Problem datira još iz perioda 2003–2005. godine, kada su uposlenicima u sektorima obrazovanja, sudstva, tužilaštva, MUP-a i organa uprave Zeničko-dobojskog kantona isplaćivane plaće, naknade za topli obrok i naknade za godišnji odmor u manjim iznosima od onih propisanih kolektivnim ugovorima za Federaciju BiH.
Nezadovoljni kršenjem odredbi kolektivnog ugovora, uposlenici navedenih sektora počeli su podnositi tužbene zahtjeve protiv Vlade ZDK, isprva pojedinačno, a kasnije sve češće kolektivno. Posebno je rastao broj tužbi uposlenika iz osnovnog i srednjeg obrazovanja. Prve presude u korist apelanata protiv Vlade ZDK postale su pravosnažne 2006. godine. Hiljade uposlenika širom Federacije BiH tužile su kantonalne vlade zbog nepoštivanja odredbi kolektivnog ugovora, pri čemu su presude uglavnom bile u korist tužitelja. Ipak, kantonalne vlade, uključujući Vladu ZDK, često su ignorisale ove presude, što je dovelo do pokretanja postupaka pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.
Presudom Evropskog suda u predmetu “Kunić i drugi protiv BiH” Vladi ZDK naloženo je potpuno izvršenje domaćih sudskih presuda donesenih u korist apelanata, kao i primjena istih mjera na sve osobe u istom položaju. U oktobru 2019. godine, Vlada ZDK usvojila je Akcioni plan za izvršenje generalnih mjera naloženih presudom, sa definisanim vremenskim okvirom za realizaciju.
Prema podacima iz Akcionog plana, do 6. maja 2019. godine broj rješenja o izvršenju iznosio je 3.201, dok su ukupne obaveze ZDK prema tim rješenjima prelazile 155 miliona KM. Ukupne obaveze sa obračunatim kamatama zaključno sa 19. julom 2019. godine procijenjene su na nešto manje od 300 miliona KM. Planirani rok za izvršenje obaveza iznosio je 22 godine.
“Zbog problema u transparentnosti isplata po rješenjima o izvršenju odlučili smo osnovati udruženje “MOST ZDK”, nestranačku i neprofitnu organizaciju koja okuplja apelante sa izvršnim sudskim presudama, s ciljem pronalaska rješenja za bržu naplatu naših potraživanja”, ističe predstavnik Udruženja.
“Naše analize pokazuju da je dosadašnja dinamika isplata često prekidana, neisplaćena rješenja su se prenosila u naredne godine, a apelanti nisu imali pouzdane informacije od Ministarstva finansija, banke ili advokata”, dodaje on.
“Obratili smo se bivšoj premijerki, gospođi Mehmedić, sa zahtjevom za sastanak, ali nije našla vremena da sasluša naše argumente. Tek na ljeto ove godine dogovorili smo sastanak s premijerom Pivićem na kojem smo prezentirali i svoj prijedlog za rješavanje cjelokupnog duga proisteklog zbog sudskih presuda po tužbama zaposlenih za nepoštivanje Kolektivnog ugovora za duži vremenski period, a koji je sastavni dio Akcionog plana. Premijer nas je saslušao i najavio dalji sastanak nakon lokalnih izbora”, navodi predstavnik grupe apelanata.
Prema najavama, nakon sjednice Skupštine udruženja “MOST ZDK”, planirane krajem decembra 2024. godine, grupa apelanata pokreće kampanju za inicijativu prema Vladi ZDK. Cilj je formiranje interresorne grupe koja bi uradila stručnu analizu stvarnog stanja isplata i dugovanja prema apelantima. U grupi bi, osim predstavnika ministarstava i stručnjaka iz Vlade, trebali biti i predstavnici apelanata, jer su do sada odluke donosile isključivo institucije, bez konsultacija sa apelantima.
Nakon izrade analize stanja, grupa apelanata planira predložiti Vladi ZDK konkretne mjere za revidiranje Akcionog plana iz 2019. godine i zagovarati ih kroz pokrenutu kampanju.