“Primjeri korupcije i saradnje službenika institucija zaduženih za borbu protiv organiziranog kriminala s članovima organiziranog kriminala, oslabili su suprotstavljanje i utjecali na krajnje efekte same te borbe”, prokomentarisao je ovih dana ekspert za sigurnosna pitanja Safet Mušić porazne podatka objavljene u Globalnom indeksu organizovanog kriminala, programa Evropske mreže protiv kriminala i terorizma (ENACT), koju finansira Evropska unija, a implementiraju Institut za sigurnosne studije i INTERPOL u saradnji s Globalnom inicijativom protiv transnacionalnog organiziranog kriminala (GI-TOC).
Prema tim podacima, Bosna i Hercegovina je osma država u Europi, po snazi organizovanog kriminala, iza Rusije, Ukrajine, Italije, Srbije, Crne Gore, Španije i Bjelorusije. A 54. je na listi od 194 države svijeta, po ovom parametru.
S jedne strane, imajući u vidu naše mjesto po indeksu percepcije korupcije, te, hroničnu nesposobnost i kriminogenost ovdašnjih vlasti, usljed čega je otpornost i spremnost države da odgovori na ove (i svake druge) izazove pri samom dnu, pomalo začuđuje da nismo plasirani još gore.
No, možda je razlog što nismo na samom vrhu ove liste, njena fokusiranost na “obični” kriminal – trgovinu drogom, oružjem i ljudima, reket itsl. – a ne i na kriminal unutar vlasti, pljačku javnih sredstava i prirodnih resursa zemlje. Ipak, u vezi reketa je navedeno da ga obično sprovode kriminalne grupe povezane sa visokim političarima.
Uglavnom, ENACT naglašava da je korupcija i dalje rasprostranjena u BiH, da bliske veze između vlasti i kriminalnih grupa pružaju zaštitu takvim grupama, te da su neki pripadnici kriminalnih grupa čak zaposleni u državnim institucijama ili su članovi dominantnih političkih partija.
Safet Mušić navodi da je vidljivo da su sada izraženiji neki oblici kriminala koji su ranije bili neznatno zastupljeni. Da je u porastu i okolišni kriminal, kao i pojava većeg broja kriminalnih grupa na prostoru BiH, koje su uvezane s organizovanim kriminalnim grupama u regiji. I da negativan uticaj na ocjenu Indexa organizovanog kriminala za BiH, ima i stanje u pravosuđu, policijskim i sigurnosnim agencijama.
Što nas opet vraća na politiku i njeno višedecenijsko opstruiranje izgradnje i funkcionisanja pravne države, zarad političke kontrole nad policijsko-pravosudnim aparatom, u cilju zaštite kriminala unutar vrhova vladajućih stranaka.