Komentari i analize

Legalizacija rezultata korupcije unutar vlasti Grada Mostara – priča o nelegalno izgrađenoj zgradi na Bijelom Brijegu

Poslije svih godina dokazivanja kako je zgrada “Joks” bespravno izgrađena odnosno da je dokumentacija potrebna za izgradnju ovog objekta ishodovana na nezakonit način te nakon što je to potvrdilo i kantonalno tužilaštvo, bilo je za očekivati da se ova zgrada nađe među 74 objekta predviđena za demoliciju.

Priča koja već godinama privlači pažnju građana Mostara je problem zgrade izgrađene u naselju Bijeli Brijeg, koja višestruko nadilazi veličinu objekta koji je ranije bio na tom mjestu, a što je, još uvijek važećim regulacionim planom, zabranjeno.

Iako je u više navrata naložena obnova postupka u ovom predmetu, gradonačelnik Mostara Mario Kordić se na to oglušio, te, mu je od strane Upravne inspekcije čak izdat i prekršajni nalog. Uz to, potvrđena je i optužnica protiv dvoje uposlenika Grada Mostara, Zdravka Čuljka  i Sanje Voloder, zbog osnovane sumnje da su kao supočinitelji počinili krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlasti iz čl. 383. st. 3. koju je Kantonalni  sud u Mostaru u cijelosti potvrdio.

Naime, Zdravko Čuljak, šef Službe za građevinske propise, Odjela za urbanizam i građenje Grada Mostara i Sanja Voloder kao voditelj postupka u Službi za građevinske propise sumnjiče se da su kao supočinitelji i po prethodnom dogovoru u okviru svojih ovlasti postupili suprotno interesu službe, na način da su  bez valjane urbanističke saglasnosti, donijeli Rješenje o građenju tako što je Sanja Voloder, vodeći upravni postupak, sačinila Rješenje koje je Zdravko Čuljak parafirao kao ispravno i zakonito, te potvrdio,  te su bez supotpisa i znanja načelnice Odjela za urbanizam i građenje Grada Mostara, izradili Rješenje urbanističke saglasnost na temelju kojeg je sačinjeno i Rješenje o građenju, a potom ove akte dostavili na potpisivanje tadašnjem gradonačelniku Grada Mostara, posljedicom čega je preduzeću „Joks“ pribavljena imovinska korist u iznosu od 548.484,94 KM, koliko iznosi ukupna korist investitora za novoizgrađeni objekat i šteta stanarima susjednih zgrada, kao i povrede prava stanara susjednih zgrada, kojima su narušeni uslovi stanovanja u odnosu na postojeći i važeći Regulacijski plan „Bijeli Brijeg I – faza III”.

Međutim, bez obzira na sve navedeno, Gradsko vijeće Grada Mostara, na svojoj predzadnjoj sjednici, u još uvijek aktuelnom mandatu, usvaja odluku o pristupanju izradi nacrta izmjena i dopuna Regulacionog plana „Bijeli Brijeg I – faza III“,  kojom je planirana značajna transformacija ove gradske četvrti. Izmjenama je planirana  izgradnja više novih kolektivnih i individualnih stambenih jedinica, novi poslovni objekti, hoteli, podzemne garaže, škole, vrtići, šetnica, dogradnja studentskog centra. I sve je to kao i obično “upakovano” u priču o novim investicijama i otvaranju novih radnih mjesta. Predviđeno je i proširenje obuhvata plana na zemljište oko Gradskog stadiona i Gradske mrtvačnice.

Novi plan predviđa demoliciju čak 74 objekta među kojima se nalaze individualni stambeni objekti, kolektivni stambeno-poslovni objekti, i sl.

Poslije svih godina dokazivanja kako je zgrada “Joks” bespravno izgrađena odnosno da je dokumentacija potrebna za izgradnju ovog objekta ishodovana na nezakonit način te nakon što je to potvrdilo i kantonalno tužilaštvo, bilo je za očekivati da se ova zgrada nađe među 74 objekta predviđena za demoliciju. I jeste.

Međutim, našla se i u dijelu u kojem je planirana nova gradnja. Postavlja se pitanje kako je to moguće? Kako je moguće da se planira rušenje zgrade koja tek treba da se gradi?

Zgrade u “papirima” nema. Međutim, kada prošetate naseljem Bijeli Brijeg naći ćete se pred zgradom sa velikim trgovačkim centrom u svome prizemlju i stanovima na čijim prozorima već par godina iza zavjesa gori svjetlo. Znači, istina je da će se sada, novim izmjenama i dopunama regulacionog plana zgrada “uplaniti”, kao da je sve prilikom njene izgradnje bilo regularno.

A šta je onda sa dijelom izmjena i dopuna u kojima je predviđeno njeno rušenje?

Pri obrazloženju plana Mirza Šahović, direktor Zavoda za prostorno uređenje je na sjednici izjavio:

“Što se tiče sporne zgrade na Bijelom Brijegu, mi smo uradili školski kako bi zgrada mogla izgledati da se tu ne nalazi ništa. Radi se o skraćenju gabaritno od 45-50 posto i s dodavanjem dvije etaže garaže, da bi taj objekt mogao uopće na tom mjestu biti. Ovo je isto tako urađeno onako kako bi moglo biti da tu ne postoji nikakav objekt i da ispoštuje sva tri koeficijenta koja smo zadali kod svih drugih objekata.”

Znači, sada smo u fazi da nas, građane, uvjeravaju da ne trebamo vjerovati ni svojim očima. Zgradu crtaju “po školski” kao “da je nema”, jer je stvarno u akutelnom regulacijskom planu i nema. A onda će – nakon što usvoje izmjene – početi da nas uvjeravaju da će ona od sutra biti tu. A kad dođe to sutra, uvjeravat će nas da je zgrada napravljena tek tada, da je sve s njenom dokumentacijom cijelo vrijeme u redu, da je investitor ishodovao dozvole na vrijeme i na zakonit način (neće to zvati sigurno obnovljenim postupkom) a kada prođe to sutra uvjeravat će nas da je ona još jučer bila na tom mjestu.

A da bi bila u “zakonskim gabaritima” vjerojatno će napokon srušiti do kraja bespravno izgrađeni šesti sprat čije rušenje je započelo u augustu 2021. godine.

A nakon toga, kada se sve “popegla”, će vjerojatno iz sudske ladice biti izvučena i optužnica potvrđena početkom 2024. godine… Pametnom dosta.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije