Građanski aktivizam

Mogu li građani spasiti Neretvu? U situaciji u kojoj vlast ne pokazuje nikakav interes za to.

“Božanskoj rijeci prijete kontroverzni projekti poput hidroelektrane "Ulog" i “Gornjih horizonata”, malih hidroelektrana na pritokama, kao i industrijsko zagađenje i tajkunska "privatizacija" njenih obala.”.

Samaragdna kraljica Neretva krvari! Možemo li je spasiti?!”, pitanje je koje je ovih dana javno postavila Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT. Koristeći pobjedu u jednoj bici da aktuelizira drugu. I da tom pobjedom proba osnažiti napore u borbi na drugom frontu.

Podsjećajući da je odlučna reakcija lokalnog stanovništva, domaćih i međunarodnih udruženja i javnih ličnosti “natjerala” vlasti u Hrvatskoj da donesu odluku o obustavi svih radova na maloj hidroelektrani koja je trebala biti izgrađena neposredno ispod Vrela Une, iz Fondacije naglašavaju da je pomenuti slučaj pokazao snagu udruženih građana i građanki iz regiona i Evrope.

Ali onda, ne prepuštajući se samozadovoljstvu – jer mu i nema mjesta, u utrci sa vremenom, pohlepom kapitala i korumpiranošću politike – upozoravaju da je ugrožena i Neretva, “uz Unu, vjerovatno najznačajnija rijeka u Bosni i Hercegovini”. Konstatujući da se u njenom slučaju vlasti, uz malobrojne izuzetke, mjesecima i godinama ne oglašavaju.

“Božanskoj rijeci prijete kontroverzni projekti poput hidroelektrane “Ulog” i Gornjih horizonata, malih hidroelektrana na pritokama, kao i industrijsko zagađenje i tajkunska “privatizacija” njenih obala.”, navode iz Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT.

“Vijeće ministara Bosne i Hercegovine već gotovo godinu dana ne želi razmotriti inicijativu za zaštitu Neretve, dok entitetske vlade, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na čelu s premijerom Nermin Nikšić, rođenim u neposrednoj blizini ove rijeke, i Vlada Republike Srpske, na čelu s predsjednikom Radovanom Viškovićem, otprilike isti period ignorišu naše apele za spas Neretve i održavanje sastanka na kojem bismo razgovarali o ovoj problematici.”, kažu iz Fondacije. Upozoravajući:

“Istovremeno napreduju radovi na spomenutim projektima i prijete da sahrane jednu od najljepših rijeka u regionu”.

A desi li se to zaista, neće biti nevinih. Prije svega među političarima, ali ni među građanima, koji većinski čekaju da neko drugi izbori bitke koje bi trebali voditi i izboriti oni.

Građani u akciji

Partneri u borbi protiv korupcije