Nakon objave o održanom sastanku između predstavnika dobojske gradske uprave i Voda Srpske i izjave zamjenika gradonačelnika da struka treba da odgovori projektovanjem sistemskog rješenja za zaštitu Doboja od poplava sa mogućnošću izgradnje sportskih, kulturnih i privrednih sadržaja na rijeci Bosni, prinuđeni smo da reagujemo zbog opasnih namjera, manipulacija, opstrukcija i nečinjenja najodgovornijih za nezaštićenost Doboja od poplava.
Podsjećamo predstavnike Gradske uprave i Voda Srpske da je struka sa odredbama Zakona o vodama zabranila gradnju i izvođenje drugih radova u velikom koritu vodotoka, da je struka još 1969. godine utvrdila da je dio odbrambenog nasipa na kojem se nalazi magistralni put niži od projektovanog za 75 cm zbog čega je Doboj bio poplavljen 2014. godine, da je struka sa Urbanističkim planom Doboj 2000 na prostoru između magistralnog puta i malog korita rijeke Bosne zabranila gradnju privrednih, stambenih i sličnih objekata i predvidjela samo mogućnost postojanja parkovskih, rekreativnih i sportskih sadržaja, da je struka u Master planu iz 2014. godine utvrdila da su izgrađeni objekti i drugi izvedeni radovi u velikom koritu rijeke Bosne uticali na povećanu ugroženost Doboja u poplavama 2014. godine i insistirala na zabrani gradnje i uklanjanju izgrađenih objekata, da je struka u Projektu zaštite od poplava i uređenja korita Bosne, kojeg je grad naručio i platio prije osam godina, dala rješenje za uređenje malog i velikog korita rijeke Bosne koje podrazumijeva uklanjanje izgrađenih i zabranu gradnje privrednih i sličnih objekata i da se realizacijom postojećih planskih i projektnih rješenja obezbjeđuje izlazak Doboja na rijeku Bosnu.
Upozoravamo predstavnike Gradske uprave i Voda Srpske da je namjera revizije projektnih rješenja, koja bi omogućila gradnju u postojećem velikom koritu Bosne izuzetno opasna, da ova namjera postoji već nekoliko godina, kada je od Voda Srpske traženo da se revidiraju projektna rješenja iz 2014. godine kako bi se legalizovao buvljak i drugi izgrađeni objekti i nastavila gradnja u velikom koritu Bosne, da su gradska uprava i Vode Srpske prije i poslije poplave 2014. godine obećavali, dozvolili i tolerisali zakonom zabranjenu gradnju u velikom koritu Bosne, da se zbog ove namjere već pet godina vrši opstrukcija eksproprijacije zemljišta i uređenja korita Bosne, da ova namjera podrazumijeva nepoštivanje struke koja je već dala planska i projektna rješenje i pokušaj njene zamjene korumpiranim stručnjacima sličnim onima koji su instalisani u gradski savjet za praćenje izmjena regulacionih planova, da interesi investitora koji korumpiraju gradske vlastodršce ne mogu biti važniji od javnog interesa da Doboj bude zaštićen od poplava i da je zbog ove namjere Doboj bio i biće ugrožen i nezaštićen od poplava.
Ponovo pozivamo Vode Srpske da se uozbilje i preuzmu odgovornost za zaštitu Doboja od poplava, da ne dozvole reviziju planskih i projektnih rješenja zbog koruptivnih interesa gradskih vlastodržaca i navodnih investitora, da prestanu sa praksom davanja i produžavanja saglasnosti i dozvola za gradnju objekata u velikom koritu Bosne, da uklone nasuti materijal i izgrađene objekte iz velikog korita Bosne i da započnu uređenje korita Bosne prema projektnim rješenjima iz 2014. godine.
Nikada nećemo zaboraviti da je Doboj zbog nebrige i nečinjenja poplavljen 2014. godine, kada se utopilo 11 lica i nastala šteta od nekoliko stotina miliona KM. I nikada nećemo oprostiti odgovornim iz Voda Srpske i Gradske uprave.