Regija i svijet

Kosovo: Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala prioritet Specijalnog tužilaštva

"Što se više posjeduje vlast, utoliko se postaje osjetljiviji na preostalu nemoć. Ne postoji vlada koja ima moć da poštuje zakon.", zapisao je svojevremeno Pol Valeri. I to je, izgleda, univerzalna stvar. Pa ne bi trebalo da nas čudi kad u svom susjedstu, Srbiji, Hrvatskoj ili na Kosovu, uočimo bahatost političara i odsustvo poštovanja vladavine prava i kontrolnih mehanizama države, na kakve smo navikli da viđamo u Bosni i Hercegovini. Aljbin Kurti, recimo, pokazuje iste manire kao i Milorad Dodik, odbijajući da prihvati da je zakon isti za sve, ukljućujući i političare na vlasti, i zahtjevajući za sebe specijalni tretman. Obojica bi, naime, da tužiocima i sudovima propisuju šta i kako treba da rade, ko može a ko ne može biti tužilac i sudija i ko kome i gdje treba da dolazi "na noge". A evidentno je da imaju i ambiciju da sami budu tužioci i sudije. Pa i onima koji bi njih da saslušavaju, i potencijalno podižu tužbe i sude im. Autokratija je, naime, čudna bolest. (S.Š., Antikorupcija)

Glavni tužilac Specijalnog tužilaštva Kosova Bljerim Isufaj, izjavio je da je borba protiv korupcije i organizovanog kriminala glavni prioritet ove institucije. Na godišnjoj konferenciji za novinare, Isufaj je istakao konkretne rezultate postignute tokom 2024, uključujući hapšenja, zaplene i podizanje optužnica u slučajevima visokog profila.

Posebno je naglasio uspeh međunarodne saradnje, uključujući operaciju sa institucijama Severne Makedonije, uz podršku Europola i Eurojusta, koja je rezultirala hapšenjem više osoba zbog falsifikovanja novca. Sličan uspeh postignut je i u saradnji sa Republikom Albanijom, gde je u okviru akcije protiv trgovine oružjem došlo do hapšenja i zaplene vatrenog oružja.

“Zajednička operacija od pre nekoliko dana, sprovedena između Specijalnog tužilaštva Kosova, Specijalizog tužilaštva za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala Albanije i FBI-ja, rezultirala je hapšenjem tri državljana Kosova i jednog državljanina Albanije. Ova grupa je putem online platformi ukrala sredstva američkih građana i ostvarila protivpravnu materijalnu korist, uključujući i ulaganja u kriptovalute”, rekao je Bljerim Isufaj.

Dalje je naveo da je Specijalno tužilaštvo tokom 2024. pokrenulo 481 slučaj, od kojih je 230 uspešno rešeno. Isufaj je istakao da je pokrenuto osam novih slučajeva korupcije i organizovanog kriminala, a podignuto je isto toliko optužnica.

„Ciljno smo tretirali 97 slučajeva korupcije i organizovanog kriminala. Statistika pokazuje izvanredne rezultate – zaplenjeno je 41,2 miliona evra, konfiskovano 5,8 miliona evra, dok je kroz sporazume o priznanju krivice naplaćeno 738.080 evra. Takođe, zaplenjeno je 2.233 kilograma droge“, naglasio je Isufaj.

Odgovarajući na pitanja novinara glavni tužilac Specijalnog tužilaštva Kosova je rekao da nije siguran da li je neko ikada ispitan u kancelariji premijera, kao što je to tražio aktuelni premijer Aljbin Kurti.

Premijer Kosova je odbio da se odazove na dva poziva Specijalnog tužilaštva kako bi dao izjavu u svojstvu svedoka. Kurti je, kako prenose prištinski, mediji glavnog tužioca Bljerima Isufaja nazvao glavnim režiserom scene u kojoj premijer Kosova “ulazi u kancelariju državnog tužioca, da bi se nakon toga proizvela svetska vest da je premijer saslušan zbog slučaja korupcije”.

“Specijalno tužilaštvo, pravosudni sistem i tužilaštvo nisu tu da prave scenarije, naš rad je definisan zakonom i Ustavom, bez obzira na ime ili radno mesto bilo koga. Sa najvećom iskrenošću vam kažem da nemam informacije da je neko ikada bio intervjuisan u kancelariji premijera, možda jeste, ali ja ne znam. Ja sam već pet godina glavni tužilac i takve situacije nismo imali u našem Specijalnom tužilaštvu“.

Isufaj je tražio od Vlade Kosova da pokaže posvećenost vladavini prava i da izbegne retoriku koja ima za cilj politizaciju pravde. On je naveo da su izjave Vlade Kosova prema tužilaštvu klevetničke i uvredljive i da podrivaju integritet, narušavaju poverenje javnosti i vladavinu prava.

„Želim da kažem da je zakon isti za sve građane Republike Kosovo, uključujući i visoke državne zvaničnike. Poziv za davanje iskaza svedoka je jedan redovan postupak i svaka osoba koja se pozove, pravno je odgovorna da sarađuje sa pravosudnim institucijama. Tako da pozivam sve institucije, uključujući i Vladu Kosova da pokažu posvećenost prema vladavini zakona i izbegavaju retoriku koja politizuje pravdu”.

Specijalno tužilaštvo Kosova pozvalo je premijera Aljbina Kurtija dva puta u poslednje dve nedelje, kao svedoka u predmetu koji se odnosi na krivično delo zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja, a u vezi sa slučajem državnih robnih rezervi.

Oba puta Kurti je odbio da se odazove pozivu, tražeči da tužioci dođu u njegovu kancelariju na razgovor. U vezi sa slučajem robnih rezervi početkom godine saslušana je aktuelna ministarka trgovine i industrije Rozeta Hajdari, a protiv dva službenika Ministarstva industrije, preduzetništva i tgovine podignuta je optužnica u vezi sa ovim slučajem, koji se odnosi na postupak javne nabavke za kupovinu državnih rezervi, suprotno važećim zakonima.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije