Izmjenama i dopunama Statuta Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH (HEA), usvojenim na 8. sjednici Upravnog odbora (03.12.2024.) stvoreni su preduslovi za smanjenje političkog uticaja na njen rad, što je jedan od uslova uključivanje BiH u Evropski prostoru visokog obrazovanja (ESG), kao i članstva u Evropskoj asocijaciji za osiguranje kvaliteta (ENQA).
Prema informacijama iz HEA, time su implementirane preporuke Komisije ENQA-e tokom posljednje eksterne evaluacije Agencije, a koje se odnose na izbor članova Upravnog odbora Agencije.
“U rad UO, osim profesora, u buduće procedure izbora članova UO omogućeno je uključivanje i ostalih zainteresovanih strana, kao što su predstavnici privrede i prakse, te studenti, a u cilju bolje uravnoteženost sastava Upravnog odbora i izbjegavanja svakog mogućeg sukoba interesa na način kako to predlaže Komsiija ENQA-e” – informacije su iz HEA.
Komisija ENQA-e u svojim preporukama je naznačila da bi sastav UO trebalo uravnotežiti, da ne bude samo od članova sa visokoškolskih ustanova, a posebno ne onih koji su iz rukovodstva tih ustanova. Preporuke su i da Agencija preuzme cjelokupnu nadležnost za izradu državne liste stručnjaka i imenovanje komisija stručnjaka u procedurama akreditacije, te da da odluku o akreditaciji donosi UO Agencije, a ne, kao do sada, Nadležne obrazovne vlasti (NOV) kantonalniih ministarstava Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko Distrikta BiH.
HEA se pridružila ENQA-i u februaru 2010., prijavila za članstvo u ENQA-i, čiji Odbor procjenjuje da li se Agencija može učlaniti u punopravno članstvo, što joj je do sada zbog brojnih neusaglašenosti sa neispunjavanja Standarda i smjernica za osiguranje kvaliteta u Europskom prostoru visokog obrazovanja “izmicalo” i nedavno je morala ponovo da obnovi i status pridruženog člana.
Jedna od ključnih primjedbi Komisije ENQA-i bilo je i nedvosmisleni politički uticaj na rad HEA, pa je tako UO Agencije tijelo koje donosi konačne odluke i sastoji se od deset članova, od kojih su tri iz reda tri konstitutivna naroda i jedan iz reda “ostalih”. A, taj “ostali” može biti bilo ko, pripadnik manjinskog naroda, stranac koji živi u BiH, ili bilo koja kategorija za koju se svi dogovore da je “ostali”.
“Stoga, logika sastava UO nije sastav zainteresovanih strana ili stručnjaka iz oblasti osiguranja kvaliteta, nego logika tri naroda kao što je slučaj sa svim drugim javnim i političkim ustanovama u BiH na državnom nivou. Istini za volju, UO ne donosi odluke o akreditaciji (to rade NOV-i), niti o preporukama za akreditaciju visokoškolske ustanove ili o odlukama za registraciju (to radi direktor Agencije). Ali, usvaja kriterije za akreditaciju i preporuke za procedure licenciranja, kao i sva ostala pravila Agencije. Po zakonu, 50% članova moraju biti univerzitetski profesori. U praksi, trenutno su svi univerzitetski profesori.
