Jučer, za Međunarodni dan borbe protiv korupcije, Dom naroda Parlamenta FBiH je usvojio Prijedlog Zakona o dopunama Zakona o elektičnoj energiji FBiH, na način da su svi prisutni delegati glasali “ZA.“ Ovakav pozitivan rezultat može se pripisati snažnom aktivizmu članova Koalicije za zaštitu rijeka u BiH koji su zadnjih sedmica izvršili snažan medijski pritisak uz jaku podršku građana BiH, a koji su pojedinačno upućivali pismo podrške za usvajanje Zakona, na inicijativu Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH“ te Fondacije Atelje za društvene potrebe “ACT.“
Podjsećamo, nakon što je 27. aprila sa dnevnog reda Predstavničkog doma Parlamenta FBiH vraćen u redovnu proceduru, te nakon obavljene rasprave, usvojen je Zaključak Predstavničkog doma Parlamenta FBiH kojim se prihvata Nacrt Zakona o električnoj energiji u FBiH i prema kojem Vlada FBiH, kao predlagač je bila zadužena da do 15.6.2021. godine izradi Prijedlog zakona i dostavi ga u parlamentarnu proceduru. Međutim, kako Dom naroda nije razmatrao pomenuti Nacrt, Vlada nije bila u mogućnosti da nastavi uobičajnu proceduru i da izradi Prijedlog Zakona. Iz tog razloga, Udruženje “Resursni Aarhus centar u BiH“(Aarhus centra u BiH) je tokom mjeseca septembra i oktobra pokrenulo kampanju ubrzavanja usvajanja navedenog Zakona od strane Doma naroda.
U suradnji sa Koalicijom za zaštitu rijeka u BiH, tokom mjeseca novembra i početkom mjeseca decembra, pod vodstvom Aarhus centra u BiH i Fondacije Atelje za društvene potrebe “ACT“ (ACT) izvršen je udruženi medijski pritisak, a uz pomoć građana širom BiH, i administrativni pritisak. Građani su u kratkom roku preplavili protokol Dom anaroda FBiH a koji je svakodnevno zaprimao stotine pisama koji su upućivali građani zahtjevajući da se Zakon stavi na dnevni red a zatim i usvoji.
Održana je i press konferencija 9.12.2021. ispred zgrade Parlamenta FBiH, tokom koje su predstavnici Koalicije za zaštitu rijeka u BiH još jednom istakli zašto je nužno da se Zakon usvoji. Predstavnici Aarhus centra u BiH i ACT-a su uputili i zahtjev za obraćanje delegatima, međutim, tokom početka sjednice predstavnicima je bio uskraćen pristup od strane službenika na prijemu u zgradu Parlamenta. Nakon što je tokom sjednice predsjedavajući Doma naroda FBiH prozivao predstavnicu Aarhus cenrtra u BiH, Eminu Veljović, da se obrati delegatima, a čiji poziv je upraćen putem online prenosa sjednice, predstavnica Aarhus centra i ACT su najzad uspjele ući u zgradu Parlamenta i na kraju izložiti stavove u ime Koalicije za zaštitu rijeka u BiH, kao i pojedinačno lobirati delegate da usvoje Zakon. Da bi Zakon bio usvojen, od ukupno 58 delegata, bilo je potrebno osigurati 30 glasova, a jučer, nakon snažne prezentacije, nevladin sektor je uspio privoliti glas “ZA“ svih prisutnih delegata, i to nakon govora investitora u hidroenergetske objekate koji su nastojali spriječiti podršku delegata za Zakon.
“Čast mi je bila stajati sa svojim kolegama ispred Parlamenta, a kasnije i za Zakon lobirati sa kolegicom Lejlom Kusturicom, tokom sjednice Doma naroda. Rijeke su naše blago, izvor života i one nemaju cijenu, a nipošto se ne smiju uništiti zbog koruptivnih ambicija pojedinaca. Ovaj Zakon je ključan korak u borbi protiv nepravde zvane MHE, ali postoje i drugi zakoni koji se moraju izmjeniti kako bi rijeke zaista bile adekvatno zaštićene od MHE. Borba se nastavlja; ali prva važna bitka je osvojena kroz fantastični primjer demokratske i dostojanstvene akcije aktivista i građana BiH, koju su svoju borbu bazirali na istini, činjenicama i pravičnosti, a to je nešto što naše društvo treba i zaslužuje;” ističe Emina Veljović, izvršna direktorica Aarhus centra u BiH.