Građanski aktivizam

Kuti: Kad su vlasti važniji investitori, od građana branjenje čijih interesa bi im trebao biti posao

Gradonačelnik Mostara je jasno poručio mještanima Kuta kako oni i njihova sigurnost za njega i Grad Mostar nisu prioritet ali su za njega i Grad Mostar prioritet zahtjevi investitora da mu se osigura pristupni put do kamenoloma.

Udovoljavanje investitorima po svaku cijenu. od strane naših vlasti, ukazuje na uvezanost investitora i institucija koje izdaju potrebne dozvole. Recimo za otvaranje kamenoloma. A to, opet – s obzirom na hroničnu neefikasnost i nezainteresovanost naše vlasti – otvara sumnje u (koruptivne) motive tog odnosa. A, nakon tragedije u Donjoj Jablanici, i zabrinutost zbog mogućih posljedica. I jednim i drugim bi trebali da se bave nadležni organi u ovoj zemlji. Na žalost, postalo je normalno da se neregularnostima u izdavanju raznih dozvola i zaštitom interesa građana, ne bave poluge sistema, nego sami građani, na ovaj ili onaj način pogođeni spregom Kapitala i Politike. Pa dižu tužbe, dobijaju presude, obaraju od vlasti izdate dozvole, ali… Ali se onda suoče sa ponovnim izdavanjem dozvola od istih institucija, koje za svoje greške ne snose nikakve posljedice, pa su sklone ponavljati tu igru u beskraj.

Sa sličnim se scenarijem suočavaju mještani mostarskog naselja Kuti, u borbi protiv otvarana kamenoloma u neposrednoj blizini njihovih kuća. Koji tvrde da nijedan njihov komentar uložen u javnoj raspravi u ponovljenom procesu izdavanja okolinske dozvole i prethodne vodne saglasnosti nije uvažen od strane Federalnog ministarstva okoliša i turizma a izražavaju i sumnju da su uopšte adekvatno i razmatrani.

Za to vrijeme  investitor je u više navrata pokušao nezakonito pristupiti kamenolomu tako što je putem svoji pravnih zastupnika na teren izvodio strojeve sa zadatkom da raščiste javni nekategorizirani put. Međutim, taj put koji se inače godinama ne koristi i sav je obrastao u šiblje, dobrim dijelom ulazi na privatnu imovinu koju vlasnici nisu spremni ustupiti za pristup kamenolomu.

U prvoj polovini septembra pri pokušaju investitora da za svoje lične interese po tko zna koji put pokuša uzurpirati dio privatne imovine kako bi pristupio kamenolomu, reagirala je i policija a na teren je po prijavi izašao i inspektor Službe za inspekcijske poslove Odjela za gospodarstvo, komunalne i inspekcijske poslove Grada Mostara. Naime, na inicijativu pravnih zastupnika firme Majdan Kuti Mostar, advokata Milenka Krčuma i Harisa Hakalovića izvršen je inspekcijski nalaz zato što im, kako su naveli, „neovlaštena lica“ i „navodni stanovnici naselja Kuti“ ne dozvoljavaju nastavak ranije započetih radova na raščišćavanju niskog i srednje visokog raslinja na alternativnom pristupnom putu za koji imaju Saglasnost gradonačelnika Grada Mostara. Raščišćavanje se trebalo obaviti s ciljem nesmetanog pristupa timu za deminiranje radi uklanjanja mina na lokaliteta „Zukulja“. U dokuementu (Saglasnost od 10.7.2024. godine) spominje se rješenje Odjela za urbanizam i građenje koje nije upravni akt nego mišljenje, izvod iz Izmjena i dopuna Prostornog plana vezano za eksploataciono polje „Zukulja“ te prijedlog trase alternativnog puta do eksploatacionog polja.Obzirom da navedeni putevi nisu definirani na terenu te da je firma Majdan Kuti u prekršaju i izvodi radove bez saglasnosti Uprave za puteve, inspektor obustavlja radove do pribavljanja odobrenja nadležnog odjela kojim će se odobriti izvođenje bilo kakvih radova.

Nakon toga na teren je, prema izjavama mještana, izišao geodet Dalibor Martinović službenik katastra koji je izvršio mjerenja. Pred više svjedoka je tom prilikom izjavio da su prethodna mjerenja prilično dobro urađena. Mještani su očekivali da će stoga rezultati mjerenja biti vrlo brzo urađeni, međutim uslijedio je šok. Nakon više od mjesec dana od napravljenih mjerenja, tačnije 25.10.2024. godine isti geodet dolazi ponovno na teren bez bilo kakvih crteža i usmeno označava put bez mjerenja tvrdeći da je prethodno mjerenje urađeno skroz pogrešno. Prema izjavama mještana koji su bili prisutni na tom prethodnom mjerenju, mjerenje su sačinile radne kolege Dalibora Martinovića 2022. godine.

U svojim obraćanjima javnosti mještani su se osvrnuli i na licmjerno ponašanje gradonačelnika koji je iako je više puta upoznat s činjenicom da alternativni put ide preko privatnih posjeda izdao saglasnost za njegovo razminiranje a kada su ga mještani „prozvali“ zbog toga pokušao se opravdati priznanjem da je izdao saglasnost ali nije dao dopuštenje da se put širi ulaskom na privatne posjede. U toj izjavi stoji da Grad Mostar nema nikakve nadležnosti kada je u pitanju kamenolom u Kuti Livaču niti je grad izdavao bilo kakve dozvole u vezi s tim već su sve dozvole i koncesije izdate od strane kantonalnih tijela.

No, ostalo je sporno – zašto Gradonačelnik nije osporio usvajanje Zaključka Gradskog vijeća Mostara o brisanju kamenoloma Kuti iz Prostornog plana Grada Mostara ako upravni spor koji se tada vodio bude riješen u korist građana, ukoliko nema nikakve nadležnosti kada je ovaj kamenolom u pitanju? Izjavom o nenadležnosti pokazalo se još jednom kako su „u laži kratke noge“. Zaključak je usvojen kako bi se u tom trenutku „ugasio požar“ zbog velikog pritiska javnosti i opozicionih vijećnika. I da, zajedno sa geodetom ovaj put na teren izlaze radnici JP Komunalno Mostar kako bi raščistili put. A za to su dobili 16.10.2024. godine saglasnost od Gradonačelnika. Znači, prva saglasnost je data investitoru a kad to nije prošlo onda je druga data javnom preduzeću da to uradi za njega.

Podsjećamo, mještani od kojih je većina povratnika srpske nacionalnosti (što je bitno samo zbog nacionalističke prirode ovdašnje vlasti i nefunkcionisanja pravne države) , su više puta tražili da se izvrši deminiranje cijelog naselja na što nikada nisu dobili odgovor. Međutim, nakon što se obratio investitor sa svojim zahtjevom, deminiranje lokaliteta „Zukulja“ je kako u prvoj saglasnosti kaže gradonačelnik, od velikog značaja za Grad Mostar. Znači, gradonačelnik Mostara je na ovaj način jasno poručio mještanima Kuta kako oni i njihova sigurnost za njega i Grad Mostar nisu prioritet ali su za njega i Grad Mostar prioritet zahtjevi investitora da mu se osigura pristupni put (pa čak i po cijenu ulaska na privatnu imovinu) kako bi se deminirao lokalitet kamenoloma za koji ima potpisan koncesioni ugovor i niti jedan drugi pravosnažan dokument na osnovu kojeg može ishodovati eksploatacionu dozvolu bez koje ne može ući u posjed koncesije i krenuti s eksploatacijom.

I samo još jedna informacija dobijena s terena od mještana koji su jučer, 31.10.2024.godine bili prisutni prilikom  čišćenja puta kako bi se izvršilo mjerenje. Dio puta u dužini od 80 m uopšte nije iskoristiv jer se urušio a odron iznosi oko 3 m u dubinu (provalija) a na jednom mjestu širina puta iznosi svega 1,3 m. Problem? Možda će trebati neke nove dozvole koje će nadležni morati osigurati.

I tako, u malo vremena priroda opet pokazuje da se protiv nje ne može. I opominje. Kada se prije šest mjeseci dogodila katastrofa i ekocid u kamenolomu u  Bijeloj mještani Kuta su se oglasili i izrazili strah za svoju sigurnost zbog kamenoloma koji se planira otvoriti u njihovom naselju i upozorenje da ćudi prirode ne treba stavljati na kušnju te istaknuli da je sreća što nije bilo ljudskih žrtava. Nakon toga dogodila se Donja Jablanica i Zlate gdje je do tragedije po svemu sudeći došlo usljed ljudske pohlepe i nerađenja institucija svog posla (da li zbog ljenosti, neznanja, nesposobnosti ili korumpiranosti – ostaje da se vidi).

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije