Podsjećanja

I 2022.: Godinu dana od početka borbe – građani i dalje u strahu od otvaranja kamenoloma

Poručuju da, iako ih je Nacrt studije uticaja „zaboravio“, vode se sloganom: „Mi postojimo!“.

Rad kamenoloma „Planina“, koji se nalazi u mjestu Karanovac, obustavljen je 2005. godine, a priča o ponovnom otvaranju i početku eksploatacije pokrenuta je 2018. godine, kada je „Integral Inženjering“ dobio kamenolom pod koncesiju od strane Ministarstva energetike i rudarstva RS. Nakon više pravnih nadmetanja različitih zainteresovanih koncesionara, početkom 2021. godine, građani koji žive u neposrednoj blizini „Planine“ su shvatili da je samo pitanje vremena kada će neko od zainteresovanih za eksploataciju dobiti odobrenje da kamenolom počne sa radom.

Po tvrdnjama građana, prethodni rad kamenoloma je uništavao fasade i krovove detonacijama, stvarao oblake prašine zbog kojih se izlaskom iz kuće nije moglo disati, a detonacije su izazivale uznemirenost kod svih mještana mjesne zajednice Karanovac, a naročito kod najmlađih.

Prema Nacrtu studije uticaja na životnu sredinu kamenoloma „Planina“, čiji je naručilac „Integral Inženjering“ a.d. Laktaši, a koji je izradio Institut za građevinarstvo „IG“ d.o.o. Banja Luka, sve je idealno i spremno da se kamen eksploatiše. Međutim, u studiji se navodi da u neposrednoj okolini kamenoloma nema stambenih naselja niti individualnih stambenih objekata.

„Najbliže naseljeno mjesto je Ducipolje koje se nalazi uz magistralnu saobraćajnicu Banja Luka – Jajce i udaljeno je od kamenoloma oko 1 km vazdušne linije. Najbliži stambeni objekti nalaze se jugoistočno od lokacije kamenoloma na udaljenosti od 780 m vazdušne linije. Treba napomenuti da je lokacija kamenoloma na većoj nadmorskoj visini od lokacije stambenih objekata.“

Mještani, okupljeni u neformalnu grupu građana „Sačuvajmo Karanovac“ koji su na uvid dobili Nacrt studije, upozoravaju da se, suprotno od navedenog u studiji, na manje od 350 m od Kamenoloma nalazi Dom za njegu starijih lica “Karanovac“. A pitaju se i kako je iz Nacrta studije nestalo naseljeno mjesto od 3.500 ljudi u krugu od 6 km od Kamenoloma, čiji su mještani imali značajne štete na svojim domovima pri ranijem radu Kamenoloma?

Posebna velika opasnost, koju je studija slučajno ili namjerno izostavila, je i ugroženost izvora pitke vode za čitavu Banjaluku, koji se nalazi na samo 3 kilometra od lokacije na kojoj se pri radu kamenoloma svakodnevno stvaraju oblaci prašine i sitnog šljunka!

Građani, koji su već dokumentacijom dokazali koruptivne radnje u vidu prekoračenja ovlaštenja prethodnog predsjednika mjesne zajednice Karanovac, kao i pokretanje zahtjeva za izdavanje koncesije na osnovu nevaljane dokumentacije, već godinu dana žive u strahu i pitaju se koliko će još biti potrebno izlazaka na ulicu u iskazivanju protesta protiv ugrožavanja normalnog života i mira?

“Pokrenuli smo borbu od koje nećemo odustati” – navodi Mile Banović, član neformalne grupe građana “Sačuvajmo Karanovac. – “Ovo je problem svih nas koji živimo u našoj mjesnoj zajednici i za njegovo rrješenje borimo se i pravnim sredstvima i aktivizmom i animiranjem javnosti putem društvenih mreža, jer želimo da naši sugrađani znaju da to može i na njih da utiče. Računamo na podršku svih koji žive u Banjaluci i okolini!”

Iako su se u februaru 2021. godine mještani okupili i mirno iskazali protest protiv ugrožavanja svojih prava, a u novembru 2021. na svoj problem ukazali i performansom povodom početka javne kampanje, nadležno ministarstvo kojem su se građani obratili i dalje nije trajno zaustavilo izdavanje koncesije. Mještani su radi toga svjesni da im se svaki dan mašine mogu samo pojaviti „u dvorištu“, te su odlučni da to ne dozvole. Očekuju da Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske zaštiti njihov miran život.

Poručuju da, iako ih je Nacrt studije uticaja „zaboravio“, vode se sloganom: „Mi postojimo!“.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije