Nakon pritisaka, pa i tužbi, protiv ekoloških aktivista Amele Šabić iz Jezera, Hajrije Čobo iz Kaknja, te Zorana Poljaševića sa Ozrena, na meti investitora geoloških istraživanja i potencijalnih koncesionara za otvaranje rudnika, našla se i ekološka aktivistkinja Dragana Ristić iz Lopara.
Prema pisanju portala bijeljina.org, ona je juče (04.09.2024.) saslušana u Policijskoj stanici Lopare, jer je protiv nje Rada Čerek, zaposlena kao geolog u firmi “Arkor”, podnijela prijavu zbog navodnog ugrožavanja bezbjednosti.
Ristić je kao administrator fejsbuk grupe „Reci NE rudniku litijuma na Majevici“, kako je Čerek navela u prijavi, njenu sigurnost ugrozila svojim objavama.
Ristićeva je negirala sve optužbe koje je protiv nje Policiji podnijela Čerek i istakla da ne vidi osnov za bilo koju vrstu lične odgovornosti, te da se, zapravo, radi o vršenju pritiska od strane “Arkora” na nju.
“Sporna situacija je nastala nakon što je na fejsbuk grupi osvanula fotografija sa satiričnim tekstom na kojoj je automobil od firme “Arkor” bio na parkingu u Loparama nekoliko dana. Građani Lopara nisu reagovali na to što nije odgovaralo Čerek, koja je došla kako bi isprovocirala situaciju” – pojasnila je Ristićeva, dodajući da je fejsbuk grupa “Reci NE rudniku litijuma u Loparama” nastala isključivo kao jedan od vidova iskrene borbe protiv rudarenja litijuma na Majevici.
“Koliko god narod Lopara i Majevice bio miroljubiv, gospođa Čerek treba da zna da nije dobrodošla u naš kraj i nikome ne pada na pamet da joj se klanja, da je uvažava i da joj prodaje svoju zemlju. Grupa nastavlja sa radom, a kao i do sada joj je na prvom mjestu borba protiv litijuma, a gospođi Čerek bih poručila da ako se ne osjeća sigurno najbolje da i ne dolazi na junačku Majevicu” – poručila je Ristić.
Kada je riječ o mogućem otvaranju rudnika u Loparama, nakon završenih istraživanja 31.07.2022. godine, poslije produženog roka od Ministarstva energetike i rudarstva RS, umjesto dvogodišnjeg roka za podnošenje zahtjeva za koncesiju za otvaranje rudnika nakon zavreštka istraživanja, kompaniji “ARCORE ulaganja” d.o.o. Banja Luka ostalo je još nešto malo više od četiri mjeseca da od Vlade RS zatraži koncesiju.
Sa druge strane, ne miruju ni ekološki aktivisti, kao ni lokalne vlasti Lopara, koji su dostavili uzorke vode na istražnim poljima „Arkora“ na labarataorijsku analizu. Prema informacijama do kojih je došao portal Antikorupcija.info, do kraja sedmice, a najkasnije u ponedjeljak, biće dostavljeni nalazi od relevantntne labaratorije. Takođe, informacije su da će po najavama ti rezultati biti, kako je rečeno „ne baš optimistični“.
Nadalje, protiv rudarenja na Majevici i Loparama nisu samo građani, ekolozi i vlasti ove opštine, već i susjednih, a koje se naslanjaju ili su potpuno na majevičkom području. Osim Tuzle, Brčkog, Ugljevika i Bijeljine, koji su za sada samo deklarativno protiv, više nego jasan stav je Općine Čelić.
„Općina Čelić i Opština Lopare povezane su rijekom Gnjicom, a kako se u tehnološkom procesu iskopavanju rude litijuma koristi voda kao glavni resurs za čišćenje ove rude, itekako smo svjesni činjenice da postoji opasnost po život, za kompletan biljni i životinjski svijet. Mnogi izvori pitke vode i bunari općine Čelić nalaze se u neposrednoj blizini ove rijeke, gdje bi i vodosnabdijevanje Općine bilo ugroženo. Međutim, svjesni činjenice da smo mi jedinica lokalne samouprave koja nema moć da zaustavi navedene procese, molimo Vas da se za stanovništvo ove i opštine Lopare zauzmete i pomognete nam sačuvati pristojan život na ovim prostorima“ – stoji u dopisu koji je općinski načelnik Admir Hrustanović uputio Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, kao odgovor na poslaničko pitanje zastupnika u Paralamenu FBiH Admira Čavalića.