Ako je Agencija definisana i zakonom i statutom kao nezavisna, postoje neki dokazi o političkom uticaju na njen rad. Formalno se ovo ogleda u sastavu UO u smislu da svaki od ‘tri konsitutivna naroda’ u BiH ima tri predstavnika u UO, a deseti član je neko o kome se svi ostali dogovaraju. Ova zakonska postavka 3×3 predstavnika izgleda da čini UO prilično političkim u donošenju odluka (većinu glasova mora sačinjavati barem dvije trećine predstavnika svakog od tri konstitutivna naroda, što znači da se glas ‘ostalih’ doslovno ne računa) i, shodno tome, općenito utiče na rad Agencije. Ovo se također ogleda i u imenovanju rukovodstva Agencije jer direktor i njegova dva zamjenika dolaze iz redova ‘tri naroda’. U novim normama o minimumu standarda (koji su trenutno u obliku nacrta) takav vid predstavljanja sva tri naroda se predviđa i u sastavu komisije stručnjaka. U suštini ovo znači da, kada se bude sastavljala komisija stručnjaka, NOV, Agencija za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS-a i Agencija BiH će morati da vode računa o stručnosti stručnjaka, njihovom statusu i pripadnosti, kao i o etničkom porijeklu. Politička ravnoteža ‘tri naroda’ je prisutna na svim nivoima – UO, rukovodstvo, komisije stručnjaka i struktura osoblja” – dio je iz evaluacijskog izvješataja Komisije ENQA-e.
U izvještaju se navodi i da se rukovodstvo HEA bira po nacionalnom ključu, pa direktor ima dva zamjenika i sve troje moraju biti iz tri različita konstitutivna naroda. Imenuje ih Vijeće ministara BiH na period od četiri godine, a nakon sprovedenog javnog konkursa. Direktor odgovara Upravnom odboru Agencije i Vijeću ministara BiH. Rukovodstvo je uspostavilo Stručni kolegij, ali to nije zvanično tijelo Agencije. Stručni kolegij se sastoji od rukovodstva Agencije, odnosno direktor i dva zamjenika i pomoćnika direktora drugih organizacionih jedinica. Služi kao direktorovo konsultativno tijelo za svakodnevno upravljanje i regulisano je unutrašnjom organizacijom.
“Ovo je početni korak u uspostavljanju nezavisnog rada HEA, usvojene su samo tehničke izmjene, a pred HEA je još niz aktivnosti na ispunjavanju uslova za punopravni status u organizaciji ENQA-e, kao i u Evropskom registru agencija za osiguranje kvaliteta (EQAR). A, sve to je preduslov i za vrednovanje i priznavanje visokoškolskih diploma stečenih u BiH, odnosno deblokadu, zbog nedostajućih, nejasnih i neusklađenih informacija u vezi sa akreditacijom visokoškolskih institucija i studijskih programa u BiH” – reakcija je studentskih aktivista okupljenih u inicijativi “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.
Kada je u pitanju rad Upravnog odbora HEA, studentski aktivisti su ranije tokom ove godine otkrili da je za sedam od ukupno deset članova, koliko ih ima u Upravnom odboru, istekao mandat. U januaru ove godine, na osnovu akta HEA, Parlamentarna skupština BiH je trebalo da raspiše javni konkurs za tih sedam novih članova Upravnog odbora, ali je Ministarstvo civilnih poslova BiH aktom od 23.02.2024.godine ukazalo HEA na potrebu detaljnog pojašnjenja Parlamentarnoj skupštini kriterijuma za raspisivanje tog konkursa. Tačnije, zahtijevano je ispunjavanje preporuka Komsiije ENQA-e, a koje se odnose upravo na izbor članova Upravnog odbora iz šireg kruga zainteresovanih strana , kao npr.studenata i predstavnika privrede i prakse. Nakon očiglednog odugovlačenja, to je, kako stvari stoje, na red došlo tek početkom ovog mjeseca.
Inače, članovi Upravnog odbora trenutno su iz reda bošnjačkog naroda Prof. dr Dženita Ljuca, Prof. dr Vedad Smailagić i Dr Suad Kunosić, hrvatskog Prof. dr Luciana Boban, Prof. dr Ivo Čolak i Prof. dr Marko Odak, srpskog Prof. dr Nenad Ponorac, Prof. dr Nedeljko Stanković i Zorana Štaka, dok je iz reda “ostalih” član Prof. dr Dino Mujkić.
Rukovodstvo HEA čine direktor Prof. dr Enes Hašić, te zamjenici direktora Stevo Škrbić i Irena Šiško. Njih je na 28. sjednici održanoj 24.02.2021. godine imenovalo Vijeće Ministara BiH, što znači da njihov manda ističe za dva i po mjeseca.