Građanski aktivizam

Lokalne zajednice udružene protiv otvaranja rudnika u Loparama – sastanak čelnih ljudi 7 gradova i opština, te Brčko distrikta

Kako bi se usaglasili i ozvaničili statovi lokalnih zajednica po pitanju otvaranja rudnika, u Loparama bi se sutra (12.09.2024.) trebali okupiti čelnici i predstavnici sedam lokalnih zajednica koje gravitiraju Majevici ili ih se zbog blizine njihove teritorije tiče moguće otvaranje rudnika na ovoj planini. Sastanak je osmišljem kao Okrugli sto sa temom „Zajedničke aktivnosti lokalnih zajednica u borbi protiv otvaranja rudnika litijuma na Majevici.“

Godinu dana od otkrivanja u javnosti informacija o provedenim detaljnim geološkim istraživanjima na Majevici na teritoriji Opštine Lopare bilo je potrebno da, osim ove lokalne zajednice, i u krugu od 50 kilometara od mogućeg otvaranja rudnika shvate da bi se rudnik litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata mogao ticati i Bijeljine, Ugljevika, Brčkog, Tuzle, Teočaka, Čelića i Sapne.

Toliko je trajalo i sporadično iznošenje stavova iz tih lokalnih zajednica po tom pitanju, najčešće deklarativnog protivljenja takvom razvoju situacije, nakon što je investitor švajcarska kompanija “Arcor AG”, čija podružnica u BiH “Arcor ulaganja” d.o.o. je bila nosilac geoloških istraživanja i ima pravo da traži otvaranje rudnika, zvanično obavjestila resorno Ministarstvo energetike i rudarstva RS da su istraživanja završena 31.07.2022. godine. Prema važećim zakonskim propisima, imala je dvije godine rok da zatraži koncesiju za otvaranje rudnika, ali to nije učinila do 31.07.2024. godine, jer joj je, nezvanično, ministarstvo produžilo rok još šest mjeseci za podnošenje zahtjeva za koncesiju iz razloga što su pola godine ranije završili istraživanja za koja su imali saglasnost, pa se taj dvogodišnji rok računa do marta iduće godine.

Kako bi se usaglasili i ozvaničili statovi lokalnih zajednica po pitanju otvaranja rudnika, u Loparama bi se sutra (12.09.2024.) trebali okupiti čelnici i predstavnici sedam lokalnih zajednica koje gravitiraju Majevici ili ih se zbog blizine njihove teritorije tiče moguće otvaranje rudnika na ovoj planini.

Sastanak je osmišljem kao Okrugli sto sa temom „Zajedničke aktivnosti lokalnih zajednica u borbi protiv otvaranja rudnika litijuma na Majevici“. Očekuje se dolazak Gradonačelnika Bijeljine dr Ljubiše Petrovića, Grada Tuzla dr Zijada Lugavića i Brčko distrikta prim. dr Zijada Nišića, te načelnika opštine Čelić Admira Hrustanovića, Teočaka Tajiba Muminovića, Ugljevika Vasilija Perića i Sapne Zudina Mahmutivića. Domaćin će biti Rado Savić, načelnik opštine Lopare, na čijoj teritoriji je predviđeno otvaranje rudnika.

Što se tiče mogućeg otvaranja rudnika na Majevici, prema nekim najvama, investitor bi mogao zahtjev za davanje koncesija uputiti Vladi RS nakon održavanja predstojećih Opštinskih izbora u oktobru, odnosno preciznije u novembru. To najavljuje vruću jesen, a moguće i još topliju zimu, ukoliko se te najave ostvare.

Takav razvoj događaja, naime, neće proći bez otpora.

„Prikupili smo podatke po kojima je direktor „Arkora“ Vladimir Rudić, osim što je odgovorno lice u tom privrednom društvu, takvu ulogu ima u još šest. Njegov prethodnik, od kojeg izgleda sve i potiče kada je rudarstvo ovim rudama u pitanju, raniji direktor „Arkora“ Andrej Rautner, se u registru privrednig društava vodi vodi kao odgovorno lice takođe u sedam preduzeća, a jedno od njih je, gle čuda, i Rudnik Litijuma u Laktašima“ – informacije su od ekoloških aktivista.

Inače, prema informacijama portala Antikorupcija, ekolozi su u razmišljanjima da tuže preduzeće „Arkor“ zbog vršenih istraživanja u kojima nisu zaštitli bušotine, iz kojih u prirodu ističe toksična voda. Ali, traže odgovarajući modus na koji način će to uraditi, da u ovom predizbornom periodu kandidati koji pretenduju na vlast to ne iskoriste za svoj vlastiti marketing i promociju, što se već dešava, pa su neki od njih svoju kampanju i započeli sa bušotina u Loparama.

Da voda iz bušotina odudara od parametara prema Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljudsku potrošnju RS, do informacija je naš portal došao u Bijeljini, gdje se u tamošnjem Institutu za vode vrši labaratorijsko ispitivanje vode. Međutim, ne i u toj mjeri da se ne može koristiti kao tehnička voda, a kako se radi o vodi sa površine zemlje, kao ni podzemna nije ni predviđena za ljudsku upotrebu, Ipak, takva voda, sa izmjerenim prevelikim koncetracijama natrijuma, Ph i kiseoničke vrijednosti nije za piće, kao ni za upotrebu u domaćinstvu.

Podsjećamo, planirana investicija otvaranja rudnika u Loparama vrijedna je, po tvrdnjama investitora, 570 miliona evra. Predviđeno je da po će odmah po potpisivanju ugovora sa Vladom Republike Srpske o početku rudarskih radova nakon izrade Studije izvodljivosti i Studije uticaja na životnu sredinu, na ime jednokratne koncensione naknade investitor uplatiti 2,8 miliona evra. Da će 20 do 40 miliona evra godišnje iznositi prihodi od koncesija za RS, a sa njom i opštini Lopare, kojoj će kao izuzetno nerazvijenoj opštini, pripasti 70 odsto sredstava. Investitor obećava da će za rad rudnika zaposliti hiljadu radnika, a u pratećnim djelatnostima tri do pet hiljada radnika.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije