Udruženju za zaštitu potrošača “DON” Prijedor obratili su se korisnici usluga Javnog komunalnog preduzeća “Sokolac” sa Sokoca, sa tvrdnjama da su im isporučivani računi, a kada su ih odbijali plaćati tuženi su, iako to preduzeće nije bilo registrovano u skladu sa važećim zakonskim aktima kada je u pitanju organizovanje i registracija javnih preduzeća.
“Možemo reći da smo “uhvatili” jedno javno preduzeće koje nije bilo registrovano u skladu sa zakonom, imamo slučaj utuživanja potrošača, a dokazano je da je direktor samovoljno donio odluku o pokretanju sudskog spora, iako je bio svjestan da nema osnova zbog nepravilnog rada. Tek kada je pokrenut zahtjev za likvidacioni postupak od strane potrošača, ustanovljeno je da nisu bili reghistrovani kako treba i to je naknadno učinjeno” – kaže za portal Antikorupcija.info izvršna direktorica “DON”-a Murisa Marić.
U Udruženju raspolažu dokumentacijom iz koje je vidljivo da je JKP “Komunalac” registrovan u Okružnom privrednom sudu u skladu sa zakonskim propisima tek 12.03.2024. godine. Pravni osnov za registraciju je na osnovu Odluke o izmjeni i dopuni odluke o osnivanju preduzeća i Odluci o izmjeni i dopuni Statuta preduzeća od 29.02.2024. godine, kada je i održana sjednica SO na kojoj se raspravljalo o stanju u ovom preduzeću.
Da preduzeće sa Sokoca nije upisano u sudski registar kao privredno društvo u formi akcionarskog društva ili društva sa ograničenom odgovornošću, kako je propisano Zakonom o javnim preduzećima, konstatovala je i Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske u izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji za 2022. godinu, objavljenom 25.10.2023.
JKP Sokolac je, u pomenutoj reviziji, dobilo negativno mišljenje za finansijske izvještaje, dok je za usklađenost sa zakonima i drugim propisima dobilo mišljenje s rezervom. Otkrivene su brojne nepravilnosti u njegovom radu.
Revizori su, između ostalog, upozorili na nekontrolisano zapošljavanje, navodeći da je ovo preduzeće u toku 2022. godine zaključilo 47 ugovora o djelu za poslove koji su sistematizovani i koji predstavljaju njegovu osnovnu djelatnost – što nije u skladu sa Zakonom o radu. Navedene ugovore o djelu JKP Sokolac je zaključilo za obavljanje poslova vozača, čišćenje i održavanje radnih prostorija, uređenje i održavanje gradskog groblja „Polje“ u Sokocu, održavanje i čišćenje parnog kotla, sprovođenje postupka javne nabavke i održavanje zelenih površina – iako su ta radna mjesta već sistematizovana.
Pored ovoga, revizori su upozorili i na to da JKP Sokolac ne vodi evidenciju o prisustvu na radu u skladu sa Pravilnikom o vođenju evidencija o prisustvu radnika na radu.
Nepravilnosti su otkrivene i kod potrošnje goriva za službena vozila. Revizori navode da za troškove goriva nisu uspostavljene evidencije praćenja potrošnje, nema utvrđenog normativa potrošnje goriva, kao ni jasno zaduženih osoba odgovornih za vozni park Preduzeća.
“Računi za naftu i naftne derivate, ispostavljeni od dobavljača Nestropetrol a.d. Banjaluka, ne sadrže podatke o registarskim oznakama vozila u koje se gorivo puni. Preduzeće nema interna akta o evidenciji i potrošnji goriva za službena vozila i radne mašine, što nije u skladu sa Statutom Javnog komunalnog preduzeća „Sokolac“” – upozorava se u izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora RS.
Nepravilnosti su uočene i kod javnih nabavki. U izvještaju se upozorava da je u otvorenom postupku nabavke eurodizela i biomase (oblovine celuloznog drveta), za potrebe proizvodnje toplotne energije, JKP „Sokolac“ nije objavilo obavještenje o dodjeli ugovora na osnovu rezultata postupka dodjele ugovora u propisanom roku, izvještaj o postupku nabavke, niti osnovne elemente ugovora, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
Inače, odbornici Skupštine opštine Sokolac su imali namjeru da na Drugoj tematskoj sjednici Skupštine, 12.02.2024. godine, razmotre Informaciju o stanju u JKP „Sokolac“ i o finansijskoj reviziji u ovom preduzeću za 2022. godine, ali je ona prekinuta. Nastavljena je 29.02.2024. godine, ali se na njoj nisu pojavili predstavnici Okružnoj javnog tužilaštva Istočno Sarajevo, čije prisustvo je tzraženo i kojem je dostavljena dokumentacija zbog sumnji u nezakonite radnje u ranijem periodu.
Očekivalo se da Tužilaštvo Skupštini dati odgovore o razlozima donošenja odluke o nesprovođenju istrage, protiv jednog od direktora JKP “Sokolac”, a u poslednje tri godine se na toj poziciji izmjenjalo čak pet njih.
Policijska uprava Istočno Sarajevo je u maju 2022. godine obavijestila javnost o pokretanju istrage vezano za malverzacije u javnom preduzeću u Sokocu, a predmet je vodilo OJT u tom gradu. Ipak, tužiteljke OJT Istočno Sarajevo Halida Vrabac i Anica Vukadin obustavile su istragu u konkretnom predmetu protiv bivšeg direktora JKP “Sokolac” Dejana Tomića, za zloupotrebu službenog položaja. On se sumnjičio da je omogućio nabavljanje roba i usluga bez sprovođenja postupka javne nabavke, kupovinu opreme i mašina bez evidencije, te da je drugim pravnim licima omogućio protivpravnu korist od 1,2 miliona maraka.
Do pisanja ovog teksta nismo uspjeli da dobijemo odgovore od trenutnog v.d. direktora Davorina Đurovića, koji je na toj poziciji od 11.09.2023. godine.