Banjalučko udruženje “ITEA” je od prošlog mjeseca pokrenulo aktivnosti u Republici Srpskoj, kojima želi promijeniti dosadašnju praksu i akte koji definišu oblast organizacije izleta u prirodi i ekskurzija.
Utvrdivši da u dosadašnjoj praksi postoje koruptivne radnje, cilj im je da kampanju u okviru programa „Podrška građanima u borbi protiv korupcije”, pokrenu na području gradova Banja Luka, Doboj, Trebinje, Bijeljina i Prijedor, u kojem danas (27.12.2023.) organizuju cjelodnevne aktivnosti u sklopu projekta “Djeca nisu profit”.
„Ove aktivnosti pokrenuli smo kako bi se omogućili transparentniji procesi odlučivanja o izletima u prirodi i ekskurzijama, odnosno organizacijom različitih događaja, kako bi prijavama od strane roditelja po uočenim nepravilnostima izvršili pritisak na nadležne institucije i time se spriječile koruptivne radnje. Današnjim aktivnostima u Prijedoru omogućiti ćemo roditeljima da saznaju svoja prava kada su u pitanju đačke ekskurzije i pozvali smo zainteresovane i u drugim sredinama u RS da nam se pridruže i budu dio naših aktivnosti” – kaže menadžer projekta Milena Grabovac, koja ima zavidno iskustvo u oblasti finansijskog vještačenja, kao i u radu na predmetima privrednog kriminala i korupcije za okružna javna tužilaštva u ovom entitetu, te Specijalno tužilaštvo RS, sa više od 60 urađenih nalaza.
Kaže da su aktivisti udruženja “ITEA” posebno motivisani da roditelje učenika edukuju i upoznaju o pravima koja su im zakonom zagarantovana, a tiču se njihovog učešća u odlučivanju u vezi sa školskim ekskurzijama i izletima. Kreirali su i ponudili im i da popune anonimnu anketu, koja je dostupna na www.itea.ba.
“U pet većih gradova u RS uočili smo izraženu problematiku u organizaciji učeničkih aktivnosti, odnosno izleta u prirodi i ekskurzija. Suštinski problem je što je procedura odabira ponuđača netransparentna, što ostavlja mogućnosti da se odaberu ponude koje nisu najbolje, a u konačnici plaćaju roditelji učenika, koji idu na izlete i ekskurzije. Smatramo da, budući da je osnovno obrazovanje zakonski obavezujuće, svako dijete ima pravo da ne bude isključeno iz vršnjačke aktivnosti uslijed neujednačene ili nerealne cijene koji roditelji plaćaju“ – izjavila je za portal Antikorupcija Grabovac.
Iz Udruženja ukazuju da su, na osnovu do sada prikupljenih podataka iz ankete i razgovora sa roditeljima, utvrdili da postoji opravdana sumnja da rukovodioci škola imaju određene interese, a sve u sprezi sa pojedinim turističkim agencijama, te da ponuđena cijena roditeljima u sebi sadrži i nezakonske naknade, a s druge strane druge turističke agencije gube interes učestvovanja u javnim pozivima zbog navedenih malverzacija.
Prema preliminarnim rezultatima ankete, 94 odsto anketiranih smatra da je uobičajena cijena za uslugu od tri noćenja uključujući obroke i prevoz unutar BiH od 420 do 500 KM neprihvatljiva za roditelje i učenike.
Ispitanici putem viber grupe, od 120 roditelja i učenika, smatraju, u procentu od 92 odsto, da trebaju imati više uticaja u donošenju odluke o mjestu, vremenu i načinu organizacije ekskurzije, a 94 odsto roditelja ispitanika se izjasnilo da nisu bili uključeni u proces odlučivanja u vezi sa školskim izletom, odnosno ekskurzijom.
Iz „ITEA“-e najavljaju širu anketu početkom naredne godine, sa rezultatima koji će doprinijeti većoj transparentnosti u procesu donošenju odluka, većoj uključenosti roditelja u donošenju odluke o mjestu, vremenu i načinu organizacije ekskurzija.
“Rezultati našeg rada, očekujemo da će biti transparentniji i uporedivi troškovi ponuda, ujednačena ponuda u svim školama u entitetu RS, te reakcija nadležnog Ministarstva u smislu konkretnih aktivnosti kao što je izmjena postojećeg Pravilnika, koji definiše ovu oblast, bolji i transparentniji proces javnih nabavki i njeno praćenje” – kažu iz banjalučkog udruženja “ITEA”.