Regija i svijet

Hrvatska: Pravomoćno osuđeni zbog primanja mita dijeli lekcije aktivistima i poziva ih na prosvjede???

Iz zemlje u kojoj se pljačkaši javnog novca i prirodnih bogatstava predstavljaju patriotima ili zaštitnicima nacije, a, zajedno sa ostalim kriminalcima - što presuđenim što onima čije procesuiranje čeka od političkih uticaja nezavisno pravosuđe - se zaklinju u pravnu državu (istovremeno je destruirajući i izvrgavajući ruglu), ukazivati na licemjerje sitnog kriminalca iz susjedstva čini se pomalo deplasirano. Ali, upravo zbog beznačajnosti tog lika o kome govori ovaj tekst, ilustracija je to, na neki način, opšteg beznađa u kome se nalazimo. I to, na žalost, ne samo u "regiji". (Antikorupcija)

Nekadašnji direktor zagrebačkih Gradskih groblja, Patrik Šegota, iako je prije samo mjesec i pol pravomoćno osuđen zbog primanja mita,  i dalje komentira događaje u društvu. Pogotovo ako se tiču Mirogoja, pa i čak ako je riječ o dvije godine starom postu grupe SOS za Mirogoj post, a koji se odnosi na nezakonito izgrađen grob Milana Bandića.

U prevaru uvukao i sestru

“Uputite aktualnoj gradskoj upravi kada će se obnoviti taj neprocjenjivi spomenik arhitekture Mirogojske Arkade, i pozabavite se tim bitnim pitanjem a ne grobom najdugovječnijeg gradonačelnika u povijesti Zagreba. Pokrenite javnu kampanju prikupljanja sredstava za obnovu Arkada, pozovite građane na prosvjed ispred gradske uprave, jer ovo kulturno dobro nije zaštićeno, u jako je lošem stanju i u nekom trenutku bi se moglo nepovratno srušiti, i ako zaista brinete o tome onda se time pozabavite, a ako želite na izbore registrirajte si stranku”.

Podsjetimo, Šegota je sredinom rujna osuđen na kaznu zatvora od 11 mjeseci koja je zamijenjena radom za opće dobro. U kriminal je uvukao i obitelj, pa je njegova sestra Tamara Šegota osuđena na godinu dana, s rokom kušnje od tri godine. Uz to, Patrik Šegota osuđen je i na novčanu kaznu od 20.000 eura.

Prema Uskokovoj optužnici, Šegota je kao voditelj Gradskih groblja dogovorio sa (sada pokojnim) Nenadom Bukovcem da će u zamjenu za novčanu nagradu njegovim tvrtkama dodijeliti poslove na Krematoriju, na mrtvačnicama Markova polja i Kašine, ali i na popravcima oštećenja na Mirogoju nakon potresa. Također, Šegotu se teretilo da je 2020., u dogovoru s Bukovcem, inicirao pokretanje postupka za dodjelu zemljišta za četiri montažne prodavaonice cvijeća, svijeća i suvenira na parkiralištu uz mirogojsko groblje. U optužnici se navodi kako je Bukovec radi prikrivanja zakupljivanja mjesta zatražio od četvero poznanika da osnuju tvrtke i prijave se na natječaj, što su oni i učinili, dok je Šegota skratio rok trajanja javnog poziva.

Afera oko diplome iz Travnika, zapošljavanje preko sumnjivog natječaja

Sestra Tamara je bila optužena da je na traženje brata i Bukovca potpisala ugovor s Bukovčevom tvrtkom Prigorac-građenje, iako su svo troje znali da ugovorene usluge ne odgovaraju njihovoj stvarnoj vrijednosti. Potom je Tamara Šegota, stoji u optužnici, ispostavila Bukovčevoj tvrtki više računa temeljem kojeg je njezinoj tvrtki Notitia uplaćeno najmanje 89.329 eura, iako za iznos od najmanje 50.000 eura nije bilo pravne i stvarne osnove.

Inače, uz Šegotu – koji je političku karijeru započeo u HDZ-u, a zaršio kao međunarodni tajnik Stranke rada i solidarnosti Bandić Milan 365 – vezuje se i afera s lažnom diplomom sa sveučilišta u Travniku, za koju je on utvrdio da je krivotvorena, te je priložio i pravu diplomu s tog uglednog učilišta. Također, sporan je bio i natječaj temeljem kojeg je Šegota u Gradskim grobljima zamijenio dugogodišnju direktoricu Ljerku Ćosić. Pisalo se i da je Šegota svog nasljednika Roka Gruju zaposlio mimo pravilnika za to radno mjesto. Tu su i razne druge afere, no unatoč njima Šegota i dalje ima poriv podučavati ostale što bi trebali činiti.

Oznake

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije