Komentari i analize

Kako izaći iz problema – u visokom školstvu ili bilo kojoj drugoj oblasti – kad su oni koji bi trebali biti ili ponuditi rješenje, zapravo, i sami dio tih problema

U kontekstu potrebe sređivanja stanja u visokom školstvu treba napomenuti da su i dvije institucije kojima se poslanik Mihaljica obratio, i koje bi trebale biti dio rješanja, zapravo, dio problema. Kao prvo, zbog njihovog višegodišnjeg ignorisanja katastrofalnog stanja u visokom školstvu i njegove zahvaćenosti korupcijom, na koje su upozoravali i mediji i nevladin sektor i dio akademske zajednice, pa čak da su svjesni problema pokazivali i unutar Ministarstva, najavljujući, u prethodnom mandatu, u više navrata, obračun sa negativnim pojavama, koji, međutim, nikad nije uslijedio, zbog involviranosti samih političkih vrhova u taj kriminal i korupciju (podsjetimo samo na brojne sumnjive diplome visokopozicioniranih političara i grupne kupovine diploma za odane partijske kadrove pri njihovom smještanju u javne ustanove i institucije).

Na tragu aktivnosti neformalne grupe građana “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, usmjerenih ka sređivanju stanja u visokom školstvu i poslanik Narodne skupštine Republike Srpske Milanko Mihaljica, iz opozicionog PDP-a, se zainteresovao za aktuelno stanje u ovoj oblasti i, krajem novembra, između dvije sjednice Skupštine, postavio nekoliko poslaničkih pitanja, Agenciji za visoko obrazovanje Republike Srpske i  Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje ovog entiteta, na koja je, u međuvremenu, dobio odgovore.

AGENCIJA: KORAK NAPRIJED, NAZAD DVA, AL NISAM KRIV JA

Na pitanje “Koje konkretne mjere i aktivnosti je preduzela Agencija iz djelokruga svojih nadležnosti u vezi sa informacijom koju su prenijeli svi mediji u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, a odnose se na istrage u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine i SIPA-e pod nazivom Klaster, a koje se odnose na kupovinu i falsifikovanje diploma na više visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj?”, iz Agenciji za visoko obrazovanje Republike Srpske, su dali sljedeći, opširan odgovor:

Nakon obavještenja Tužilaštva BiH od 23.2.2023. godine da zajedno sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu – SIPA  sprovodi akciju „Klaster“ u kojoj su kroz istražne radnje i korištenjem policijskih metoda došli do dokaza da u BiH postoji organizovana kriminalna grupa koja se bavi nezakonitim izdavanjem diploma, te da su prikupljeni dokazi o zloupotrebama u postupcima izdavanja javnih isprava na pojedinim privatnim visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Brčko Distriktu BiH, na 40. redovnoj sjednici Upravnog odbora Agencije održanoj 27.2.2023. godine su, između ostalog, razmatrana aktuelna dešavanja u vezi sa akcijom „Klaster“. Upravni odbor Agencije je donio zaključak u kojem daje punu podršku aktivnostima istražnih organa u vezi sa ovom akcijom, te naglašava svoju i opredijeljenost Agencije da se sve negativne pojave u visokom obrazovanju iskorijene.

S obzirom na navode Tužilaštva BiH da su akcijom „Klaster“ prikupljeni dokazi o zloupotrebama u postupcima izdavanja javnih isprava na pojedinim privatnim visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj, Agencija je, u skladu sa čl. 132. i 133. Zakona o opštem upravnom postupku Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj: 13/02, 87/07 – ispr. 50/10 i 66/18), dana 2.3.2023. godine donijela zaključke o prekidu postupaka akreditacije do donošenja konačne odluke nadležnih pravosudnih organa, i to za privatne visokoškolske ustanove koje su u tom trenutku bile u postupku akreditacije: Panevropski univerzitet Apeiron, Visoku školu za primijenjene i pravne nauke „Prometej“ i Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment.

Navedene visokoškolske ustanove su izjavile žalbe na zaključke o prekidu postupaka akreditacije koje su razmatrane na sjednici Komiteta za žalbe i prigovore koja je održana 30.3.2023. godine. Komitet za žalbe i prigovore je jednoglasno usvojio mišljenje broj: 1-03-2.3-80/23, prema kojem je Upravnom odboru preporučio da žalbe na zaključke o prekidu postupka akreditacije usvoji kao osnovane, te žalbene zaključke poništi, u skladu sa čl. 227. stav 2. Zakona o opštem upravnom postupku Republike Srpske, a predmete vrati prvostepenom organu radi nastavka postupka akreditacije, u kojem će se, u svakom pojedinačnom slučaju, potpuno i tačno utvrditi činjenično stanje i na tako utvrđeno činjenično stanje primijeniti relevantni materijalni propisi. Upravni odbor Agencije je, na sjednici održanoj 6.4.2023. godine, razmatrao žalbe na zaključke o prekidu postupaka akreditacije i zadužio Agenciju da, radi donošenja odluke po istim, od svih relevantnih institucija pribavi informacije o statusu visokoškolskih ustanova obuhvaćenih istražnim radnjama u predmetu kodnog naziva „Klaster“. Agencija je tim povodom uputila dopise Tužilaštvu BiH broj: 1-02-1-92-5/23 od 7.4.2023. godine i Prosvjetnoj inspekciji broj: 1/02-04-2-102/23 od 7.4.2023. godine, te od Komiteta za žalbe i prigovore zatražila detaljno obrazloženje za preporuku da se žalbe na zaključke o prekidu postupka akreditacije usvoje kao osnovane.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je dopisom broj: T20 0 KTO 00 19583 21 od 17.4.2023. godine obavijestilo Agenciju da visokoškolske ustanove: Panevropski univerzitet Apeiron, Visoka škola za primijenjene i pravne nauke „Prometej“ i Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment, nisu obuhvaćene naredbom o sprovođenju istrage u krivičnom predmetu „Klaster“, te s obzirom na to da istraga predstavlja aktivnu fazu prikupljanja dokaza i njihove analize, u ovom trenutku ne mogu ocijeniti da li će predmetne visokoškolske ustanove u narednom periodu eventualno biti obuhvaćena proširenjem istrage. Komitet za žalbe i prigovore je 8.5.2023. godine za svaku od navedenih visokoškolskih ustanova dostavio detaljno obrazloženje preporuke da se žalbe na zaključke o prekidu postupka akreditacije usvoje kao osnovane.

Uzimajući u obzir mišljenje Komiteta za žalbe i prigovore broj: 1-03-2.3-80/23 od 30.3.2023. godine i 8.5.2023. godine, te odgovor Tužilaštva BiH broj: T20 0 KTO 00 19583 21 od 17.4.2023. godine,  Upravni odbor Agencije je na svojoj 42. redovnoj sjednici održanoj 10.5.2023. godine, donio  Odluku broj: 1-02-1-129-2/23 o usvajanju žalbe Panevropskog univerziteta Apeiron, Odluku broj: 1-02-1-129-3/23 o usvajanju žalbe Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment i Odluku broj: 1-02-1-129-4/23  o usvajanju žalbe Visoke škole za primijenjene i pravne nauke „Prometej“,  te su predmeti vraćeni Agenciji na dalje postupanje, uz obavezu da se pribave sve informacije relevantne za nastavak postupka, a koje se prvenstveno odnose na uslove za legitimnost ustanove za akreditaciju  koji su propisani članom 3. Pravilnika o akreditaciji visokoškolskih ustanova i studijskih programa.

Agencija je dopisima od 10.5.2023. godine, 26.5.2023. godine i 2.11.2023. godine tražila od Prosvjetne inspekcije informacije o rezultatima inspekcijskog nadzora koji se vrši po nalogu Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske (u daljem tekstu: Ministarstvo), a u vezi sa akcijom „Klaster“. U odgovoru Prosvjetne inspekcije broj: 24.120/054-114-2/23 od 9.11.2023. godine je navedeno da su prema Panevropskom univerzitetu Apeiron i Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment preduzimane korektivne mjere, te da je, pored korektivnih mjera, Visokoj školi za primijenjene i pravne nauke „Prometej“ naloženo poništavanje određenog broja ispita, te 110 diploma zbog pogrešnog dodjeljivanja zvanja i 125 diploma zbog tehničke greške (nenavođenja vrste studija).

Na zahtjev Agencije za dostavljanje informacija broj: 1-02-04-2-102-1-1/23 od 8.11.2023. godine, Tužilaštvo BiH je odgovorilo dopisom broj: T20 0 KTOV 0019583 21 od 14.11.2023. godine u kojem je navedeno da je istragom Tužilašta BiH obuhvaćeno 15 osumnjičenih lica među kojima su i službena i odgovorna lica, uposlenici i vanjski saradnici visokoškolskih obrazovnih ustanova sa područja oba entiteta u BiH, te Brčko Distrikta BiH, zbog osnovane sumnje da su sporazumno djelovali u cilju neovlaštene kupoprodaje diploma. Dalje se navodi da su predmet istrage Tužilaštva BiH  službena i odgovorna lica, uposlenici i vanjski saradnici visokoškolskih ustanova,  te da visokoškolske ustanove u ovom trenutku nemaju status osumnjičenih u predmetu „Klaster“.

Na osnovu naprijed navedenih informacija, postupci za visokoškolske ustanove: Panevropski univerzitet Apeiron, Visoka škola za primijenjene i pravne nauke „Prometej“ i Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment su nastavljeni u različitim fazama. Komisijima stručnjaka za ocjenjivanje i reviziju kvaliteta i davanje preporuke o akreditaciji visokoškolske ustanove, odnosno studijskih programa su dostavljeni podaci Prosvjetne ispekcije relevantni za ocjenu ispunjenosti zahtjeva standarda kvaliteta i to: 1. Politiku obezbjeđivanja kvaliteta, 2. Izradu i odobravanje programa, 4. Upis i napredovanje studenta, priznavanje i sertifikovanje i 10. Periodično spoljašnje obezbjeđenje kvaliteta.”

“MINISTARSTVO JE ODMAH REAGOVALO” – NA POSLJEDICE, NARAVNO, A NE NA UZROKE

Iz Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje su, na pitanja “Koje konkretne mjere i aktivnosti je Ministarstvo preduzelo iz djelokruga svojih nadležnosti u vezi sa informacijom koju su prenijeli svi mediji u RS i BiH, a odnose se na istrage u Tužilaštvu BiH i SIPA-e pod nazivom Klaster, a koje se odnose na kupovinu i falsifikovanje diploma na više visokoškolskih ustanova u RS?”, te, “Kakve ste informacije dobili do sada od strane Agencije za visoko obrazovanje Republie Srpske i Prosvjetne inspekcije?”, poslaniku Milanku Mihaljici, odgovorili:

“Akciju „Klaster“ je pokrenula Državna agencija za istrage i zaštitu BiH – SIPA u saradnji sa Tužilaštvom BiH. Odmah po početku akcije Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje je zatražilo iz Tužilaštva BiH dodatne informacije u vezi sa predmetom, a u cilju preduzimanja daljih koraka. U svom odgovoru, navodeći da je to u cilju vođenja istrage, Tužilaštvo je odbilo dati  informacije o istrazi i obavjestilo nas da će u narednom periodu predložiti održavanje sastanka sa nadležnim inspekcijskim organima u cilju koordinacije provođenja mjera. Do danas sastanak nije održan.

U cilju pravovremenog djelovanja i praćenja akcije ”Klaster”, Ministarstvo je odmah reagovalo i zatražilo od Republičke uprave za inspekcijske poslove-prosvjetne inspekcije, inspekcijski nadzor nad radom svih VŠU koje su po informacijama koje smo imali obuhvaćenje akcijom. Od Agencije za visoko obrazovanje je zatraženo da obustavi sve dalje aktivnosti na akreditaciji visokoškolskih ustanova koje su obuhvaćene akcijom.

Postupajući po našem zahtjevu, Prosvjetna inspekcija je izvršila niz inspekcijskih kontrola kojima su obuhvaćene veliki broj VŠU (čak i one koje nisu obuhvaćene akcijom „Klaster“) i koje su rezultovale izricanjem više mjera – poništavanje upisa studenata, poništavanje ispita, nalog za ispravljanje velikog broja nepravilnosti u vođenju dokumentacije, poništavanje visokoškolskih isprava – diploma (ukupno 167) te nalaganje drugih mjera i izricanje prekršajnih naloga.

Na neka od rješenja prosvjetne inspekcije, visokoškolske ustanove su izjavile žalbu koju je Ministarstvo kao drugostepeni organ, odbilo, te potvrdilo rješenja prosvjetne inspekcije, čime je dalo punu podršku daljem radu inspekcijskih organa. Nakon nastavka i okončanja postupka akreditacije od strane Agencije za visoko obrazovanje, u nekoliko slučajeva je i zabranjen rad VŠU (Visoka škola „Koledž kozmetologije i estetike i Visoka škola za informatiku i ekonomiju Prijedor) .

Sve VŠU koje trenutno obavljaju djelatnost visokog obrazovanja u 2023/2024. godinu su akreditovane i imaju dozvolu za rad. S obzirom da je inspekcijska kontrola rada VŠU kontinuirana djelatnost, koja je podignuta na viši nivo u prethodnom periodu, u slučaju konstatovanja bilo kakvih nepravilnosti Ministarstvo daje podršku za izricanje najstrožijh mjera prema VŠU koje nezakonito posluju.

Ministarstvo je nastavilo aktivnosti na provjeri ispunjenosti uslova za rad visokoškolskih ustanova te i dalje kontinuirano sarađuje sa prosvjetnom inspekcijom, naročito u slučajevima kada dođe do informacija da je u nekim slučajevima došlo do povrede zakonskih odredbi.

Na kraju, naglašavamo da akcija ”Klaster” nije aktivnost ovog Ministarstva već organa krivičnog gonjenja i tužilaštava te da ne možemo uticati na dalji tok iste, no u svakom slučaju, i u interesu svih, nadamo se da će se akcija „Klaster“ završiti u što skorijem roku, te da će javnost biti obavještena o rezultatima iste. Ovim putem izražavamo žaljenje zbog niskog nivoa kooperativnosti organa koji su pokrenuli ovu akciju sa našim Ministarstvom, jer su informacije koje su pribavljene ovom akcijom mogle da donesu mnogo više pozitivnih rezultata.”

OD SVOG DIJELA ODGOVORNOSTI NIKO NE MOŽE POBJEĆI

Uglavnom, pored činjenica koje se uklapaju u globalni javni utisak “još jedne nade pretvorene u razočarenje”, primjetna je i “tradicionalna” nesklonost naših institucija i partijskih kadrova u njima prihvatanju vlastite odgovornosti za bilo šta, uz sklonost iskorištvanju svake mogućnosti da odgovornost prebace na drugoga (pogotovo ako je taj drugi na drugom nivou vlasti).

No, u kontekstu potrebe sređivanja stanja u visokom školstvu treba napomenuti da su i dvije institucije kojima se poslanik Mihaljica obratio, i koje bi trebale biti dio rješanja, zapravo, dio problema. Kao prvo, zbog njihovog višegodišnjeg ignorisanja katastrofalnog stanja u visokom školstvu i njegove zahvaćenosti korupcijom, na koje su upozoravali i mediji i nevladin sektor i dio akademske zajednice, pa čak da su svjesni problema pokazivali i unutar Ministarstva, najavljujući, u prethodnom mandatu, u više navrata, obračun sa negativnim pojavama, koji, međutim, nikad nije uslijedio, zbog involviranosti samih političkih vrhova u taj kriminal i korupciju (podsjetimo samo na brojne sumnjive diplome visokopozicioniranih političara i grupne kupovine diploma za odane partijske kadrove pri njihovom smještanju u javne ustanove i institucije).

A dio su problema i zbog njihove involviranosti u ovdašnje omiljene političke igre oko nadležnosti. Zbog čega je Ustavni sud, krajem septembra ove godine, bio prisiljen osporiti veći broj odredbi Zakona o osiguranju kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srpske, konstatovati da je RS neustavno i nezakonito preuzela nadležnosti institucija BiH, te, Agenciji za visoko obrazovanje Republike Srpske oduzeti određene nadležnosti i vratiti ih na državni nivo.

Studenti, kao i drugi građani, ostaju tek kolateralna žrtva kombinacije nefokusiranosti vlasti na stvarne probleme građana, njene nesposobnosti, pohlepe, korumpiranosti i urušavanja države.

Nefunkcionisanje pravosuđa (da se vratimo na konkretan problem), koje se ogleda i u njegovoj skandaloznoj neefikasnosti (juče, 21.12. bilo je 10 mjeseci od policijske akcije “Klaster”, a da još uvijek optužnice nisu podignute, niti se zna hoće li, kada i protiv koga biti), važan je dio globalnog problema. Možda i najvažniji. No, od svog dijela odgovornosti niko ne može pobjeći.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije