Vlasti, kao ni građani opštine Lopare nisu promjenili stav izričitog protivljenja otvaranju rudnika na Majevici, koji su zvanično iskazali zaključcima Skupštine opštine na sjednici 21.12.2023. godine, Narodnim zborom 15.02.2024., potpisivanjem peticije protiv otvaranja rudnika i prijedlogom “Deklaracije o protivljenju otvaranja rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata na teritoriji opštine Lopare” upućene NSRS.
Te stavove su juče, 16.10.2024., predstavnici opštinske uprave, na sastanku u Loparama, prenijeli predstavnicima Ekološkog udruženja “Eko Put” iz Bijeljine, koje se od početka ove godine aktivno uključilo u ovu borbu, realizacijom projekta “Uticaj rudarenja litijuma na životnu sredinu i zajednice”.
“Željeli smo da se sastanemo sa ekolozima, čije aktivnosti proteklih mjeseci su nam pomogle da, kroz njihov građanski aktivizam, organizaciju Okruglog stola, javnih tribina u našoj i okolnim sredinama, kao i konferencije, dobijemo širu sliku na ovu temu, a koja se tiče direktno građana naše lokalne zajednice. Nadamo se da smo ih uvjerili da ono što smo govorili u predizbornom periodu o protivljenju otvaranja rudnika nije bilo u političke svrhe, već da smo bili iskreni i da nastavljamo sa realizacijom zacrtane politike kada je u pitanju potencijalno otvaranje rudnika u Loparama, čemu ćemo se i nadalje i još žešće suprostavljati” – izjavio je načelnik opštine Lopare Rado Savić nakon sastanka.
To su, prema stavovima ekoloških aktivista iz “Eko Puta”, i očekivali od zvaničnika ove majevičke opštine, ali kažu da i nadalje očekuju konkretne pokazatelje da su njihova zalaganja za dobrobit građana iskrena.
Predsjednica “Eko Puta” Snežana Jagodić Vujić kaže da u narednom periodu imaju dosta zacrtanih ciljeva i aktivnosti koje namjeravaju realizovati u saradnji sa drugim eko aktivistima, koji se istinski bore u raznim dijelovima BiH da očuvaju zdravu životnu sredinu i protive se geološkim istraživanjima i mogućem otvaranju rudnika.
“U fokusu će nam biti stavljanje pod lupu Zakona o koncesijama Republike Srpske, peticija, odnosno građanska inicijativa, što ćemo pažljivo pripremiti u saradnji sa stručnjacima iz ekoloških udruženja. Već smo dogovorili i naredni sastanak u Loparama, na kojem će nam se pridružiti naše kolege ekolozi sa kojima smo već kontaktirali i dogovorili saradnju i nju ćemo konkretizovati već do kraja ovog mjeseca” – izajavila je Jagodić Vujić.
Podsjećamo, Lopare su 12.09.2024. godine bili domaćini i čelnicima, odnosno predstavnicima gradova Bijeljine i Tuzle, Brčko distrikta, te opština Čelić, Teočaka, Ugljevika i Sapne, kako bi se usaglasili i ozvaničili stavovi lokalnih zajednica koje gravitiraju Majevici ili ih se zbog blizine njihove teritorije tiče moguće otvaranje rudnika na ovoj planini.
Takođe, za podsjećanje, da je geološkim istraživanjima, koja su završena 31.07.2022. godine utvrđeno da se u dubinama Majevice na području Lopara nalazi po svojoj strukturi 94 miliona tona magnezijum sulfata, 35 miliona tona kalijuma, 14 miliona tona klora i 1,5 miliona tona litijum karbonata.
Inače, takođe juče, Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu i Zoran Poljašević iz Ekološkog udruženja “Ozrenski studenac” su u Briselu evropskim parlamentarcima predstavili rudarske aktivnosti u BiH i sa tim u vezi aktivnosti ekologa, koji se bore da zaštite zdravo životno okruženje i prirodu. Topić je u širem smislu govorio na tu temu, dok se Poljašević fokusirao na područje Ozrena i borbu tamošnjih eko aktivista da sačuvaju ovu planinu od najezde investitora geoloških istraživanja i potencijalnih koncesionara.