Građanski aktivizam

I Tuzlaci, deklaracijom, protiv otvaranja rudnika na Majevici

Svih 25 prisutnih vijećnika GV Tuzla izjasnilo se za Deklaraciju, nije bilo protiv niti uzdržanih ni za predloženi Zaključak kojim će deklaracija sa stavovima vijećnika u raspravi biti proslijeđena nadležnim institucijama.

Na 43. sjednici vijećnici Gradskog vijeća Grada Tuzla juče, 04.09.2024., su usvojili „Deklaraciju o najoštrijem protivljenju otvaranja rudnika litijuma na Majevici“, čime je ovaj grad zauzeo i zvaničan stav po pitanju otvaranja rudnika u susjednim Loparama, lokalnoj zajednici u drugom entitetu.

Deklaracija je usvojena na inicijativu vijećnika Omera Berbića.

„Na samo 15 kilometara od ovog mjesta gdje sjedimo se planira otvaranje rudnika litijuma, a znamo po primjerima iz Srbije i drugim, viđenim po društvenim mrežama i medijima, da iskopavanja ruda jadarita ostavlja pustoš, zaprljanu vodu i zemlju. Rudnik je planiran u Loparama na granici sa mjesnom zajednicom Gornja Tuzla. I Grad Tuzla treba da učini sve da se zaustavi ova aktivnost otvaranja rudnika, da se očituje i da imamo dokument koji ćemo koristiti i pokazati da nećemo dozvoliti da se na granici sa našom lokalnom zajednicom dešava urbicid, jer moramo zaštiti našu Majevicu“ – rekao je obrazlažući inicijativu Berbić.

Prema sadržaju Deklaracije, Grad Tuzla će se obratiti svim nadležnim institucijama, od kantona, Federacije i državnim, kao i međunarodnim institucijama, da se ne dozvoli otvaranje rudnika na njegovoj granici. Koristiće se svi pravni mehanizmi kako bi se zaštitili građani Tuzle, da ne moraju brinuti o posljedicama iskopavanja rude jadarita u Loparama.

Svih 25 prisutnih vijećnika GV Tuzla izjasnilo se za Deklaraciju, nije bilo protiv niti uzdržanih ni za predloženi Zaključak kojim će deklaracija sa stavovima vijećnika u raspravi biti proslijeđena nadležnim institucijama.

Inače, Tuzla se već ranije negativno, mada nezvanično, odredila o mogućem otvaranju rudnika na Majevici, kada je 07.03.2024. godine, u organizaciji “Karton revolucije”, u Bosanskom kulturnom centru u Tuzli održana Javna tribina pod nazivom “Rudnik litijuma iznad Gornje Tuzle je uništenje Tuzle”. Taj skup u Tuzli najavljen je kao buđenje i istinsko okupljanje svih onih koji su spremni slobodno misliti i stati u zaštitu grada Tuzle, kao i susjedne opštine u drugom entitetu, Lopara, gdje je vršeno trogodišnje geološko istraživanje i planira se otvaranje rudnika. Takođe i okolnih lokalnih zajednica, koje se prostiru na području Majevice, odnosno Čelića, Sapne, Ugljevika.

Na tom skupu istaknuto je da su istraživanja i procedure za otvaranje rudnika litijuma na granici Tuzle i Lopara stigle pred sam kraj i da je krajnje vrijeme da se u aktivnosti na ovu temu uključe ekološki aktivisti ne samo na području Lopara, već i iz drugih sredina, pa i cijele BiH.

“Nigdje na svijetu ne postoji rudnik litijuma u radijusu od 150 do 200 kilometara od naseljenog mjesta, a Lopare su naseljene, dok se centar Tuzle nalazi na 13 kilometara udaljenosti. Gornja Tuzla je gotovo na samoj lokaciji i svi smo ugroženi. Izražavamo čuđenje zašto u Tuzli niko ne pokreće tu temu, iako svi unutar sistema znaju o čemu se radi, ali ćute” – istakli su organizatori na tom skupu, sa tvrdnjama da se u BiH kreiraju zakoni koji pogoduju stranim rudarskim kompanijama i da se građani za to ništa ne pitaju.

Kasnije, takođe u Tuzli, 15.08.2024. godine, aktivisti pokreta “Karton revolucija” su organizovali u Narodnom pozorištu premijeru dokumentarnog filma “Konjuh zove”, na koju su se odazvali i brojni ekolozi iz drugih krajeva BiH, te je tom prilikom potpisan i pripremljeni Memorandum o saradnji, kojim su se obavezali da će zajednički raditi na očuvanju i zaštiti prirode u BiH i regionu.

“Posebnu zabrinutost izražavamo zbog planova otvaranja rudnika litijuma i drugih metala na planini Majevici, geoloških istraživanja na planini Ozren, u opštini Jezero, zbog uništavanju naših šuma, vodotoka i zraka, na prostoru čitave države i regije” – stoji, između ostalog, u potpisanom  Memorandumu.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije