Građanski aktivizam

Ignorisan nalog inspekcije za uklanjanje nelegalnih objekata u vodotoku rijeke Bosne

"Konkretno u ovom slučaju "Limunkop" ni u kom slučaju po slovu zakona ne može dobiti vodnu saglasnost za građenje objekata, a suprotno ovome sve ćemo smatrati teškim oblikom korupcije, sve do uklanjanja objekata.”

Više od godine dana traje ignorisanje naloga Odjeljenja za inspekcijske poslove Grada Doboj, koje je privrednom društvu „Limunkop“ d.o.o. Doboj 21.08.2023. godine izdalo rješenje o uklanjanju nelegalno izgrađenih objekata na četiri parcele kod gradskog mosta i željezničke stanice, neposredno uz korito rijeke Bosne.

Urbanističko-građevinski inspektor Grada Doboj tada je donio rješenje kojim se nalaže investitoru i vlasniku “Limunkopa” d.o.o. Doboj, ul. Ozrenskih srpskih brigada, Grad Doboj, da izvrši uklanjanje objekata, jer za izvedene radove ne posjeduje građevinsku dozvolu i da predmetne parcele k.č. broj: 7093, 7095/1, 7091 i 7094 K.O. Doboj, vrati u prvobitno stanje. Predmet uklanjanja su dvije hale, odnosno nadstrešnice za parking mehanizacije za zimsko održavanje puteva, skladištenje materijala i sirovina sa 760 kvadratnih metara prostora, objekat administracije izveden od osam kontejnera i potporni armirani zid dužine 70 metara. Zaključkom iz Rješenja inspekcije je investitoru naložena zabrana daljnjeg izvođenja građevinskih radova na tim parcelama, a sa donosenim rješenju upoznati su i sektori Vodne i Urbanističko-građevinske inspekcije Republičke uprave za inspekcijske poslove, MUP RS i Policijska uprava Doboj.

O preduzetim radnjama i donesenim aktima obaviješteni su i aktivisti koji se u slivu rijeke Bosne zalažu za uređeni vodotok i bore protiv neegalne eksploatacije šljunka, kao i nvo Centar za humanu politiku, koji je prijave za nelegalnu gradnju na vodnom području duž korita rijeke Bosne podnosio u okviru podrške neformalnoj grupi građana “Da se ne ponovi maj 2014”. Prijavu protiv ovog privrednog društva krajem 2022. godine godine podnosili su i zbog istresanja građevinskog otpada u korito rijeke Bosne, čime je smanjen njen proticajni profil.

Vodna inspekcija Inspektorata RS je pre intervencije inspekcije Grada Doboj zabranila gradnju na vodnom području u neposrednoj blizini gradskog mosta i željezničke stanice u Doboju, ali je investitor uprkos tome nastavio gradnju. Čak je kod Odjeljenja za prostorno uređenje Grada Doboj pokrenuo i postupak legalizacije izgrađenih objekata, ali je taj postupak prekinut iz formalnih razloga “zbog usaglašavanja projektne dokumentacije, a u vezi sa uređenjem korita rijeke Bosne”.

“Konkretno u ovom slučaju “Limunkop” ni u kom slučaju po slovu zakona ne može dobiti vodnu saglasnost za građenje objekata, a suprotno ovome sve ćemo smatrati teškim oblikom korupcije, sve do uklanjanja objekata. Nedavno nam je Okružno javno tužilaštvo Doboj uvažilo pritužbu za raniju naredbu za nesprovođenje istrage u slučaju nelegalne gradnje na vodnom području, koje je imalo za posljedicu smrt 11 Dobojlija tokom majskih poplava 2014. godine. Bez obzira na povezanost lokalnih vlasti sa republičkim i “gledanje kroz prste” zbog izbornih zasluga za osvojenu predsjedničku funkciju u izborima 2022. godine, predvođenju Dobojlija u performansu zvanim “Granica postoji” i vodećoj podršci tokom sudskog procesa protiv predsjednika RS Milorada Dodika, baš nas zanima da li će se i u ovom slučaju, kada je Doboj u pitanju, demonstrirati korupcija i ignorisati nalog inspekcije o uklanjanju sagrađenih objekata u blizini korita rijeke Bosne bez prethodno obezbijeđenih građevinskih dozvola” – reakcija je iz CHP-a.

Međutim, da bi Doboj mogao potvrditi da je “grad slučaj”, upućuju informacije da bi, i pored ranijeg rješenja, urbanističko-građevinska inspekcija mogla “pokleknuti” pred korupcijom i mogućim “peglanjem” ovog slučaja nezakonite gradnje.

Naime, u namjeri da utvrde kakav je status predmeta u kojem je naloženo uklanjanje objekata privrednog društva “Limunkop” prije 14 mjeseci, aktivisti su se obratili Republičkoj upravi za inspekcijske poslove, od koje je dobijen odgovor da nisu nadležni za vršenje inspekcijskog nadzora, jer ga je prethodno obavio urbanističko-građevinski inspektor Grada Doboj. Stoga su kroz nalog za dostavljanje akta, odnosno zahtjev za nadležno postupanje, iz republičke inspekcije proslijedili Gradskoj inspekciji Doboj.

“Kako su taj akt iz Banja Luke dostavili Gradu Doboj 25.10.2024. godine, te je prošlo više od mjesec dana od tada, a iz Gradske inspekcije nismo dobili nikakav odgovor, osnovano sumnjamo da je po srijedi ponovo neka smutnja i da privredno društvo “Limunkop” uz pomoć lokalnih vlasti pokušava izbjeći sprovođenje naloženih mjera uklanjanja objekata u blizini rijeke Bosne. Ukoliko to bude imalo za posljedicu da nakon nekih novih poplava građani Doboja budu u problemu i poplavljeni kasno će biti za kajanje za nedosljednu primjenu zakona o zabrani bilo kakvih građenja na vodnom zemljištu” – stav je aktivista NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj” na ovu temu.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije