Javna ustanova „Vode Srpske“ će u ovom mjesecu potpisati prve ugovore za vađenje materijala iz vodotoka u RS za 2022. godinu, nakon što se 8. aprila otvore prispjele ponude za devet lokaliteta u slivu rijeke Vrabas, četiri na Ukrini i jedan u slivu rijeke Drine.
Upravo je taj jedan lokalitet predviđen za čišćenje i produbljivanje korita rijeke Drine unio zabunu kod mještana Kozluka, kome pripada lokalitet „Šib“, koji se, takođe, nalazi u Javnom pozivu raspisanom 28. marta. Na to su ukazali aktivistima za zaštitu od devastiranja korita rijeke Drine i zemljišta uz priobalje na području Zvornika, okupljenim oko inicijative ”Stop nelegalnoj eksploataciji šljunka u slivu rijeke Drine”.
“Obratili su nam se mještani Kozluka sa sumnjom da u cijelom poslu, kada je šljunčarenje na području ove zvorničke mjesne zajednice u pitanju, ima korupcije. A rezultat toga je brutalno devastirano područje u blizini korita rijeke. Vidljivi su krateri nastali nekontrolisanim iskopavanjima minerala, isključivo u komercijalne svrhe i nema govora da se radi o održavanju riječnog korita radi zaštite od poplava.”, navode iz ove grupe građanskih aktivista.
U namjeri da se provjere njihove tvrdnje izvršen je uvid u aktuelne javne pozive, odnosno aneksirane od strane Javne ustanove iz prošle za ovu godinu. Međutim, prema javno dostupnim podacima, lokalitet “Šib” nije na toj listi, koja je dostavljena grupi.
Činjenično stanje je da su Javni pozivi za održavanje riječnih korita za taj lokalitet objavljivani 22. septembra, pa 26.10.2021. godine sa predviđenim iskopom 72.652,41 metara kubnog riječnog materijala, koliko je predviđen iskop i u Javnom pozivu pred kraj proteklog mjeseca, odnosno 28. marta ove godine.
“Za nas je sporno to što za iste koordinate u Kozluku i na istom lokalitetu ugovorom “maše” privredno drušvo “Keso gradnja”, na koje mještani Kozluka imaju ozbiljne zamjerke zbog devastiranja zemljišta na njihovom području. Tvrdnje iz tog preduzeća je da imaju saglasnost za izvođenje radova sa “Vodama” do 15. septembra ove godine, a indikativno da im je, prema dokumentima koje su objavili, demantujući naše podatke o aktivnim ugovorima, ugovor sa rokom trajanja od 15 mjeseci”, iznijeli su podatke iz grupe.
Nadalje, provjerom njihove dokumentacije koja do sada nije bilo javno dostupna, dolazimo do podatka da im je JU “Vode Srpske” ugovor izdala 14.09.2021. godine, osam dana prije objavljivanja prvog Javnog poziva u septembru, te da “Keso gradnja” ima odobrenje za iskop svega 30.000 metara kubnih riječnog materijala.
Stoga će, kako kažu, iz Grupe uputiti zahtjev za dostavu informacija kako je moguće da se raspisuje Javni poziv za iste koordinate i to na onim za koje šljunkarsko preduzeće iz Zvornika imaju dokumentaciju da im je dozvoljen iskop sve do sredine septembra ove godine. Odnosno, tražiće komentar na sumnje da se radi o pogodovanju podobnim pravnim subjektima, a ceh plaćaju mještani Kozluka.
“Umjesto da zbog izvršenog ekocida u Kozluku se zabrani separacija i dalji rad ovog privrednog društva, sve upućuje na to da je Javni poziv samo pokrivanje unaprijed smišljenog davanja saglasnosti za daljne uništavanje zemljišta u ovoj mjesnj zajednici i stvaranje preduslova za poplave prilikom prvih većih padavina.”, reakcije su iz grupe zvorničkih aktivista za zaštitu rijeke Drine.