Prema istraživanju neformalne grupe studenata „Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome u Brčko distriktu“, 27 fakulteta, koliko ih prema prikupljenim podacima ima ukupno u Distriktu, u najvećoj broju radi u neuslovnim i uglavnom iznajmljenim prostorima.
„Visokoškolske ustanove u Brčkom nalaze se u prostorijama kao što su bivši kafići, u par kancelarija u bivšem Domu vojske u kojem nemaju niti jednu učionicu, objektima u vlasništvu vjerskih zajednica, koje su ranije korištene za obuku radioamatera ili, u drugom slučaju, planiranim za zabavište, pa su toaleti sa manjim wc šoljama, predviđenim za djecu i isto tako malim stepenicama u objektu. Jedan Univerzitet je osnovan u zgradi bivšeg šefa policije u Brčko distriktu, gdje još nije završen razvod elektro kablova, niti su prostorije u potpunosti omalterisane. Takođe, jedan Univerzite sa šest fakulteta je u proizvodnoj hali u dijelu grada gdje uopšte nije predviđeno obrazovanje prema urbanističkom planu grada“, dio je istraživanja o uslovima u kojem rade i djeluju VŠU u Brčko distriktu.
U Grupi ističu da će detaljnu analizu predočiti javnosti u nastavku kampanje, kada prikupe i potrebne podatke o načinu finansiranja visokoškolskih ustanova, te navode o njihovom navodnom reketiranju.
„Imamo već provjerene podatke o doskorašnjem finansiranju ustanova stranačkim amandmanima, čime je narušen princip nezavisnosti, kako je to precizirano zakonima o visokom obrazovanju. Tvrdnje koje će biti teško provjeriti su da su pojedine visokoškolske ustanove reketirane i plaćale su određenim interesnim grupama 100.000 KM za licencu, odnosno dozvolu za rad, a 200.000 KM za akreditaciju. A i one da se u Brčkom odvijala i otvorena kupovina diploma i da ima diplomanata koji praktično „ni knjigu nisu otvorili“, a stekli su diplomu i akademsko zvanje“, navode iz Grupe, tvrdeći da neće odustati od nastavka prikupljanja podataka kada je stanje u visokom obrazovanju u pitanju.
Prema istraživanju studenata, posebno je interesantan slučaj odbijanja davanja akreditacije za Univerzitet „Privredna akademija“, koja sa svoja tri fakulteta i Centrom za istraživanje i razvoj jedini nije upisan u Registar Odjeljenja za obrazovanje Vlade BD. Utvrdili su da i on ima problema s prostorom ali su oni formalne prirode – objekat, sa čak 5200 m2 površine, u kome je smješten, naime, vodi se kao – pekara. Navodno zapelo je oko obaveze da univerzitet mora obezbijediti parking u svom vlasništvu, a sporno je da li je postojeći u njihovom ili vlasništvu Grada.
„Objekat je tako projektovan i izgrađen da svaka tačka gdje je predviđen nastavni proces ima pristup invalidima i invalidnim licima sa kolicima sa odgovarajućim liftom, opremljen je po svim evropskim standardima. Problem je, navodno, upotrebna dozvola objekta za djelatnost obrazovanja sa dovoljnim brojem parking mjesta u vlasništvu, iako to zakon ne propisuje“, odgovorio je osnivač ovog Univerziteta, Željko Petrić, na upit o razlozima odbijanja za upis u brčanski registar.
Pojašnjava da je „Privredna akademija“ prošla pozitivnu ocjenu komisije za osnivanje koju čine profesori sa liste eksperata, da su dobili saglasnost Odjeljenja za obrazovanje, potom saglasnost Vlade BD i da je dozvolu za rad potom dala Skupština Brčko distrikta. Poslije te redovne procedure Odjeljenje je donijelo riješenje o osnivanju i početku rada u kome, međutim, nisu navedena zanimanja koja su već pozitivno ocijenjena od komisije eksperata BiH, kako je rađeno sa svim prethodnim VŠU.
Petrić nije želio govoriti javno o spekulacijama da se i u ovom slučaju radi o reketiranju, ali je izrazio otvorenu sumnju da u svemu ima politike, sukoba interesa i drugih nezakonitosti i da ceh tome plaća ustanova koja ima sve potrebne preduslove za početak rada.
„Činjenice su da je postupak licenciranja Odjeljenje provelo ne dajući predstavnicima ustanove pravo učešća u upravnom postupku, iako je zakon nedvosmisleno definisao da ga ustanova mora imati. Smatram da je to najteže kršenje postupka i sve ide ka tome da će po dosadašnjoj praksi po tuženju odgovornih za načinjenu štetu se ista naplatiti od poreskih obveznika, odnosno građana, a da za to niko neće odgovarati“, ne krije ogorčenost Petrić.
Kada je u pitanju tumačenje Odjeljenja za obrazovanje zbog čega nisu u svoj registar upisali i ovu ustanovu, oni su stava da ona nema validnu licencu.
„Univerzitet nije upisan u registar jer mu nije izdata dozvola za rad, a na osnovu mišljenja Komisije za licenciranje, te u skladu sa odredbom člana 36 Zakona o visokom obrazovanju u Brčko distriktu, Pravilnikom o postupku licenciranja visokoškolskih ustanova u Brčko distriktu i Standardima i normativima za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja na području Brčko distrikta“, birokratski je uvijen odgovor je iz brčanskog Odjela za obrazovanje.