Okrugli sto je danas imao za cilj podsjetiti sve karike u lancu važne za zdrav sistem i porodilišta oslobođena od korupcije, te je bilo značajno istaknuti cijeli proces istraživanja koje je donio brojna iskustva porodilja, nepravilnosti i razne bolne traumatične priče koje su imale direktan ili indirektan dodir sa korupcijom. Istraživanje o korupciji u porodilištima provedeno je na prostoru cijele BiH i nažalost u svim dijelovima BiH situacija je slična, korupcija se jednako dešava svuda.
Putem anonimne ankete prikupljena su iskustva 2.713 porodilja, koja su ukazala da je korupcija gorka realnost mnogih porodilišta. Rezultati istraživanja su pokazali da je 50% porodilja i članova njihove porodice dalo novčana sredstva ili poklon u porodilištu, javno ili tajno, prije ili poslije poroda. Istraživanje je pokazalo da je novac samoinicijativno nuđen od strane porodilja ili njihove porodice, ali također i direktno ili indirektno tražen od strane medicinskog osoblja. Kao razlog zbog kojeg su porodice pristale na korupciju navodi se većinom nada da će time moći obezbijediti adekvatnu zdravstvenu skrb ili humaniji odnos tokom poroda, što samo po sebi svjedoči lošim uslovima u porodilištima. Istraživanje je nadalje pokazalo da prosječno vrijednost mita po porodu iznosi 141,65 KM. Ako uzmemo u obzir da je polovina porodilja (50%) u anketi potvrdila da je ona ili njeni članovi porodice dali novac ili poklon javno ili tajno, a da u BiH imamo prosječno 30.000 poroda godišnje, dolazimo do podatka da „čašćenje“ zdravstvenih radnika porodice košta šokantnih 2.124.772 KM godišnje!
Na današnjem okruglom stolu prezentiran je sistem za anonimno anketiranje porodilja o njihovom iskustvu u porodilištu i iskustvu sa korupcijom. Sistem je namjenjen porodilištima koja su iskazala interes za saradnju, kako je i planirano u samom projektu to je porodilište Opće bolnice Prim.dr. Abdulah Nakaš u Sarajevu, i porodilište UKC –a Banjaluka. Učešće u okruglom stolu uzeli su predstvanici porodilišta, predstavnici agencija za akreditiranje zdravstvenih ustanova AKAZ i ASKVA, i svi skupa saglasni su da je nemjerljiva vrijednost projekta bilo kolektivno buđenje svijesti o tome šta je korupcija i na koji način korupcija u porodilištima pravi štetu zdravstvenom sistemu i svima čiji životi zavise od uslge koju trebaju.
Danas su uručene i zahvalnice svima koji su iskazali interes za saradnju, i provođenje mehanizama pop preporuci kako bi se smanjila a na kraju i iskorijenila iz porodilišta.
Projekat je sproveden kroz „Podrška građanima u borbi protiv korupcije“, finansiranim od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).