Građanski aktivizam

Kuti – Kontinuitet ignoriranja interesa građana od strane vlasti i sumnjivog truda na udovoljavanju interesima investitora

Udovoljavanje investitoru po svaku cijenu, od strane institucija koje izdaju potrebne dozvole – pogotovo s obzirom da nam je vlast inače hronično neefikasna i nezainteresovana za svoj posao i obaveze – otvara sumnje u njegove motive. No sistemskom korupcijom i zloupotrebom položaja kod nas se, umjesto za to nadležnih poluga sistema, bave uglavnom nevladine organizacije i mediji.

Ovih dana su mještani kamenoloma Kuti primorani još jednom proživljavati događanja od prije skoro tri godine kada je započela njihova pravna borba protiv otvaranja kamenoloma u njihovom naselju.

Neposredno prije toga, kada su se suočili sa namjerama investitora da krene sa pripremama za otvaranje kamenoloma (bez potrebne dozvole o eksploataciji) spontano su se organizirali i mirnim okupljanjem zaustavili teške strojeve koji su krenuli kroz njihovo naselje.

U to vrijeme investitor je imao ishodovanu okolinsku dozvolu izdatu od strane Federalnog ministarstva okoliša i turizma. Mještani, organizirani oko Građanske inicijative „Kuti“ pokreću upravni spor protiv ministarstva pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, koji 26.12.2022. godine donosi presudu kojom uvažava tužbu, poništava rješenje i predmet vraća tuženom na ponovno rješavanje.

Od tada pa do danas je prošlo osamnaest mjeseci, za vrijeme kojih je Ministarstvo naložilo investitoru da uradi novu studiju uticaja na okoliš, provelo javnu raspravu i izdalo novo rješenje o okolinskoj dozvoli. Forma, odnosno procedura je zadovoljena, javnost je saslušana i izvršena je presuda suda po tom pitanju. Ali ono što je suština, a to je negativni uticaji kamenoloma u Kutima na kvalitetu života građana ovog naselja uopće nisu uzeti u obzir prilikom donošenja rješenja.

Glas građana i mišljenje struke koju su angažirali aktivisti uopšte nisu uzeti u razmatranje. U razmatranje je uzeto u potpunosti samo ono što je navedeno u Studiji uticaja na okoliš u kojoj je po mišljenju mještana stvarno stanje na terenu površno i nerealno prikazano i ocjenjeno. Problemi koji će možda nastati će se rješavati u hodu kada se dogode, što ne može nikako biti prihvatljivo obzirom da se radi o miniranom terenu, o kamenolomu koji se nalazi na udaljenosti od 137 m od prvih kuća, šteti koja će nastati na lokalnim putevima koji prolaze preko privatne imovine, velikim količinama eksploziva koji će se koristiti prilikom eksploatacije i mogućim posljedicama tog korištenja.

Udovoljavanje investitoru po svaku cijenu ukazuje na uvezanost investitora i institucija koje izdaju potrebne dozvole za otvaranje kamenoloma. A to, opet – s obzirom na hroničnu neefikasnost i nezainteresovanost naše vlasti – otvara sumnje u motive tog odnosa.

Naime, sam proces izrade studije uticaja na okoliš nije dugo trajao od trenutka kada je Ministarstvo naložilo investitoru da izradi novu, koliko je trajalo ishodovanje prethodne vodne saglasnosti koju je  investitor trebao priložiti uz zahtjev za okolinsku dozvolu. Također, ni samo organiziranje i provođenje javne rasprave nije trajalo dugo koliko se čekalo na dostavljanje prethodne vodne saglasnosti koja je istekla krajem decembra 2023. godine. Pa se pravni zastupnik „zaigrao“ i mislio ishodovati produženje dozvole koja je istekla iako zakon ne poznaje tu mogućnost. Pa se i tu potrošilo vremena ali je Agencija za vode Jadranskog sliva dala sve od sebe da proces ubrza pa išla čak dotle da sama pribavlja dokumentaciju koja je investitoru potrebna(???).

A za to vrijeme Federalno ministarstvo okoliša i turizma je dobijalo na vremenu i igralo se objavama dokumenata na svojoj web stranici. Dokumenata koji su bili objavljivani u pogrešnoj formi ili na  pogrešan datum tako da bi iste nakon reakcije aktivista povlačilo bez obrazloženja. Čak je objavljeno u jednom trenutku i rješenje o okolinskoj dozvoli koje je izdato bez pravomoćne prethodne vodne saglasnosti, odnosno samo tri dana nakon njenog izdavanja (u ta tri dana uračunati su i prvomajski praznici). I u konačnoj formi a ne kao nacrt. Pa je onda isto povučeno i objavljen njegov nacrt nakon čega se čekalo na rješenje žalbe koju su aktivisti uložili na prethodnu vodnu saglasnost. Istina, ostavljeno je prostora na komentare na nacrt a i postupak izdavanja okolinske dozvole je bio zaustavljen do donošenja odluke na uloženu žalbu ali samo do donošenja odluke a ne do njene pravomoćnosti tako da je to dvoje trajalo najviše 30 dana. Toliko je velika želja bila da se okolinska što prije izda i što prije udovolji investitoru.

A što se tiče odluke na žalbu, može se primjeniti ona stara „da nije žalosno bilo bi smiješno“. Naime, žalba je odbijena bez razmatranja, s obrazloženjem da neformalna grupa građana naselja „Kuti“ – nije stranka u postupku! (???)

Po svemu sudeći, u ovoj državi su samo investitori stranke u postupku a nikako oni kojima se  ovakve odluke odražavaju na život, tj. egzistenciju i opstanak. Jer, za izdavanje okolinske dozvole važno je što piše u studiji utjecaja na okoliš a ne ono što kažu građani. Za izdavanje prethodne vodne saglasnosti važno je udovoljiti investitoru a građane koji su pokrenuli cijelu ovu priču, jer se radi o njihovim životima, proglasiti neovlaštenim osobama. Donijeti takvu odluku i u svemu tome  sami sebe demantirati navodeći „Organi uprave i drugi organ i poslovna jedinica preduzeća, naselje, grupa osoba i dr. koji nemaju svojstvo pravnog lica – mogu biti stranke u postupku, ako mogu biti nosioci prava i obaveza o kojima se rješava u upravnom postupku.“

O razlozima zašto je doneseno rješenje takvo kakvo jeste i na ovaj način, suvišno je u ovoj državi komentirati. Time bi trebalo da se bave za to nadležne institucije.

U međuvremenu, dok te institucije same ne počnu da rade svoj posao, građanima ostaje da ih na to pokušaju navesti „na guranje“. Pa je Građanska inicijativa „Kuti“, ovih dana, na tim povodom upriličenoj press konferenciji, najavila podnošenje tužbe protiv Federalnog ministarstva okoliša i turizma i Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije