom), a strojevi i radnici INSTITUTA IGH d.d. su prema kazivanjima mještana Gale neovlašteno ulazili i na privatna poljoprivredna zemljišta i posjede te vršili iskope zbog čega su udaljeni s privatnih posjeda od strane vlasnika zemlje.
Pretpostavlja se kako su u pitanju geotehnička istraživanja za izgradnju donjeg akumulacijskog bazena u Gali i potapanje Galjskog polja u sklopu projekta izgradnje RHE Blaca.
Podsjetimo, predstavljanje projekta održano je dana 8. studenoga 2017. god. u prostorijama Općine Otok, što je izazvalo veliki interes ali i negodovanje mještana Gale i Otoka, kada je predstavljena investicija procijenjene vrijednosti građevinskih radova od 542 do 790 milijuna EUR-a, koja podrazumijeva izgradnju dva akumulacijska bazena – donji u Galjskom polju, dok je gornji bazen predviđen u Blacama na Kamešnici (uz alternativnu lokaciju u Koritima), koji bi bili spojeni tlačnim cjevovodima.
Od predstavljanja projekta u međuvremenu je donesen Zakon o proglašenju parka prirode Dinara (Narodne novine br. 14/2021) koji je stupio na snagu u veljači 2021., pa se dio reverzibilne elektrane, uključujući gornji akumulacijski bazen, sada nalazi unutar granica parka prirode.
Mještani Gale, Otoka i okolnih naselja opravdano strahuju o utjecaju ovog mega projekta na zdravlje ljudi i okoliša”, stoji u dopisu.
U međuvremenu, priopćenjem su se javili iz HEP-a. U nastavku ga pročitajte u cijelosti:
“Investitor HEP Proizvodnja provodi preliminarne istražne radove na području planiranog zahvata izgradnje reverzibilne hidroelektrane Blaca (RHE Blaca). Radi se o geofizičkom kartiranju i uzimanju uzoraka tla do dubine od 30 metara na malom broju istražnih bušotina na površinama u javnom ili državnom vlasništvu. Bude li potrebe za uzimanjem uzoraka na zemljištu u privatnom vlasništvu, zatražit će se suglasnost vlasnika. Istražni se radovi provode u sklopu izrade studija utjecaja na okoliš i na ekološku mrežu, a sukladno rješenjima i zaključcima Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Naime, zbog novonastalih okolnosti, a posebno u vezi s proglašenjem Parka prirode Dinara u 2021. godini, nužno je provesti izmjenu i dopunu projekta, kojima će se utjecaj na okoliš i prirodu svesti na najmanju moguću mjeru.
RHE Blaca je dio zajedničkog višenamjenskog projekta „Održivo korištenje vodnih resursa sliva rijeke Cetine u svrhu poboljšanja zaštite od poplava i navodnjavanja u Sinjskom polju te dodatne proizvodnje električne energije u slivu rijeke Cetine“ koji se realizira u suradnji s Hrvatskim vodama i Splitsko-dalmatinskom županijom. Ciljevi spomenutog višenamjenskog projekta su poboljšanje sustava zaštite od poplava na slivu Cetine, omogućavanje navodnjavanja Sinjskog polja te doprinos elektroenergetskoj samodostatnosti Republike Hrvatske i sposobnosti prihvata nestalne proizvodnje iz obnovljivih izvora energije u hrvatskom elektroenergetskom sustavu izgradnjom RHE Blaca, predviđene instalirane snage oko 500 MW.
Projekt je prvi put lokalnoj zajednici predstavljen krajem 2017. godine u prostorijama Općine Otok te su još tada mještani informirani da na području planiranog donjeg bazena neće biti potapanja objekata za stanovanje niti će biti potrebno iseljavanje građana iz njihovih domova. Također, neće doći ni do kakvog onečišćenja voda i okoliša, tim više jer će donji bazen služiti i za navodnjavanje Sinjskog polja. Ovaj projekt je od velikog interesa za Splitsko-dalmatinsku županiju i Republiku Hrvatsku te stanovništvo na području zahvata. Dionici projekta nastavit će razvijati ovaj projekt u skladu sa svim zakonskim propisima i u dijalogu s lokalnom zajednicom”, odgovorili su iz HEP-a.