Povodom Svjetskog dana voda, predstavnici Kreševskog građanskog pokreta su simbolično podsjetili javnost da zbog rada kamenoloma i Tvornice vapna u naselju Bjelovići u Kreševi, građanima prijeti nova ekološka katastrofa te pozivaju nadležne institucije da konačno reaguju. Osim toga, navode kako Tvornica vapna i dalje radi iako joj je 20. februara ove godine istekla okolinska dozvola.
“Naša borba traje već godinama i koristimo i ovu priliku da pozovemo nadležne da reaguju i zaustave u okviru svojih nadležnosti sve neregularnosti učinjene u ovom slučaju. Prije mjesec dana održana je javna raprava povodom ocjene zahtjeva za obnovu okolišne dozvole za tvornicu vapna privrednog društva BFS d.o.o. Kreševo. Tada smo iznijeli da firma BFS d.o.o. nije ispoštovala zakonski okvir od 90 dana za podnošenje zahtjeva za izdavanje okolinske dozvole za rad Tvornice vapne, te da ova tvornica vapna proizvodi krečnjak dopremljen iz kamenoloma u vlasništvu iste firme kojeg je inspekcija zatvorila i donijela Rješenje 31.1.2019. o zabrani obavljanja rudarskih radova. Podsjetili smo da unatoč ovoj zabrani, i zabrani vodnog inspektora, radovi se i dalje odvijaju neometano i to, najčešće u noćnim satima te da osim prašine, zagađenja vodotoka, nepostojanja odobrenja za rad, novi problem predstavlja i buka što za posljedicu ima negativan uticaj na biljni i životinjski svijet te negativan uticaj na zdravlje ljudi. I dalje smatramo da se nova (obnovljena) okolinska dozvola ne treba izdati jer se mjere iz iste ne poštuju te je ugroženo zdravlje lokalnog stanovništva kao i okoliš. Smatramo da je potrebno uraditi Studiju procjene utjecaja na okoliš zbog zagađenja i štetnog djelovanja po životnu sredinu i lokalno stanovništvo”, navode predstavnici Kreševskog građanskog pokreta.
Podsjećamo da je Federalni vodni inspektor predao nadležnom Tužilaštvu čitav spis predmeta koji se tiču eventualnog onečišćenja okoliša i nepoštivanje upravnih mjera koje je izrekao Federalni vodni inspektor firmi BFS d.o.o. za rad Tvornice vapna i kamenoloma u Kreševu. Pored toga, Kreševski građanski pokret je u februaru predao peticije sa preko 500 potpisa zabrinutih građana u Federalno ministarstvo okoliša i turizma kao i na adrese svih ostalih nadležnih institicija. Peticijom se traži od nadležnih institucija, da u okviru svojih ovlaštenja odreaguju na uočene nepravilnosti i zabrane rad kamenoloma i tvornice vapna dok ne ispuni sve potrebne uslove za rad tako da ne zagađuju okolinu i ne ugrožavaju zdravlje mještana.
Mi ponavljamo da nećemo odustati – iskoristit ćemo sve pravne lijekove u ostvarenju svog cilja – nećemo stati dok se rad kamenoloma i tvornice vapna u Kreševu ne dovede u okvire zakona.