Podsjećanja

II 2023.: I pad je let? – bh. korupcijsko strmoglavljivanje u bezdan

Od zemlje od koje su u regiji bolji bili samo Slovenija, Hrvatska i Makedonija, a lošiji Crna Gora, Srbija, Kosovo, Bugarska, Albanija i Grčka, za 10 godina, došli do toga da smo ubjedljivo najgori od svih. Državne institucije potpuno su zarobljene političkom kontrolom i svoje djelovanje gotovo u potpunosti fokusiraju na bavljenje korupcijom. (U rubrici Podsjećanja, tekst portala Antikorupcija iz februara 2023.)

Transparency International, zadnjeg je dana januara 2023. godine predstavio rezultate najnovijeg istraživanja Indeksa percepcije korupcije, koji su dali za pravo cinicima u BiH, koji su tvrdili da su oni optimisti što se tiče stanja u BiH jer mi uvjek možemo još gore.

Slobodan pad se, naime, nastavlja. Od 2012. godine BiH je nazadovala čak 8 indeksnih poena, zbog čega je, u ovogodišnjem globalnom izvještaju TI-a, sa Turskom, izdvojena kao primjer najvećeg pada u region Istočne Evrope i Centralne Azije.

Dok se na početku i kraju liste ništa nije promijenilo – na prvom mjestu je, kao i prije 10 godina Danska, a na zadnjem Somalija – za BiH i oko BiH se mnogo toga promijenilo. Dok su drugi napredovali ili bar “skromnije” nazadovali, mi smo se strmoglavili. Pa smo od zemlje od koje su u regiji bolji bili samo Slovenija, Hrvatska i Makedonija, a lošiji Crna Gora, Srbija, Kosovo, Bugarska, Albanija i Grčka, došli do toga da smo ubjedljivo najgori.

Grčka je sa 94. mjesta, koje je zauzimala 2012. napredovala do 52. u 2022., Kosovo od 105. do 84., Crna Gora od 75. do 67.,… a BiH je od 72. mjesta iz 2012. pala na 110. u 2022.

Nepopravljivi optimisti bi rekli “Pa, nismo najgori”. I zaista, postoje dvije zemlje u Evropi koje su gore od BiH, ali su to – Rusija i Ukrajina. A nije puno bolji ni “globalni” pogled.

Dok nas od najboljeg u svijetu (Danske), dijeli 109 mjesta i 66 indeksnih poena, od najgoreg u svijetu dijeli nas 65 mjesta i svega 22 poena. Cinici bi opet rekli: Šta je to za nas. Pogotovo ako se najgori nastavi kontinuirano poboljšavati (a poboljšava se) a mi kontinuirano padati (a padamo. i s obzirom na mudrost koju pokazujemo na izborima i stanje u pravosuđu – i padaćemo!).

Kao poseban problem, u kontekstu neophodne borbe protiv korupcije, Transparency je naveo ozbiljne sumnje u sposobnost Tužilaštva da procesuira korupciju. Brojni korupcijski skandali, ostavke i sam način izbora glavnog tužioca su ozbiljno doveli u pitanje integritet Tužilaštva, navedeno je u regionalnom saopštenju ove organizacije.

Ocjenjujući nalaze Indeksa, predsjedavajući upravnog odbora TI BiH, Srđan Blagovčanin istakao je:

“Ne samo da ne postoji nikakva strategija, politika ili aktivnost državnih institucija na sprečavanju korupcije, već državne institucije, potpuno zarobljene političkom kontrolom, svoje djelovanje gotovo u potpunosti fokusiraju na bavljenje korupcijom. Korupcija je nažalost postala primarni razlog postojanja institucija. Posebnu opasnost za državu predstavlja potpuna simbioza organizovanog kriminala i državnih institucija, što će voditi daljoj destabilizaciji zemlje i urušavanju sigurnosti.”

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije