Regija i svijet

Kina: ‘Svi smo to vidjeli’ – protest protiv Xi Jinpinga naelektrizira kineski internet

Borite se da cenzurirate postove o incidentu na mostu Sitong u Pekingu gdje su okačeni prkosni transparenti i zapaljena vatra uoči kongresa Komunističke partij

Kineske vlasti strogo su cenzurisale raspravu o rijetkom protestu u Pekingu u četvrtak na kojem su bili istaknuti veliki transparenti koji su pozivali na bojkot i smjenu Xi Jinpinga , samo nekoliko dana prije najvažnijeg događaja Kine u njenom petogodišnjem političkom ciklusu.

Fotografije i video snimci protesta na mostu Sitong pojavili su se na društvenim mrežama u četvrtak popodne, na kojima se vide i oblaci dima kako suklja sa mosta preko glavne saobraćajnice u četvrti Haidian u glavnom gradu.

“Želimo hranu, a ne PCR testove. Želimo slobodu, a ne blokade. Želimo poštovanje, a ne laži. Želimo reformu, a ne kulturnu revoluciju. Želimo glas, a ne lidera. Želimo da budemo građani, a ne robovi”, piše na jednom transparentu, dok se na drugom poziva na bojkot škola, štrajkove i smjenu Xija.

Fotografije su se brzo proširile zapadnim društvenim mrežama, ali su brzo uklonjene sa platformi iza kineskog internetskog “Velikog zaštitnog zida”. Objave koje sadrže riječi “Peking”, “bridge” ili “Haidian” bile su strogo kontrolirane, a pjesma koja je dijelila ime mosta uklonjena je sa servisa za striming, navodi Associated Press.

Na Twitteru su neki korisnici rekli da su im nalozi privremeno onemogućeni na drugoj velikoj kineskoj platformi, WeChat, nakon što su podijelili fotografije protesta.

Međutim, tako rijedak protest u vrijeme ekstremne političke osjetljivosti privukao je pažnju. U petak ujutro Weibo hashtag “Vidio sam to”, gdje su ljudi spominjali incident, a da ga nisu spominjali, pregledan je više od 180.000 puta prije nego što je i on izbrisan, a nekim posterima su suspendirani nalozi zbog kršenja Weibo pravila i propisa.

“Vidio sam, svi smo to vidjeli”, piše u jednom postu.

Na odgovor na pitanje na šta se hashtag odnosi, korisnik je odgovorio „idi traži na Tviteru, sestro, ako tražiš određeni kapital, sve možeš naći“.

Drugi komentatori su spominjali pjesmu Les Miserables Čuješ li ljude kako pjevaju?, koja je nakratko cenzurirana 2019. nakon što je postala popularna protestna pjesma u Hong Kongu.

Mnogi komentari aludirali su na revolucionarnu izreku koju je proslavio Mao Zedong: „Mala iskra može zapaliti preriju.“

“#Izgleda da sam odjednom manje anksiozan# kada sam vidio da se neko ponaša kao moljac kako gasi vatru i žrtvuje svoj život za pravednost”, dodao je jedan od njih maoističkoj metafori.

“Jedan pogoršava stvari pokušajem zataškavanja”, dodao je drugi.

Neki korisnici interneta tvrdili su da su identificirali demonstranta, uključujući kineskog disidenta i bivšu insajderku KPK Cai Xia, koja je objavila snimke ekrana na svom Twitteru navodeći da su danima stari tvitovi demonstranta. Drugi su podijelili fotografije za koje se tvrdi da su demonstranti na mostu, prerušeni u građevinski šlem i košulju.

Fang Zhouzi, kineski naučni pisac sa sjedištem u SAD-u , rekao je da su isti slogani prikazani na mostu danima ranije na njegov račun ResearchGate postavio čovjek za kojeg se vjeruje da je demonstrant. Fang je rekao da su postovi u međuvremenu izbrisani, nagađajući da je policija to učinila nakon što ga je uhapsila.

“Dobro je znati svoj identitet, barem neće nestati iz svijeta”, rekao je.

Takav otvoreni i javno objavljen protest protiv Xija posebno bi bio značajan u najboljim trenucima, ali to se dogodilo samo nekoliko dana nakon kongresa vladajuće Komunističke partije . Hiljade političkih delegata otišlo je u Peking na sedmicu sastanaka iza zatvorenih vrata i visoko koreografiranih političkih razgovora za koje se očekuje da će ponovo imenovati Xija za treći mandat koji je razbio presedan i dodatno učvrstiti njegovu moć kao kineskog autoritarnog lidera.

Činilo se da je stvarni protest brzo poništen u četvrtak popodne. Nedugo nakon što su se fotografije pojavile na internetu, nije bilo transparenta koji su visili sa kolovoza. Kružni crni ožiljak bio je vidljiv na predjelu ramena gdje bi požar mogao biti, a bilo je i jako prisustvo policije, javljaju novinari sa lica mjesta.

Policajci su ulazili u prodavnice i zaustavljali pješake radi ispitivanja. Novinari Asošiejted presa ispitivani su tri puta i od njih je zatraženo da pokažu identifikaciju. Policija je negirala da se išta neobično dogodilo na tom području.

Oznake

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije