Komentari i analize

Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite RS ignoriše i revizore i nevladin sektor i ombudsmene za ljudska prava – najgore je ministarstvo Vlade RS, koje 11 godina nije dobilo pozitivnu ocjenu i budžetski novac dijeli netransparentno

Pomenimo prošlogodišnji skandal sa odbijanjem Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite RS da, na zahtjev Transparency Internationala, objavi podatke o finansiranju udruženja od javnog interesa, odnosno kome je podijeljeno i na šta potrošeno više od 700.000 KM budžetskog novca, a potom i odbijanje Upravne inspekcije RS, kojoj se TI BiH obratio ovim povodom, da reaguje. Zbog čega se u čitav slučaj uključila i Institucija ombudsmena za ljudska prava naloživši inspekcijski nadzor u ovom ministarstvu. A podignut je i tužba, protiv Ministarstva, pred Okružnim sudom u Banjaluci.

19.04.2023. Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske, objavila je izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji za 2022. godinu Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS.

Radi se o ministarstvu koji već godinama nosi “titulu” najlošijeg ministarstva u Vladi RS, po ocjenama revizora.

Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite, naime, posljednji je put pozitivnu ocjenu revizora dobilo još 2011. godine, i to samo za Usklađenost sa zakonima.

U finansijskoj reviziji za 2022. ponovo je dobila mišljenje s rezervom i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima. I 10 preporuka za otklanjanje uočenih nepravilnosti, grešaka i nezakonitosti. Koliko i prethodne godine.

Loša realizacija preporuka jedan je od razloga zašto se ocjene ne popravljaju. Od prethodne godine datih 10 preporuka, u potpunosti su provedene svega 4. Pritom, to nije najgori rezultat ovog ministarstva, u ovom kontekstu. U finansijskoj reviziji za 2018. revizori su Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite dali 11 preporuka, od kojih je ono, za godinu dana, u potpunosti realizovalo tek jedno. Što otvara pitanje kako je ovo ministarstvo uopšte zadržalo i ovu ocjenu, odnosno zašto Glavna služba na takve izraze ignorisanja i nepoštovanja, i revizije i zakona, ne reaguje izricanjem negativne ocjene.

Revizori su detektovali da je Ministarstvo nastavilo da krši Zakon o javnim nabavkama i – što je poseban kuriozitet, s obzirom na nadležnost ministarstva – Zakon o radu. Uz još nekoliko podzakonskih akata.

U neskladu sa Zakonom o radu je zaključivanje ugovora o djelu za poslove koji predstavljaju redovnu, osnovnu djelatnost Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite. Revizori su otkrili da je 8 osoba angažovano za poslove za koje su zaposleni u Ministarstvu već plaćeni. Što u ovdašnjim institucijama nije rijetka pojava i često joj je izvorište u političkoj korupciji i tretiranju institucija i radnih mjesta u njima kao izbornog plijena koalicionih partnera. Kuriozitet je da su na preporuku o otklanjanju ove nezakonitosti, iz Ministarstva reagovali – povećanjem broja na ovaj način angažovanih osoba.

I kršenje Zakona o javnim nabavkama ponavlja se iz godine u godinu. U posljednjem izvještaju je navedeno da je dio nabavki u vrijednosti od 361.205 KM, izvršen je bez provođenja procedura javnih nabavki, od čega se iznos od 318.022 KM odnosi na nabavku usluga Obilježavanja značajnih istorijskih događaja, a iznos od 43.183 KM na nabavku goriva nakon što su po prethodno zaključenom ugovoru isporučene ugovorene količine, bez provedenih novih procedura javne nabavke, što nije u skladu sa članom 6. Zakona o javnim nabavkama. Takođe, za dio nabavki različitih aplikacija za vođenje evidencija za potrebe resora boračko-invalidske zaštite izvršeno je dijeljenje nabavki, što nije u skladu sa članom 6. i 15. stav (6) Zakona o javnim nabavkama.

Revizori su ponovo detektovali i nepravilnosti u dijelenju budžetskih sredstava udruženjima i fondacijama.

“Sredstva granta udruženjima i fondacijama za sufinansiranje programa i projekata, kao i sredstva granta udruženjima od javnog interesa odobrena su korisnicima čije prijave ne sadrže neophodne priloge, odnosno dokaze propisane članom 6. stav (3) i članom 18. stav (2) Pravilnika o kriterijumima i postupku za dodjelu sredstava granta udruženjima od javnog interesa, ostalim udruženjima i fondacijama. Isto tako, dodjela sredstava granta po osnovu raspodjele sredstava od igara na sreću, koja su dodijeljena putem javnog poziva nije vršena u skladu sa članom 9. Pravilnika o posebnim kriterijumima i postupku za raspodjelu sredstva od igara od sreću, jer korisnici kojima su odobrena sredstva granta uz prijavu nisu dostavili dio dokaza propisanih navedenim članom.”, navodi se u izvještaju Glavne službe za reviziju.

Ovdje pomenimo prošlogodišnji skandal sa odbijanjem Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite RS da, na zahtjev Transparency Internationala, objavi podatke o finansiranju udruženja od javnog interesa, odnosno kome je podijeljeno i na šta potrošeno više od 700.000 KM budžetskog novca, a potom i odbijanje Upravne inspekcije RS, kojoj se TI BiH obratio ovim povodom, da reaguje. Zbog čega se u čitav slučaj uključila i Institucija ombudsmena za ljudska prava naloživši inspekcijski nadzor u ovom ministarstvu. A podignut je i tužba, protiv Ministarstva, pred Okružnim sudom u Banjaluci.

Iz Transparency-ja su tada pojasnili da je ova informacija posebno značajna jer je revizijom utvrđeno da je Ministarstvo odobravalo grantove udruženjima koja su prethodnih godina nenamjenski trošila ova sredstva. Uglavnom se radi o brojnim boračkim udruženjima čiji su predstavnici po nalazima revizije budžetska sredstva trošili za isplate plata i materijalnih troškova, a ne za realizaciju programskih aktivnosti i konkretnih projekta za koje su grantovi odobreni. Takođe, ova informacija je važna i zbog činjenice da se brojni javni funkcioneri istovremeno nalaze na čelu udruženja koja dobijaju sredstva iz budžeta, potencijalno se nalazeći u sukobu interesa.

Podsjetimo i da je Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite RS trebalo, još od objavljivanja izvještaja o provedenoj finansijskoj reviziji za 2020., u maju 2021., biti predmet saslušanja pred Odborom za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske. Ali do njega, usljed opstrukcija vladajuće većine, zbog kojih je Odbor na kraju, u 2022. godini, i potpuno prestao sa radom, nikad nije došlo.

Ostaje da vidimo da li će promjena na čelu Ministarstva i novi sastav Obora u novom sazivu Narodne skupštine rezultirati nekom pozitivnom promjenom ili će sve ostati isto kao i prethodnih 11 godina.

 

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije