Protesti koji su jučer održani ispred zgrade OHR-a u Sarajevu imali su za cilj da građani ove zemlje upute poruke međunarodnih zvaničnicima da ne žele prihvatiti da se u Bosni i Hercegovini prave još dublje podjele, a sve kako bi se pojedinim strankama obezbijedila vječna vlast.
No, kako se moglo i očekivati od skupa kojeg iniciraju političke stranke, došlo je i do pokušaja samopromocije pojednih stranaka, te nastojanja da se predstave kao vođe građana u navedenim zahtjevima. Tako su pojedini politički zvanični pokušavali da drže govore, politički oponenti ih pokušali spriječiti, i ovo je odmah dovelo u nezahvalan položaj građane koji su došli čistih namjera ukazati na štetnost potencijalnog nametanja Izbornog zakona BiH i Ustava FBiH, jer su na istom mjestu bili i stranački poslušnici sa svojim interesima.
Schmidt mobilizirao političke faktore
Asim Mujkić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu za Buku kaže kako je trenutna situacija oko nametanja Izbornog zakona BiH i Ustava FBiH idealna prilika da političari u BiH upotrijebe demonstracije građana za svoje platforme.
“Mene samo čudi da je visoki predstavnik u BiH baš u jeku predizborne kampanje odlučio se na ovakav potez, koji podjednako mobilizira sve političke faktore u Federaciji BiH, pa čak indirektno i u Republici Srpskoj. Stvarno je loš tajming izabrao gospodin Christian Schmidt za ovu priču i promašen je potez totalno”, ističe profesor Mujkić, konstatirajući da je shodno navedenom bilo očekivano da neki politički subjekti iskoriste situaciju za vlastitu promociju i kampanju, o čemu je Buka ranije i pisala – da će se upravo to i desiti.
“Pogotovo tu mislim na SDA koja je tu pokušala sebe da predstavi kao kolovođu tog nekog probosanskog bloka. Međutim, ja tu krivim i stranke građanskog bloka, koje se nisu jasno distancirale od SDA i onda je to dopustilo SDA da podjednako pliva i u ovoj građanskoj sferi i u etnonacionalističkoj. O tome je trebalo ranije misliti”, smatra profesor.
Sociolog Esad Bajtal za Buku kaže kako su građani došli pred OHR da svojim prisustvom pošalju poruku da nisu spremni prihvatiti eventualnu odluku OHR-a.
“Ponavljam, eventualnu odluku OHR-a ili visokog predstavnika koja ne bi bila u skladu s evropskim standardima i propisima. Dakle, odluka ne postoji, građani su se tu preventivno skupili”, govori profesor Bajtal.
I on ističe kako se desio pokušaj nekih stranaka da stanu ispred građana i pokušaju biti važniji od građana i veće patriote o njih.
“Neke stranka, pa i ta SDA koja je sastavni dio svih problema Bosne i Hercegovine u svojoj mjeri. Nije sve isto, nema čistih i nema istih. Ali, pokušala je jučer da iskoristi nezadovoljstvo građana i da se tamo nametne kao lider protesta ili kao neko ko je za stepen više patriota od svih drugih prisutnih tu. Dakle, to je jedan pokušaj, da li je uspjelo vidjet ćemo. Mediji moraju raditi na raskrinkavanju svih onih koji pokušavaju zloupotrijebiti nezadovoljstvo građana za svoju korist”, naglašava Bajtal, dodavši da se građani moraju boriti protiv svakog vida pokušaja uništavanja nezadovoljstva građana bilo čime u zemlji.
Tradicija političara da kradu događaj
Profesor Mujkić smatra kako se SDA ponaša kao na tržištu, isporučuje robu koja se traži u datom momentu.
“Sad kad treba braniti državu eto tu smo mi, a kad treba da vidimo koga ćemo za direktora Kliničkog centra, tu smo samo mi itd. Očekivano reklo bi se”, navodi Mujkić.
U pojedinim medijima su odmah na početku protesta osvanule fotografije i tekstovi kako je bračni bar Izetbegović od jednog dijela građana dočekan aplauzom. To na neki način otkriva i namjeru stranke da od protesta izvuče što veću korist.
“Ali, pitanje je da li su oni koji su aplaudirali pojedinim političarima iz vlasti građani ili su to pripadnici stanke. Stranka je očigledno organizovano došla i bila je spremna da se tamo ubaci i u govorni prostor, i koliko se dalo pročitati u medijima, čak i otmu mikrofon i da je tu bilo svega i svačega”, kaže Bajtal.
Mujkić napominje da je već tradicija da političari u BiH kradu neki događaj, te da su to na neki način učinili i jučer.
“Zato generalno nije mudro da se političke stranke pokazuju na protestima. One mogu inicirati, ali da se pokazuju kao organizatori i da to sve vode i drže govore, to je sve promašeno od početka. Jučer smo vidjeli kako izgledaju protesti kada ih stranke podrže kroz svoju infrastrukturu te kada mobiliziraju ljude da dođu na skup. Na milion drugih prigoda, od pobuna protiv minihidrocentrala, priče oko PDV-a, ukidanja akciza, dakle ovih gorućih problema koje građane tište, to političke stranke ne zanima i ni na koji način ne podržavaju takvu vrstu protesta. Ne bih generalizirao, ali sumnjive su svake demonstracije iza kojih stoje političke stranke”, jasan je profesor Mujkić.
Umjesto kritičkog mišljenja imamo sluge političara
Bajtal podvlači da su građani prije svega nezadovoljni politikama stranaka koje već 30 godina opstaju na političkoj sceni logikom prevara, predrasuda, dizanja tenzija, prijetnji i obmana.
“Ne treba zaboraviti s kim mi ovdje imamo posla. Imamo posla s dobro uvezanim i organizovanim krimi-etno bandama koje se domaćoj i svjetskoj javnosti lažno predstavljaju kao političke stranke i partije. Iz temeljne laži proizilazi svako drugo licemjerje, laž i obmana. Nije čudno što oni ne podržavaju proteste protiv cijena koje rastu i propasti privrede kad su oni sve to proizveli. Ne mogu se buniti protiv sebe pa čak ni licemjerno. Problem je pasivnost građana što ih nema na tim protestima, pa i jučer što ih je bilo znatno manje od urgentnosti, strukture i zahtjeva same egzistencijalne situacije. Mi građani smo još uvijek pasivni, a to je zahvaljujući odsustvu demokratske kulture i tradicije, političke kulture i odsustva obrazovanja za kritičko mišljenje”, riječi su Bajtala.
Umjesto demokratske kulture i kritičkog mišljenja, smatra Bajtal, građanima se kroz obrazovanje usađuje etno razmišljanje od obdaništa do univerziteta.
“Tom vrstom njege građanin prestaje biti slobodan i autentičan, nego se stavlja u službu ovih snaga koje oslovljavam kao krimi i etno bande. Na tome mediji moraju raditi. Građani ne samo da trebaju da se bore za sebe same, već moraju znati i protiv koga se bore – protiv temeljnih laži iz kojih proizilazi svo njihovo nezadovoljstvo, sva njihova bijeda. Ali iz koje proizilazi i činjenica da je ovo mala ali bogata zemlja. Bogata zemlja, a siromašna država siromašnih građana. Kako je moguće da su u bogatoj zemlji građani siromašni. Pa, tako što je naše siromaštvo proizvedeno pljačkom, otimačinom i lažnom tranzicijom”, pojašnjava Bajtal.
On smatra kako zbog svega navedenog građani moraju raditi na osnovom političkom obrazovanju, te da je minimum da znaju šta je budžet, odnosno da je to kasa koju pune građani plaćanjem poreza, a da to nije privatni novac premijera i ministara.
Nude nam 100 KM da im produžimo mandat
“Trebamo stalno govoriti da su u budžetu pare koje se nama uzimaju preko akciza, poreza i da su svi fondovi naše pare. Treba stalno naglašavati da oni nikome ništa ne poklanjaju, ni puteve, ni tvornice ni pomoć. Kad daju pomoć, oni ne daju svoje pare, nego naše. Odsustvo obrazovanje za kritičku svijest je dovelo do toga da ljudi ne znaju da penzije ne daju političari nego građani koji su zaposleni i koji pune fond. Šta kaže vožd: “Dat ćemo po 100 maraka”. Pa, uzeo si milijardu, a podijelit ćeš 50 miliona. I ti si kao dao. Ne, ti si uzeo 950 miliona, a sa ovih 50 dobio priliku da sebi produžiš mandat na još četiri godine”, poentira Bajtal.
Prema riječima profesora Mujkića jučerašnje demonstracije ispred OHR-a će dovesti do kristalizacije u smislu da će građanima postati jasnije koje stranke iskorištavaju proteste za svoj politički profit, a koje se drže suštine problema.
“Meni je smiješno da u demonstracijama učestvuju oni koji su u vlasti. To smo vidjeli i u Srbiji. To je potpuno pervertiranje izvornih političkih zahtjeva građana, gdje vi kao partija koja vlada istovremeno protestirate protiv vlasti koju vi činite. Mislim da će ovaj protest kristalizirati te stvari i da ćemo možda moći da računamo na neku snagu od jeseni koja će biti izvan domašaja takvih političkih mešetara”, zaključuje Mujkić.