Osim na dobojskom području, šljunkari su, u devastiranju korita rijeke Bosne, njenog priobalja i poljoprivrednih parcela u blizini, “vrijedni” i na području modričkog naselja Miloševac, čiji mještani su se takođe obratili aktivistima neformalne grupe građana „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju minerala u slivu rijeke Bosne“.
Zatečeno stanje i ovdje je krajnje zabrinjavajuće.
Dodatni problem na koji ukazuju mještani je što na područje ove Mjesne zajednice šljunkari dovoze istrošene gume iz kamiona i mehanizacije i koristeći situaciju i nemoć komunalne inspekcije pale gume, čime se stvara nesnosan smrad i guše stanovnici ovog i susjednih naselja.
“Nadležni ne reaguju, više nemamo i ne znamo kome bi se obratili. Problem sa paljenjem guma nije samo naš, smrad i gušenje se osjete i u gradu Modriča, u Kruškovom Polju u šamačkoj opštini, ali i preko rijeke Bosne u odžačkim naseljima, odnosno u Federaciji BiH, a zavisno od strujanja vjetrova i vazdušnog pritiska” – pojasnili su mještani Miloševca.
“Mjesto gdje se vrši šljunčarenje, kojim ne samo proširuju korito rijeke Bosne, već godinama “otimaju” poljoprivredne parcele, pripada našoj MZ, ali katastarski susjednoj opštini Vukosavlje. To je iz razloga što je završetkom ratnog sukoba opština Vukosavlje nastala spajanjem tri Mjesne zajednice predratne opštine Odžak i tri opštine Modriča, pa je dio Miloševca ušao u sastav novoformirane opštine. Prije desetak dana su, na naš poziv, na teren izašli njihovi komunalni inspektori i uvjerili se u paljenje guma, ali od toga nismo imali neke posebne koristi, jer se gume i dalje dovlače i sigurno će opet doći do paljenja.” – obavijestili su aktiviste mještani.
Kada je riječ o nelegalnoj eksploataciji šljunka, kažu da im je, pored uzurpiranja poljoprivrednog zemljišta, najveći problem što zbog proširenja korita i razljevanja vode iz vodotoka redovno ostaju ljeti bez vode u bunarima kojim se snabdijevaju.
Inače, kada je riječ o opštini Modriča, njene su se gradske vlasti prošle sedmice pobunile, tvrdeći da je početkom marta Vlada Republike Srpske na svojoj sjednici izmijenila odluku o dodjeli donatorskih sredstava Vlade Srbije kojom je Modriči umanjila donatorska sredstava sa 200.000 KM, koliko je prvobitno predviđeno.
“Odbio sam da potpišem aneks ugovora kojim nam se donatorska sredstava smanjuju na 30.000 KM, a preostala preusmjeravaju na Javno preduzeće „Vode Srpske“. Obratili smo se i donatoru, Vladi Srbije i predsjedniku Aleksandru Vučiću i očekujemo od njih odgovor” – izjava je načelnika opštine Modriča Jovice Radulovića.
No, vjerovatno ni Načelnik ni ovdašnji stanovnici ne bi imali nešto posebno protiv preusmjeravanja sredstava “Vodama Srpske”, kada bi od toga vidjeli neku korist za svoju zajednicu. Odnosno, kad bi iz te ustanove, umjesto umanjivanja problema nelegalnog šljunčarenja i vrijeđanja aktivista koji se bore protiv njega i novinara koji tu borbu prate, stizali obećavajući programi za zaštitu i revitalizaciju ovog područja i odlučnu borbu protiv pljačke prirodnih bogatstava i korupcije u institucijama, koja tu pljačku i omogućava već desetljećima. Kad se tim novcem, naime, ne bi plaćalo samo održavanje poražavajućeg status quo-a. Za koji svoj dio odgovornosti snose i “Vode Srpske”.